Ana sayfa Haber Qualcomm, yapay zekaya yönelik Snapdragon 700 serisi çipsetlerini tanıttı!

Qualcomm, yapay zekaya yönelik Snapdragon 700 serisi çipsetlerini tanıttı!

0

Elektronik dünyasında “yap ya da öl” konumunda olan yapay zeka teknolojisi, lider çipset üreticisi Qualcomm’un kataloguna da girmeyi başardı. Firmanın yeni çıkardığı Snapdragon 700 serisi ürünleri, bu yeni alana yönelik ekstra işlem gücüyle telefonlarda arttırılmış gerçeklik gibi işlevlerin hızlandırılmasını sağlayacak.

Qualcomm Snapdragon 800 serisinin sahip olduğu ileri seviye yapay zekaya yönelik işlem gücünü daha uygun fiyata sağlayacak olan 700 serisi, hakkında hala çok bilgi olmasak da Kryo çekirdeklerini kullanacak. çip ayrıca Adreno grafik birimine de sahip olacak ve Spectra, Hexagon gibi yardımcı işlemcileri de getirerek üst seviyenin özelliklerini uygun fiyata getirecek.

Orta seviye çözümlerden olan Qualcomm Snapdragon 660’a iki kat daha hızlı AI işlemlerini yerine getirebilen 700 çipleri, makine görüşü ve ses tanıma gibi günümüz cihazlarının dikkatle incelenen özelliklerini hızlandırıyor. Sadece akıllı telefonlara değil “Nesnelerin İnterneti” uygulamaları için de oldukça elverişli olan çipset, yüksek hızlı LTE, Wi-Fi ve Bluetooth 5’ın yanı sıra düşük güçlü iletişim teknolojilerini de destekliyor. Zaten oldukça düşük güçlü olan Snapdragon 660 ile kıyaslandığında bile %30 daha çok güç tasarrufu sağlayan çip, QuickCharge 4.0+ teknolojisini de destekliyor. Bu teknoloji, 2750 mAh’lik bir pili 0’dan %50’ye 15 dakika içerisinde ulaştırabiliyor. 

Yeni ve umut vadeden çipsetin kullanım alanını düşündüğümüzde aklımıza ilk gelen cihazlar akıllı hoparlörler oluyor. En popüler olan Amazon Echo’yu düşünecek olursak cihazın içinde Intel’in Atom x5-Z8350 işlemcisi yer alıyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here