Ana sayfa Yazılım QuarkXpress 8 mi, Indesign CS4 mü?

QuarkXpress 8 mi, Indesign CS4 mü?

0

Konu sayfa tasarımı olduğunda, masaüstü yayıncılık dünyasında bu iki rakibin birbirine karşı kıyasıya yarışı bizi bir karşılaştırma yapmak zorunda bırakıyor.

Türkiye”de sayfa tasarımı denildiğinde herkesin aklına ilk gelen program QuarkXpress olmasına rağmen, son birkaç yılda Indesign da adından söz ettirmeye başladı.

  Bugün Türkiye”de hemen hemen bütün gazeteler QuarkXpress kullanarak hazırlandığı gibi, hemen bütün yayınevleri de kitap ve dergi hazırlığı sırasında QuarkXpress kullanımını devam ettiriyor. QuarkXpress”in bu egemenliğine karşılık, Indesing da özellikle son 2 yıl içinde sektörde kendine yer edinmeye başladı.
Indesign”ın QuarkXpress”in hakim olduğu bu alandan pay almaya başlamasının en büyük nedeni olarak Quark”ın “tasarım araçları”nı güncellemekte oldukça geç kalması olduğunu söylemek yalan olmaz.

Gerçekten de, QuarkXpress, 5. sürümüne kadar o kadar az güncelleniyordu ki, 3 ile 4 sürümü arasında geçen zaman aradaki küçük uyumluluk (3.1, 3.2 gibi) paketlerini saymazsak tam 7 yıl.

Evet, bu kadar az yenilenmesine ragmen, QuarkXpress sayfa tasarımı alanında yayıncıların ihtiyaçlarını karşılayama konusunda yeterli olabiliyordu. Fakat Indesign”ın rekabete dahil olmasıyla birlikte eksikleri de ortaya çıkmaya başladı.

Indesign CS2 ve CS3, Adobe yazılımlarıyla uyumlu ve entegre çalışması ve beraberindeki yeni tasarım araçları ile bir dönem boyunca QuarkXpress”in cazibesini ortadan kaldırdı diyebiliriz. Fakat geçtiğimiz yıl yayınlanan QuarkXpres 8, aradaki farkı başarılı bir şekilde kapatarak “ben hala buradayım” mesajını verdi.

•••
Daha önceki sayılarımızda, detaylı biçimde incelediğimiz bu iki yazılımı, günlük kullanımdaki performansını ve kullanıcıya sağladığı kolaylıkları saptamaya çalıştık.

Objektif bir kıyaslama, Indesing CS4″ün kullanıcı arayüzünün biraz karmaşık olduğunu gösteriyor. Bu karmaşaya neden olan etken ise, işlemlerin çok sayıda palet kullanılarak gerçekleştirilme zorunluluğu. Açıkcası bu kadar fazla palet karşısında yeni ve eğitimsiz kullanıcıların aradığını bulma konusunda zorlanması normal karşılanmalı.

QuarkXpress ise, yıllardır değişmeyen sade arayüzünü 8 versiyonunda  da koruyor. örneğin, Indesign CS4 üzerinde 10″a yakın paletin görevini, tek bir “measuruments” paleti üstlenmiş durumda. Bu sayede tek tıklama ile aradığınız komuta ulaşabildiğiniz gibi, meusurument paletinin tablı ve kompakt yapısı sayesinde ekran alanınızı paletlere değil, çalışmanıza ayırabiliyorsunuz.

Kullanım kolaylığına verebileceğimiz bir güzel bir örnek, Indesign”ın QuarkXpress”ten çok daha önce sunduğu Transparency (saydamlık). Indesign CS4″te, bir objeye saydamlık vermek için Object > Effect > Transparency menüsü, yahut üst bardaki Effect ikonuna tıklayıp bir sorgu kutusu üzerinde işlemi gerçekleştirmeniz gerekirken, QuarkXpress”te sadece color paleti üzerindeki sürgüyü çekiştirmeniz yeterli.

Yine bir objeye gölge vermek istediğinizde Indesign CS4″te menüler arasında seçim yapıp sorgu kutuları ile uğraşmanız gerekirken, QuarkXpress”te measuruments paleti üzerinde bunu tek tiklama ile gerçekleştirebiliyorsunuz.

Bu örneklerin sayısını çoğaltmak mümkün. Indesign CS4, kullanıcı ekranını bu derece dolduran çok sayıda paleti olmasına ragmen, aradığınızı bulmakta yaşattığı zorlukla, becerilerine yakışmayan bir konumda. QuarkXpress 8 ise, sade ve kullanıcı dostu arayüzü ile bu alanda Indesign”dan çok üstün ve takdiri hakediyor.
•••
Obje transform işlemlerinde (döndürme, boyutlandırma), her iki program da farklı yollar izliyorlar. Indesign”da objeleri araç paletindeki rotate tools aracı ile serbestçe döndürmek mümkün olduğu gibi, aracın üzerine çift tıkladığınızda çıkan sorgu kutusuna açı değeri girme imkanı da var. QuarkXpress ise, Illustrator”den alışageldiğimiz üzere, herhangi bir objeyi seçip köşe tutamaçları üzerine geldiğimizde döndürme ve boyutlandırma işlemlerini yapabiliyoruz. Elbette, meausuruments paleti üzerinden sayısal değer girme imkanı da her zaman var.

Konu tasarım araçları olduğunda ise, Indesign CS4″ün bariz bir üstünlüğü var. Evet, QuarkXpress 8 de oldukça yetenekli bu konuda. Fakat Indesign, Illustrator ve Freehand gibi diğer tasarım yazılımlarıyla çok daha uyumlu çalışabiliyor.

  örneğin, Freehand”den bir çizimi kopyalayıp vektörel bir obje gibi Indesign”a yapıştırmak ve daha sonra onun üzerinde değişiklikler yapmak mümkünken, QuarkXpress 8″de böyle bir paylaşım mümkün olmuyor. Quark”a vektörel bir objeyi import etmenin tek yolu, eps olarak kaydedip bir resim alanı içine çağırmak. Elbette bunun sonrasında o objeyi QuarkXpress üzerinde editlemeniz mümkün değil. Bunu yapmak için tekrar objeyi oluşturduğunuz programa dönmeniz gerekiyor.

Vektörel objeler üzerinde sağladığı bu kontrol ve diğer tasarım programlarından veri alışverişine izin vermesi Indesign CS4″ün QuarkXpress karşısındaki üstün yönü.
•••
Bu iki programın da bir sayfa tasarım aracı olduğunu söylemiştik. Bu şu anlama geliyor; iki programın da var oluş amacı afiş, broşür, web sayfası gibi işler değil. Hem Indesign hem de QuarkXpress asıl gücünü çok sayfalı gazete, dergi, katalog gibi işler sırasında gösteriyor. Zaten varoluş amaçları da bu. Yoksa Adobe”nin Illustrator dururken bir de Indesign diye bir program üretmesi ve bu ikisini aynı pakette satışa sunması saçmalık olurdu.
 

Her iki programı da kullanan biri olarak, çoklu sayfalarla çalışırken QuarkXpress”in daha hızlı tepki verdiğini söyleyebilirim. Gerçekten de QuarkXpress, gerek sayfa gösterme ve yenileme hızı, gerekse dosya açma ve kaydetme gibi temel konularda Indesign”den daha başarılı.

Buna karşılık, Indesign sayfa paleti üzerinde sunduğu önizleme sayesinde, çoklu sayfalar içinde gezinmeyi kolaylaştırarak bu yavaşlığını örtebiliyor.
Eğer çalışma alanınıza birden fazla görseli import etme niyetindeyseniz, Indesign tek bir komutla çok sayıda dosyayı sayfaya çağırma imkanı sunuyor. File > Place komutunu verdiğinizde açılan sorgu kutusu üzerinde sayfaya getirmek istediğiniz görselleri (veya metin de olabilir) seçip bunları dilediğiniz sırayla döküman içine yerleştirebiliyorsunuz.

QuarkXpress, import penceresi üzerinden bunu gerçekleştiremiyor. Quark”ta birden fazla görseli (veya metni) sayfa üzerine aynı anda getirmenin tek yolu sürükle-bırak yöntemi. Sayfaya çağırmak istediğiniz nesneleri seçip QuarkXpress penceresi üzerine sürükleyip bıraktığınızda tümü sayfaya gelecektir. Fakat Indesign”da olduğu gibi nesneleri istediğiniz sırayla ve istediğiniz yere getirmiyor. Bunu, nesneleri Quark”a getirdikten sonra elle yapmak zorundasınız.

Sayfa tasarımı işleriyle uğraşanların en büyük sorunlarından biri olan tablolarla çalışma işini ise her iki yazılım da layıkıyla yerine getiriyor. Gerek Indesign, gerekse QuarkXpress, tablo oluşturma ve düzenlemede oldukça başarılı.

QuarXpress veya Indesign”a Excell”de oluşturulmuş tabloları getirip üzerinde çalışabiliyorsunuz. Indesign, import edilerek getirilen tabloları stil içeriklerini koruma konusunda daha başarılıyken, Quark tabloları her zaman stilini koruyarak getirmeyi başaramıyor. Fakat Indesign”dan farklı olarak, kopyala yapıştır yöntemiyle bir Excell tablosunu Quark”a getirme imkanına sahipsiniz. Böylelikle sadece bir kısmıyla çalışmak istediğiniz durumlarda tüm tabloyu sayfaya getirmek zorunda kalmıyorsunuz.

Indesign ise, sık güncellenen Excell tablolarıyla çalışırken daha pratik. Eğer sayfaya çağırdığınız tablo üzerinde daha sonra bir değişiklik yapılmışsa, Indesign bunu otomatik olarak sayfa üzerindeki tabloya uyguluyor. Tabi bunu yapabilmeniz için Indesign”da tablo üzerinde değişiklik yapma hakkınızdan feragat etmelisiniz. Quark”ta ise, tablolar otomatik güncellenmiyor. Yapılan değişiklikten sonra tabloyu yeniden sayfaya çağırmanız gerekli.
•••
Aslında QuarkXpress 8 ve Indesign kullanıcıların beklentilerine bağlı olarak kendi içlerinde tüm ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz özelliklere sahipler.
Gazete, dergi veya kitap gibi çok sayfalı dökümanlarla çalışıyorsanız alışkanlıklarınızı değiştirmenize gerek yok. Eğer şimdiye kadar Indesign kullanmaya alışkın biriyseniz, QuarkXpress”e geçiş yapmanızı gerektiren bir durum olmadığı gibi, QuarkXpress kullanıcılarının da Indesign kullanmaya başlamaları için olmazsa olmaz bir neden yok.

Her iki program da söylediğimiz gibi iddialı oldukları konularda oldukça başarılılar ve kullanıcının ihtiyaçları yönünde kendilerini şekillendirmişler. Yine de bir yorum yapmak gerekirse, kullanım kolaylığı, sade ve pratik arayüzü ile QuarkXpress 8, kullanıcıya sunduğu tasarım araçlarıyla da Indesign CS4 birbirlerine üstünlük sağlıyorlar. Bunları göz önünde bulundurduğumuzda; eğer gazete, dergi ve kitap gibi zamana karşı çalışılan, hızın ve pratik kullanımın birincil öncelik olduğu bir iş ile uğraşıyorsanız QuarkXpress sizin için daha uygun. Fakat, tasarım zenginliğinin ve görselliğin daha önemli olduğu dergiler yahut kataloglar ile yoğun biçimde çalışıyorsanız Indesign CS4″ü seçmeniz daha doğru olacaktır.

Fakat bu tavsiyemize ragmen, her iki programın da hangi işi yaparsanız yapın size beklediğinizi verebildiğini de söyleyip ikisine de haksızlık etmeyelim.

Son söz olarak; çok sayfalı çalışmalar için geliştirilmiş bu iki programı kıyaslamaya çalıştığımız bu yazıyı okuduysanız eğer; artık dergi, katalog gibi işleri, otomatik sayfa numarası dahi ekleyemeyen Freehand veya Illustrator ile yapmaktan vazgeçin ve işi ehline, yani Indesign ve QuarkXpress”e bırakın. Böylece daha az sorun yaşayacağınız gibi, daha hızlı ve pratik biçimde çalışabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here