Ana sayfa Yazılım Quantization

Quantization

0

Cakewalk Sonar 8.5.3 Producer Edition programında “Quantization” özelliğine ve işleyişine göz atacağız.
 

QUANTIZATION

“Quantization” işlemi, projenizde çalıp ya da programlayarak kaydetmiş olduğunuz MIDI data informasyonlarını projeniz içerisindeki zamanlamaya uyumlu olarak düzenlemenize yardımcı olan bir özelliktir. Program içerisinde “Quantization” işlemini uygulamanın iki yolu bulunuyor.
Bunlardan ilki MIDI data dosyası ya da dosyaları üzerine işlemi uygulamak ikincisi ise gerçek zamanlı olarak MIDI kanalının üzerine açabileceğiniz “Cakewalk FX Quantize” plug-in”ini kullanmaktır. Bu işlemleri sırasıyla nasıl yapabileceğimize göz atalım.

İşlemi doğrudan MIDI dosyası üzerine uygulama

“Quantize” işleminin amacı kayıt etmiş olduğunuz ve zamanlaması yanlış olan sesleri ya da notaları da diyebiliriz, zaman çizgilerine yani “grid marker” lara yakınlaştırarak şarkı içindeki tempoya ve zamanlamaya uyarlamanıza yardımcı olmaktır.
Bu işlemi uygulamak için menüde bulunan “Process” sekmesinden “Quantize” seçeneğini tıklamakla başlıyoruz. (Resim 1)
 

quantization
Resim 1
 
İşleme başlamadan kaydetmiş yada programlamış olduğunuz MIDI dosyasının hatalı olduğunu düşündüğünüz kısmını işaretlemeniz yani seçmeniz gerekiyor. Seçme işlemini kolayca fareniz ve ok yardımıyla yapabilirsiniz. Karşınıza çıkacak pencerede “Resolution, Change, Options” başlıkları altında farklı seçenekler bulunuyor. Bu seçeneklere karar verirken düşünmeniz gereken, kayıt etmiş olduğunuz zamanlaması yanlış olan nota yada notaların zaman çizgilerine yakınlaştırmak olacaktır.

 

Dolayısıyla “Resolution” sekmesi altında bulunan seçeneklerden en küçük bölmeyi seçmeye çalışmak örnek olarak (Eighth yerine Sixteenth) seçeneği doğru olacaktır. Resim 2 ve 3 örneklerine bakarak aradaki farkı görebilirsiniz.

Aşağıda vermiş olduğum örnek kaydedilmiş MIDI kanalının projeniz içerisindeki zamanlama ve tarzına göre farklılıklar gösterebilir.

Dolayısıyla farklı seçenekleri deneyerek projenize en uygun olanı bulamaya çalışmanızda fayda var.
 

cakewalk sonar 8.5.3 producer edition
Resim 2
 
  cakewalk sonar 8.5.3
Resim 3
 
“Resolution” sekmesinden istediğiniz seçeneği işaretledikten sonra “Change” sekmesi altında bulunan “MIDI Event Start Times” seçeneği ile notanın başlangıç zamanını, “Note Duartion” ile notanın süresini ve “Grid Line” nın nota ile eşleşmesini, “Only Notes and Lyrics (MIDI)” ile adındanda anlaşılacağı gibi sözler ve MIDI informasyonunun eşleşmesini sağlayabilirsiniz.

“Change” seçeneği altında bulunan diğer iki “Audio Sanp beats ve Audio clip Start Times” seçeneklerini daha önceki yazılarımda audio kaydı ile ilgili bülümlerde incelemiştim.

MIDI ile ilgili işlemlerde bu iki seçeneği kullanmamıza gerek kalmıyor. “Options” sekmesi altında bulunan “Strength” seçeneğinde % 100 seçimi ile MIDI notayı tam anlamıyla “Time Grid” çizgisinin üzerine getirebiliyorsunuz.

MIDI notasının daha mekanik olmadan insan tuşesi gibi duyulmasını istiyorsanız “Strength” seçeneğindeki yüzde oranını % 70 yada 80 civarına çekebilirsiniz. Bunuda farklı değerler girip deneyerek istediğiniz düzeyi bulmanızı tavsiye ediyorum.

“Swing” seçeneği ile duyum hissini swing jazz müziğindeki hissi uyandırmak için kullanabilirsiniz.

“Quantize” penceresinde bulunan diğer seçeneklerden biri ise “Audition” seçeneği. Bu seçenek ile seçmiş ve ayarlamış olduğunuz “Quantize” işlemini doğrudan MIDI dosyası üzerine işlemeden duyabiliyorsunuz.

İşlemi tamamlamak için “Ok” tuşuna basmak yeterli olacaktır.

 


Cakewalk Quantize Plug-in”i kullanmak

“Quantize” işlemini bir diğer yolla yani audio kanal üzerinde yaptığımız gibi MIDI kanal üzerinde de “Cakewalk MIDI Quantize” plug-in”ini kullanarak yapabiliriz.

Plug-in”i seçmek için MIDI kanalın “Fx” bölmesine gelip sağ tuş ile sırasıyla “MIDI Plug-ins, Cakewalk FX, Quantize” yolunu izleyerek plug-in”i aktif hale getiriyoruz. (Resim 4) Aynı işlemi MIDI dosyası üzerine gelip sağtuş ile gerçekleştirebilirsiniz.
 

producer edition
Resim 4
 
Bu yolla “Cakewalk Quantize” plug-in”i “FX” havuzu yerine MIDI dosyası üzerinde olacaktır. (Resim 5)
 
cakewalk sonar
Resim 5
 
“Cakewalk FX Quantize” plug-in”i ile yukarıda bahsetmiş olduğum işlemleri kendi üzerinde bulunan aynı menü ile yapabilirsiniz.

İki işlem arasındaki tek fark “Cakewalk FX Quantize” plug-in”i ile gerçek zamanlı işlem yaparak yani “Quantize” işlemini tamamen MIDI dosyası üzerine yazmadan uyguluyor olmanızdır.
Gelecek sayıda yine bu köşede Sonar 8.5.3 Producer Edition programını incelemeye devam edeceğiz. Sonar 8.5.3 Producer Edition (önceki sürümleri dahil) ya da bilgisayarda kayıt teknolojileri ile ilgili herşeyi çekinmeden sorabilirsiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here