Ana sayfa Yazılım QuarkXPress 8″e ilk bakış

QuarkXPress 8″e ilk bakış

0

Sayfa tasarımında yıllardır standartları belirleyen Quark, XPress’in 8. versiyonu ile karşımızda.

  Yıllardır sayfa tasarımı denince akla gelen ilk program QuarkXPress’tir. 7’den 70’e bütün tasarımcılar bir kez de olsa Quark kullanmıştır. Her ne kadar bugün QuarkXPress, popülerliğini InDesign’a bırakmış olsa da, hala Quark müdavimlerinin olduğunu söylemek mümkün. üstelik yeni güncellemelerle Quark, InDesign sunduğu özelliklere daha çok yaklaşmış durumda. Tabii CS4 yaklaşırken bu yorumu yapmak ne kadar doğru bilinmez.

Geçtiğimiz yıl 7. versiyonunun duyurulduğu QuarkXPress, hemen hemen aynı zamanlama ile bu sefer de CS4 yaklaşırken 8 versiyonu ile karşımıza çıktı. Bu versiyonda öne çıkan yenilik; arayüz, Mac için önemli bir sayfa tasarımı olan Quark, XPress 8’in kullanıcı arayüzünde büyük değişikliklere damgasını vuruyor. QuarkXPress’in 21 yıldır tanıdık gelen arayüzü, şimdi Adobe’nin tasarım programlarının arayüzüne daha çok benziyor. Bu 8. versiyonun özelliklerinden önce en önemli değişikliğini arayüz oluşturuyor.

 

Güncelleme QuarkXPress 7 için  Quark Interactive Design’dan ayrı olarak ücretsiz bir Xtension paketi sunuyor. Eğer bu Xtension paketini yüklerseniz, XPress 8’in birçok yeni basılı ve Web özelliklerinden faydalanabiliyorsunuz; öğe stilleri ve öğeleri bul-değiştir gibi. Eğer 49 Dolar’lık Quark Interactive Designer’ı satın alırsanız, yeni Flash yaratma özelliklerini de kullanabiliyorsunuz. QuarkXPress 6.5’den 7. versiyona henüz güncelleme yapmadıysanız, 8. versiyonu satın aldığınızda tüm bu yeni özelliklere sahip olmak mümkün.

 

 
XPress 8’i yeni şişesinde eski bir şarap olarak tarif edebiliriz. Bu yeni versiyonun tasarım dünyasına ne gibi yeni özellikler sunduğunu yazımızın içeriğinde bulabilirsiniz.

 

 

Basitleştirilmiş kullanıcı arayüzü
Yazılım firmaları için kullanıcıların alışık oldukları arayüzleri değiştirmek bazen riskli olabiliyor. Quark’ın 21 yıllık tarihinde XPress’in arayüzünde ciddi bir değişiklik yaptığını söyleyebiliriz, aslında program orijinal arayüzüne oldukça yakın bir görünüm sergiliyor. 
Yeni arayüz, basit, sade ve çalışılması kolay. Bu sebeple çalışmayı daha verimli hale getiriyor ve daha hızlı izlenimini yaratıyor. Quark, Adobe’nin karışmaya meyilli arayüzünden kaçınarak yerine ulaşılabilirliği daha kolay hale getirmiş.

QuarkXPress 8’de araç paleti de daha verimli kullanılabilir durumda.
Sade bir görünüm ile daha az araç içeren bu palette, aynı araçları farklı işlevler için de kullanabileceğinizi görebilirsiniz. örneğin bir kutunun yönünü değiştirmek için köşelerini kullanabiliyorsunuz.
 

 

 

 

Araçlar
QuarkXPress 7.3’te araç paletinde 16 araç görüntülenebiliyordu. Yeni versiyonda  araç paletinde 8 ikon görüntüleniyor. Content Selection aracı, iki işlev de kullanılabiliyor; biri yazı biri de grafik. Bu araçlar şimdi daha esnek bir kullanım sağlıyor. örneğin QuarkXPress 8 ile bir objenin yönünü değiştirmek için Item and Picture Content aracını kullanabilirsiniz. Sürekli olarak kullandığınız bu aracı Rotate Tool yerine kullanabiliyorsunuz ki zaten artık Rotate Tool bulunmuyor. Aynı şekilde objenin ölçülerini değiştirebilirsiniz.

Adobe’nin Free Transform aracı bir objeye birçok işlem yapmanıza olanak tanır. Quark 8’de bu işlemler farklı araçlara ayrılmamış, Adobe’de kullanılan Transform aracının işlevlerini Quark’ta yine Item and Picture Content aracı ile yapabiliyorsunuz. Ayrıca bu versiyonda yaptığınız değişikliklerin canlı olarak önizlemesini görebiliyorsunuz.

Bir imajı yerleştirmek veya ölçeklendirmek için de kullanabileceğiniz Picture Content aracı, farklı araçlar kullanmanıza gerek bırakmadığı gibi, ölçü paneline veya diyalog kutusuna rakam girmenize de gerek bırakmıyor. Bir imajı kroplarken de görsel önizlemesini yapabiliyorsunuz.
Quark, bu versiyonda Photoshop ve Illustrator’da kullanılan araçlara benzeyen Beizer çizim aracının fonksiyonunu da yenilemiş durumda. Bu araç ile direkt Quark üzerinden ilüstrasyon çizimleri yapabiliyorsunuz. Quark, temel sayfa tasarımında kullanılan araçlarla illüstrasyon araçlarını birbirinden ayırarak çizime daha iyi odaklanılmasını sağlamış.

Quark, XPress’in Measurements paletini, daha fazla karışıklığa yol açmadan, diyalog kutularını ve paletlerini kullanmak zorunda kalmadan ekstra pratiklik sağlayan birkaç yeni pencereyle daha yetenekli hale getirmiş. XPress 8, renklerin düzenlenmesini, belli bir stil şeklinde uygulanmasını ve yönlendirilmesini sağlayan paletlerin kullanılmasında InDesign’dan daha kolay bir yol sunuyor. InDesign neredeyse her özelliği paneller halinde erişilebilir kılarken, bu, Quark’ta daha sadeleştirilmiş durumda.
 

 

 

Flash desteği
Herhangi bir dokümanın master sayfasını değiştirmek ve PDF, EPS, HTML ya da Flash dosyalarına dönüştürmek için yeni ve hızlı erişim seçenekleri de bulunuyor. Quark 8’de yine önemli özelliklerden biri Flash desteğinin sağlanmış olması. Hazırlanmış basılı içeriği Web üzerinden Flash formatında paylaşabilirsiniz. Sayfa tasarım profesyonelleri herhangi farklı bir kod ya da programa ihtiyaç duymadan direkt Quark 8’in Flash yetenekleri ile Flash dosyaları oluşturabiliyorlar.

İnteraktif tasarım (Interactive Design), yeni tipografik özelliklerin hepsini destekliyor, öğe stilleri ve diğer özelliklerle entegre çalışabiliyor ve 30 farklı dil desteği sunuyor. QuarkXPress 8’in dahili Flash özellikleri, sayfa tasarım programında Flash projeleri yaratmanıza imkan verir; farklı bir program satın almanıza gerek kalmadan.
 
Hız kazandırıcı yenilikler
Yeni XPress, InDesign’ın yıllarca sahip olduğu birçok özelliği sunuyor, ama buna rağmen bir sayfa tasarımcısının işlerini daha kolay yapabilmesini sağlıyor. örneğin, artık metin veya grafikleri aktarmadan önce bir kutu çizmeye gerek yok. Bunun yerine metinleri ve görüntüleri herhangi bir sürükle bırak özelliği olan uygulamadan ya da Finder’dan doğrudan aktarabilirsiniz. XPress metin veya görüntü için uygun kutuyu yaratacaktır.
Tasarımcılar için kolaylık sağlayacak bir değişiklik de, XPress 8’den masaüstüne ya da Photoshop ve Bridge gibi sürükle-bırak özelliği taşıyan diğer bir programa metinlerin veya grafiklerin doğrudan sürüklenebilmesidir.
 

 

 

XPress 8’de Style Sheet paletindeki güncelleştirme bölümünü kullanarak çabuk bir şekilde daha önce Style Sheet uygulanan metnin format değişikliklerine dayanarak güncelleme yapabilirsiniz. Küçük ama işlevsel bir özellik de orijinal grafiği düzenlemek için istediğiniz uygulamayı açabiliyorsunuz.

Sadece Mac versiyonunda, XPress Page menüsü içerisinde sayfaların ölçülendirilebilir küçük bir önizlemesini gösteriyor. Bu özellik çok sayfalı dokümanlarda istediğiniz sayfaya hemen ulaşabilmenizi sağlar. XPress’in Page Layout paneli sadece sayfa ikonlarını göstermeye devam ediyor.

XPress 8’de, Illustrator’dan dosya aktarımı, standartlaştırılmış araçlar, Adobe Bridge ve Photoshop entegrasyonu özellikleri mevcut. Herhangi bir Illustrator dosyasını sürükle bırak yöntemiyle ve dosya aktarımı ile direkt sayfanıza çekebilirsiniz. Bunun yanı sıra illüstrasyon aracını kullanarak Illustrator’da yaptığınız çizimi direkt Quark içerisinde yapabilirsiniz.
 

Sayfa içerisine aldığınız Photoshop dosyalarının kontrolünü de Quark üzerinden yapabiliyorsunuz; transparanlık, blend mod, spot renk kanalları gibi.
Konu asıl tasarım yeteneklerine geldiğinde XPress 8 kullanıcılarının ufak bir kısmına yenilikler sunuyor. Daha geniş kabul gören yenilik ise Grid stillerinin yaratılabilmesi, bu özellikle birlikte metin hizasına göre ayrı Grid’ler yaratabilir ve bunları istediğiniz kadar metin kutusuyla ilişkilendirebilirsiniz. Ayrıca her master sayfa için ayrı Grid’ler yaratmak mümkün. Grid stilleri belirli bir fonta göre de ayarlanabiliyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here