Quantum Dot TV - OLED TV yarışı...Hangi TV teknolojisi öne çıkıyor?

Samsung'un, OLED'lere karşı yeni ürünü Quantum Dot'lar... Epeydir piyasada olan 2 çeşit, nereye gidiyor?

TV teknolojileri alanı yeniden hareketlenmeye başladı. 4K çözünürlüğe karşı 1080p’nin nispeten basitliğine rağmen, tüketiciler seçenekler arasında kararsız kalmış bir şekilde dolaşıyorlar. Şimdi de Samsung, Quantum Dot teknolojisi ile OLED’in karşısına çıkıyor. OLED ile Quantum Dot’u kıyaslayarak kafa karışıklığını bir nebze gidermeye çalıştık. Sizin için hangi teknolojinin daha iyi olacağına yazıyı okuduktan sonra siz karar verin. Quantum Dot Quantum Dot nano parçacıklar oldukça kullanışlılar. Parlaklık açısından oldukça etkinler ve şaşırtıcı derecede temiz bir renk sağlama yeteneğine sahipler. Bir insan saçından 10,000 kat daha inceler, parçacık boyutuna bağlı olarak ana renkleri mükemmel şekilde sağlıyorlar.

Samsung, TV’lerinde hem Quantum Dot’u kullanıyor hem de onun özelliklerini OLED ile birleştirdiği QLED’i ayrı bir TV serisinde kullanıyor. Yaygın olarak kullanılan LED arkadan aydınlatmalı LCD TV’lerde bu beyaz arkadan aydınlatma, aslında sarı fosfor ile kaplı mavidir. Bu kaplama, yoğunluğun azalmasına yol açar, bu da çoğu LCD TV’lerin portakal rengine yakın bir kırmızıyı üretmesinin bir nedenidir. TV’nin arkadan aydınlatması ile Sıvı Kristal panelinin arasında bir Quantum Dot Enhanced Film (QDEF) katmanı kullanılması bu sorunu çözüyor. Fosfor kaldırılır ve QDEF filtre tarafından üretilen Kırmızı ve Yeşil ile birlikte doğal mavi arkadan aydınlatma, parlak bir beyaz ışık üretir, bu da bağlı LCD panel modülünün fonksiyonunu daha etkin bir şekilde yerine getirmesine izin verir. Sonuç, daha doğru renklerdir.

İnorganik Kuantum noktalarının zamanla zayıflaması da söz konusu değildir. Bir Quantum Dot ekran on yıl kadar parlak kalmalıdır. Tek başına Quantum Dot’un kullanılması bile, sınırlı kontrast ve karanlık bir arka plan üzerinde parlak nesneler etrafında hale oluşması gibi temel LCD sorunlarını çözer. Bunlar, kenardan aydınlatmalı ekranların ve yerel olarak karartmalı modellerin mücadele ettiği bir sorun olarak kalır. Samsung bunu, bir organik ışık kaynağına geçip LED arkadan aydınlatmayı bırakan, enerji verilerek aydınlatılan Quantum Dot’a doğrudan geçerek çözüyor. Quantum Dot TV’ler teorik olarak OLED TV’lerden yüzde 30 daha parlaklar.

Etiketler: lg samsung beko samsung-oled quantum-dot-tv
reklam

Yorumlar

Yorumunuzu yazın

Yorumunuzu bizimle paylaşabilirsiniz

GÜNCEL İÇERİKLER
reklam

Popüler İçerikler

reklam