Ana sayfa Haber Qualcomm yeni 2 Gbps LTE modemini duyurdu

Qualcomm yeni 2 Gbps LTE modemini duyurdu

0

Qualcomm 2Gbps indirme hızına ulaşan Snapdragon X24 model akıllı telefon LTE modemini duyurdu. 

Firmanın söylemine göre piyasada bu tip hızları destekleyen ilk Category 20 LTE modemi olan cihaz, aynı zamanda 7nm’lik işlem görebilen ilk çip olma özelliğini de taşıyor. Zirve noktada firmanın bir önceki gigabit LTE modeminin iki katı kadar hıza ulaşan yeni modelin bu hız performansını gerçek hayatta görmek henüz pek muhtemel olmasa da (zira bu daha çok şebeke operatörleriyle ilgili bir durum), bu teknolojinin cihazlarda geliştirilmesi genel anlamda daha yüksek hızlara ulaşılmasını sağlayacaktır. 

Snapdragon X24, altı ‘Şebeke Bütünleşmesi’ desteğine sahip Samsung’un yeni Exynos çipsetlerinde olduğu gibi yedi taşıyıcı birleşmesine kadar destek sağlıyor. ‘Carrier Aggregation’ olarak ifade edilen ve türkçeye ‘Şebeke Bütünleştirme’ şeklinde tercüme edebileceğimiz bu kavram, LTE ağlarda farklı radyo frekans bantlarını bir araya getirerek tek bir bant gibi davranmasını sağlamak, ve böylece ağ ve hız kapasitesini arttırmak için kullanılan bir teknolojidir.  Aynı zamanda beşe kadar LTE şebeke bütünleştirmesi üzerinde 4×4 MIMO anten dizilimine sahip olan X24, teorik olarak azami 20 eşzamanlı LTE akışını sağlayabiliyor. Qualcomm’un açıklamasına göre bu işlevsellik, X24 ile donanmış cihazların, operatörlerin kullanımında olan tüm bant spektrumu dizisine bağlanmasını sağlayarak, genel performansın günümüze oranla artmasını sağlıyor. Tabii şu an itibariyle şebekelerin bu tip hızları desteklemeleri mümkün olmadığı için, telefonlarımız bu teknolojinin beraberinde getirdiği avantajlardan faydalanamıyor. Amerika’da bile en gelişmiş ağlar 3 şebeke birleştirmesi işlemi kullanabiliyorlar. 

X24 4G deneyimini olabildiğince ileriye taşıyarak, 5G’ye giden yolun taşlarının döşenmesine de yardımcı oluyor. Firmanın hedefi Snapdragon X24 modemini kullanan cihazların 2018 yılı sonuna kadar piyasaya sürülmesini sağlamak. Bu modem, 5G şebeke hizmeti 2019 yılında hizmete girdiğinde, Snapdragon X50 5G NR modemle birlikte 4G/5G cihazlarıyla çoklu modda çalışacak.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here