Quantum Dot TV - OLED TV yarışı...Hangi TV teknolojisi öne çıkıyor?

Samsung'un, OLED'lere karşı yeni ürünü Quantum Dot'lar... Epeydir piyasada olan 2 çeşit, nereye gidiyor?

Samsung’un Quantum Dot TV’leri, parlak, doğru renk ve kontrasta sahip bir resim yaratıyor. Sonuç ise oldukça çarpıcı görünüyor. OLED TV OLED TV’ler kısa bir süredir piyasadalar, ancak daha karmaşık oldukları ve klasik LED LCD ekranlara göre çeşitli artıları olmasıyla birlikte genel olarak daha pahalılar. OLED TV’ler temel olarak, her bir pikseli tek tek aydınlatıp karartarak, size daha doğru bir kontrast ve daha iyi görünen bir resim sunarlar. Bu görünen siyahların gerçek siyah olduğu anlamına gelir. Ayrıca LED LCD televizyonlarla kıyaslandığında daha geniş bir görüş açısı ve daha yüksek yenileme hızı elde edersiniz. Bu nedenle film seyretmek için OLED paneller daha fazla tercih edilmektedir. Bununla birlikte OLED, maksimum parlaklık potansiyeli ile önemli bir zayıf noktaya sahip. OLED ekranlar standart LED’lerden daha karanlıktırlar, yine de iyileştirilmiş kontrast bunu biraz telafi eder. 

Benzerlikleri Quantum Dot teknolojisi ile ilgili raporlar okunduğunda, OLED teknolojisine oldukça benzediği görülüyor. Örneğin OLED teknolojilerinin bir arka ışığa ihtiyacı yoktur, son derece incedir ve sıvı kristal hücrelere dayanır (bunlar hep Quantum Dot teknolojisinin de iddia ettiği şeylerdir). Belki bileşenlerin organik olduğu iddia edilmemektedir, ancak bütün bu bileşenler aslında doğal ve organik maddelerdir. İstersek organik veya doğal fosforların kullanılması nedeniyle, plazma TV’lere de organik plazma TV diyebilirdik.

Bu ikisi arasındaki bir başka benzerlik, esnek bir ekrana sahip olacağı iddiasıdır. OLED üreticileri de başlangıçta bunu söylüyorlardı. Ekran kalınlığı .25 inç olan OLED TV’ler gördük, Sony de böyle bir model olan XEL-1’i üretti. Quantum Dot’ta ekran, panel veya katman derinliği açısından aynı olacak veya bundan daha iyi olmayacaktır. Her ikisinde de enerji kullanımı, kristallerin yüksek verimliliği nedeniyle düşüktür, böylece bu teknolojiler için büyük olasılıkla büyük ekranlar söz konusu olacaktır. Başka bir benzerlik de, her ikisinin hücrelerinin de çok küçük bir elektrik akımı ile harekete geçirilmesi (OLED) veya aktive (Quantum Dot) edilmesidir. Her ikisi de bu açıdan enerjiyi tasarruflu olarak kullanır. OLED’lerde ince film transistör arka plan tarafından şarj edilir. Quantum Dot’ta şarj kaynağını henüz bilmiyoruz, ama muhtemelen aynı veya benzer bir şeydir. Ya da küçük LED aydınlatmasından gelir. 

Farklılıkları Bunların arasındaki asıl fark, renk üreten kristallerin organik veya inorganik olmasıdır. OLED’ler, dünyada nadir bulunan malzemelerden üretilir, bu nedenle malzemelerin bulunması zor olmakla birlikte pahalıdır da. Quantum Dot’lar inorganik yarı iletken kristal malzemeden üretilir, üreticilerin teknolojiye ilgi göstermelerinin nedenlerinden biri de budur. Yani üretimi o kadar pahalı değildir. Başka bir fark ise OLED’lerin doğrudan ışık yayması, Quantum Dot’ların ise ışığı geçirmesidir. Dolayısı ile OLED’ler biraz daha iyi bir izlenme karakteristiğine de sahiptir. Quantum Dot ve LED 1000 nit (aydınlatma birimi) iken OLED 600 nit’tir. OLED’i geliştiren şirketlerin çoğu Quantum Dot’u da destekliyorlar. Sony, Samsung, LG ve Sharp’ın teknolojinin geliştirilmesine yardım eden ana TV üreticileri oldukları söyleniyor.

Etiketler: lg samsung beko samsung-oled quantum-dot-tv
reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam