Ana sayfa Haber Quantum Dot TV – OLED TV yarışı…Hangi TV teknolojisi öne çıkıyor?

Quantum Dot TV – OLED TV yarışı…Hangi TV teknolojisi öne çıkıyor?

1

TV teknolojileri alanı yeniden hareketlenmeye başladı. 4K çözünürlüğe karşı 1080p”nin nispeten basitliğine rağmen, tüketiciler seçenekler arasında kararsız kalmış bir şekilde dolaşıyorlar. Şimdi de Samsung, Quantum Dot teknolojisi ile OLED”in karşısına çıkıyor. OLED ile Quantum Dot”u kıyaslayarak kafa karışıklığını bir nebze gidermeye çalıştık. Sizin için hangi teknolojinin daha iyi olacağına yazıyı okuduktan sonra siz karar verin. Quantum Dot Quantum Dot nano parçacıklar oldukça kullanışlılar. Parlaklık açısından oldukça etkinler ve şaşırtıcı derecede temiz bir renk sağlama yeteneğine sahipler. Bir insan saçından 10,000 kat daha inceler, parçacık boyutuna bağlı olarak ana renkleri mükemmel şekilde sağlıyorlar.

Samsung, TV”lerinde hem Quantum Dot”u kullanıyor hem de onun özelliklerini OLED ile birleştirdiği QLED”i ayrı bir TV serisinde kullanıyor. Yaygın olarak kullanılan LED arkadan aydınlatmalı LCD TV”lerde bu beyaz arkadan aydınlatma, aslında sarı fosfor ile kaplı mavidir. Bu kaplama, yoğunluğun azalmasına yol açar, bu da çoğu LCD TV”lerin portakal rengine yakın bir kırmızıyı üretmesinin bir nedenidir. TV”nin arkadan aydınlatması ile Sıvı Kristal panelinin arasında bir Quantum Dot Enhanced Film (QDEF) katmanı kullanılması bu sorunu çözüyor. Fosfor kaldırılır ve QDEF filtre tarafından üretilen Kırmızı ve Yeşil ile birlikte doğal mavi arkadan aydınlatma, parlak bir beyaz ışık üretir, bu da bağlı LCD panel modülünün fonksiyonunu daha etkin bir şekilde yerine getirmesine izin verir. Sonuç, daha doğru renklerdir.

İnorganik Kuantum noktalarının zamanla zayıflaması da söz konusu değildir. Bir Quantum Dot ekran on yıl kadar parlak kalmalıdır. Tek başına Quantum Dot”un kullanılması bile, sınırlı kontrast ve karanlık bir arka plan üzerinde parlak nesneler etrafında hale oluşması gibi temel LCD sorunlarını çözer. Bunlar, kenardan aydınlatmalı ekranların ve yerel olarak karartmalı modellerin mücadele ettiği bir sorun olarak kalır. Samsung bunu, bir organik ışık kaynağına geçip LED arkadan aydınlatmayı bırakan, enerji verilerek aydınlatılan Quantum Dot”a doğrudan geçerek çözüyor. Quantum Dot TV”ler teorik olarak OLED TV”lerden yüzde 30 daha parlaklar.

 

Samsung”un Quantum Dot TV”leri, parlak, doğru renk ve kontrasta sahip bir resim yaratıyor. Sonuç ise oldukça çarpıcı görünüyor. OLED TV OLED TV”ler kısa bir süredir piyasadalar, ancak daha karmaşık oldukları ve klasik LED LCD ekranlara göre çeşitli artıları olmasıyla birlikte genel olarak daha pahalılar. OLED TV”ler temel olarak, her bir pikseli tek tek aydınlatıp karartarak, size daha doğru bir kontrast ve daha iyi görünen bir resim sunarlar. Bu görünen siyahların gerçek siyah olduğu anlamına gelir. Ayrıca LED LCD televizyonlarla kıyaslandığında daha geniş bir görüş açısı ve daha yüksek yenileme hızı elde edersiniz. Bu nedenle film seyretmek için OLED paneller daha fazla tercih edilmektedir. Bununla birlikte OLED, maksimum parlaklık potansiyeli ile önemli bir zayıf noktaya sahip. OLED ekranlar standart LED”lerden daha karanlıktırlar, yine de iyileştirilmiş kontrast bunu biraz telafi eder. 

Benzerlikleri Quantum Dot teknolojisi ile ilgili raporlar okunduğunda, OLED teknolojisine oldukça benzediği görülüyor. örneğin OLED teknolojilerinin bir arka ışığa ihtiyacı yoktur, son derece incedir ve sıvı kristal hücrelere dayanır (bunlar hep Quantum Dot teknolojisinin de iddia ettiği şeylerdir). Belki bileşenlerin organik olduğu iddia edilmemektedir, ancak bütün bu bileşenler aslında doğal ve organik maddelerdir. İstersek organik veya doğal fosforların kullanılması nedeniyle, plazma TV”lere de organik plazma TV diyebilirdik.

Bu ikisi arasındaki bir başka benzerlik, esnek bir ekrana sahip olacağı iddiasıdır. OLED üreticileri de başlangıçta bunu söylüyorlardı. Ekran kalınlığı .25 inç olan OLED TV”ler gördük, Sony de böyle bir model olan XEL-1″i üretti. Quantum Dot”ta ekran, panel veya katman derinliği açısından aynı olacak veya bundan daha iyi olmayacaktır. Her ikisinde de enerji kullanımı, kristallerin yüksek verimliliği nedeniyle düşüktür, böylece bu teknolojiler için büyük olasılıkla büyük ekranlar söz konusu olacaktır. Başka bir benzerlik de, her ikisinin hücrelerinin de çok küçük bir elektrik akımı ile harekete geçirilmesi (OLED) veya aktive (Quantum Dot) edilmesidir. Her ikisi de bu açıdan enerjiyi tasarruflu olarak kullanır. OLED”lerde ince film transistör arka plan tarafından şarj edilir. Quantum Dot”ta şarj kaynağını henüz bilmiyoruz, ama muhtemelen aynı veya benzer bir şeydir. Ya da küçük LED aydınlatmasından gelir. 

Farklılıkları Bunların arasındaki asıl fark, renk üreten kristallerin organik veya inorganik olmasıdır. OLED”ler, dünyada nadir bulunan malzemelerden üretilir, bu nedenle malzemelerin bulunması zor olmakla birlikte pahalıdır da. Quantum Dot”lar inorganik yarı iletken kristal malzemeden üretilir, üreticilerin teknolojiye ilgi göstermelerinin nedenlerinden biri de budur. Yani üretimi o kadar pahalı değildir. Başka bir fark ise OLED”lerin doğrudan ışık yayması, Quantum Dot”ların ise ışığı geçirmesidir. Dolayısı ile OLED”ler biraz daha iyi bir izlenme karakteristiğine de sahiptir. Quantum Dot ve LED 1000 nit (aydınlatma birimi) iken OLED 600 nit”tir. OLED”i geliştiren şirketlerin çoğu Quantum Dot”u da destekliyorlar. Sony, Samsung, LG ve Sharp”ın teknolojinin geliştirilmesine yardım eden ana TV üreticileri oldukları söyleniyor.

 

Samsung 88″ JS9500 Smart SUHD 4K Curved TV 9 Serisi Parlak ve canlı renkler. Arka ışık panelinde, net ve zengin renkler yaratmak için Nano Kristal Teknolojisi kullanılmış. En koyu siyah ve en açık beyazı deneyimleyin. Algoritma sayesinde SUHD olmayan içerik yeniden düzenleniyor.

Peak Illuminator ile parlaklık en üst seviyeye çıkıyor. SUHD TV”ler, panelin yeni hücre yapısı sayesinde standart UHD TV”lere göre daha fazla ışık geçirgenliğine sahip. Precision Black Pro, kontrastı artırıyor, böylece daha koyu siyah ve daha açık beyazla daha belirgin görüntüler elde ediliyor. Yeni nesil 3D görüntü. Hafif kavis ekranın her bölgesinden aynı dengeli görüntüyü veriyor. Düz görüntüler, otomatik derinlik geliştirici ile artıyor. UHD ile Full HD”den dört kat yüksek çözünürlük.

Pratik, gelişmiş Akıllı TV deneyimi. 8 çekirdekli işlemci. Mobil cihazdaki görüntüyü büyük ekranda en uygun çözünürlükte gösterir. Sevdiğiniz içeriği, hareket ettiğinizde mobil cihazda göstermeye devam eder. Sabah, akıllı telefonunuzun alarmı ile açılır, gerekli bilgileri almanızı sağlar. Cep telefonu veya giyilebilir cihazlar eşleştirilerek kumanda olarak kullanılabilir. 

 Samsung 60″ KS8000 8 Serisi Smart Flat 4K SUHD TV Quantum Dot teknolojisi ile daha renkli ve canlı renkler. Geleneksel TV”lerden 64 kat daha iyi renk kalitesi. Ultra Black teknolojisi ışık yansımasını engellemek için Samsung”un Nano ölçekli özel desenlerini kullanıyor. Parlak bir oturma odasında bile TV”nin keyfini çıkarın. SUHD olmayan içeriği otomatik olarak düzenler. Precision Black teknolojisi kontrastı güçlendirir. Full HD TV çözünürlüğünün dört katı fazlasıyla canlı detaylar. Açar açmaz favori içeriklerinize erişim. Favori içeriğiniz inovatif prosesle daha kaliteli gösterilir. UHD karartma teknolojisi, ger- çekçi görüntü için uygunlaştırılmış kontrast, renk ve keskinlik sağlar. Mevcut Micro Karartmaya kıyasla daha fazla detay. özel uygulama ile mobil cihazınızdaki içerikleri Akıllı TV”nize aktarın. Güçlü dört çekirdekli işlemci. Tizen, Akıllı TV”nin daha hızlı açılmasını sağlar. Akıllı TV, kablosuz LAN”la Internet”e bağlanır. ConnectShare ile çeşitli içeriklere tek adımda ulaşılır. 
 Samsung 55″ JS7200 Smart SUHD 4K Flat TV 7 Serisi Parlak ve canlı renkler. Arka ışık panelinde, net ve zengin renkler yaratmak için Nano Kristal Teknolojisi kullanılmış. En koyu siyah ve en açık beyazı deneyimleyin. Algoritma sayesinde SUHD olmayan içerik yeniden düzenleniyor. Düz görüntüler Samsung”un Kontrast Geliştirme özelliğiyle hayat kazanıyor. Televizyonunuz akıllı teknolojisiyle ekran üzerindeki farklı alan ve objelere farklı seviyelerde kontrast geliştirme uygulayarak 3D benzeri çarpıcı bir etki yaratır. Bu, bir düz ekran televizyonda yaşanabilecek en gerçekçi izleme deneyimidir. Full HD TV çözünürlüğünün dört katı fazlasıyla canlı detaylar. Sabah, akıllı telefonunuzun alarmı ile açılır, gerekli bilgileri almanızı sağlar. Cep telefonu veya giyilebilir cihazlar eşleştirilerek kumanda olarak kullanılabilir. 
 

 LG 77″ SIGNATURE OLED 4K TV Kontrastı, renkleri ve berraklığı artırılmış resimler. Tasarımı son derece ince. Harman/kordon tarafından tasarlanan olağanüstü ses mühendisliği ile bütünleşmiş ekran. çok ince OLED panel, şeffaf cam plakaya bağlanmış. Dahili Sound Bar hoparlör. Kusursuz ses için Sound Bar sesi öne doğru yönlendiriyor. HDR ile kontrastı görüntülemek için, mümkün olan en geniş kontrast aralığı. OLED HDR, Perfect Black ve sonsuz kontrast sunumu. Genel HDR 10 ve Dolby Vision desteği ile HDR içerik için üstün görüntü teknolojisi. Ultra HD Premium sertifikası ile, resim ve ses kalitesi en yüksek standartta. Pikseller açılıp kapanarak mükemmel siyahı oluşturuyor. Arkadan aydınlatma paneline ihtiyaç duyulmuyor. Kendinden aydınlatmalı piksellerle mükemmel görüntü. Derin siyah gösterme kabiliyeti ile NASA TV UHD kanalı en iyi şekilde izlenir. webOS 3.0 ile basitlik ve eğlence. 
BEKO B65 OLED 9793 5S TV Genişletilmiş renk yelpazesi sayesinde insan gözünün gördüğüne en yakın canlı renkler. En karanlık sahnelerde bile detaylı görüntü. HDR ile daha parlak, detaylı ve yüksek kontrastlı görüntü. VPE ile birim zamanda ekrana gelen resim sayısı arttırılıyor, bu sayede en hareketli sahnelerde bile kusursuz netlik ve daha akıcı görüntü sağlanıyor. Beko OLED TV”lerin yeni dinamik kontrast optimizasyonu, ekranın daima resim içeriği için mümkün olan en iyi kontrastı elde etmenizi sağlıyor. Uyumlu mobil cihazlar ve TV ekranı arasında çift yönlü ekran paylaşımı sağlıyor. İstediğiniz sahnenin ekran görüntüsünü sosyal medyada paylaşma olanağı. DLNA destekli cihazlardan TV”nize kablosuz medya içeriği aktarımı. öne bakan iki adet “tweeter” aşağıya bakan iki adet “mid” hoparlör ve arkaya bakan 4 adet bass hoparlörü ile toplamda 8 adet hoparlöre sahip 3 yönlü ses deneyimi. DTS yazılımı sayesinde gerçek frekansta sunulan daha net ses. Bluetooh uyumlu tüm cihazlarla kablosuz bağlantı. İster karasal yayından ister uydudan bir kanalı kaydederken istediğiniz başka bir kanalı izleme, hatta her iki kanalı da kaydetme imkanı. PIP, resim içinde resim ve PAP, ekranı ikiye bölme özelliği. 
 

Bağımsız aydınlatılan pikseller sayesinde siyahlar hiç olmadığı kadar canlı ve keskin. Ekranın eğimi sayesinde, her noktada insanın gözüne eşit mesafede görüntüler sağlar. Yüksek tepkime süresi sayesinde spor ve aksiyon sahnelerini kusursuz bir netlikte izlersiniz. Bağımsız olarak aydınlatılan piksellerin parlaklıklarını kontrol etmelerine izin veriliyor, böylece gerçek derinlik ve tonlar meydana geliyor. webOS 2.0 herşeyi basitleştirip eğlenceli hale getiriyor. Ultra Surround yüksek kalitede etkili bir surround ses sağlıyor. Art Slim tasarımı sayesinde çok ince bir yapısı var. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here