Ana sayfa Donanım Qualcomm”un yeni çipi güvenlik ve batarya ömrünü geliştiriyor

Qualcomm”un yeni çipi güvenlik ve batarya ömrünü geliştiriyor

0

Qualcomm Inc. çarşamba günü yaptığı açıklamayla yeni Snapdragon 845 mobil telefon işlemcisi üzerinde gerçekleştirdiği güvenlik ve batarya ömrü özelliklerini bildirdi. Bu çip halihazırda Samsung ve diğer firmaların son teknoloji Android telefonlarında sürekli olarak kullanılıyor.

çipler, Qualcomm”un ekonomik pozisyonu açısından giderek artan şekilde önem arz ediyorlar. Fakat firmanın yapığı patent lisanslama işlemleri son zamanlarda Apple tarafından saldırıya uğruyor.

Qualcomm”un yeni çipinde bulunan özellikler, algılama ve resimleri sınıflandırma gibi yapay zekaya yönelik bazı görevlerin yerine getirilmesinde bir dizi geliştirmeleri kapsıyor.

öncelikle Qualcomm”un Snapdragon çipi aynı zamanda fiziksel olarak “Güvenli İşleme Birimi” adı verilen fiziksel olarak ayrı bir işlemciyi daha içeriyor. Bu bölümde parmak izi ve göz taramaları gibi bilgilerin depolanması işlemi gerçekleştiriliyor. Qualcomm”un daha önceki çipleri, işlemcinin kendisinden fiziksel olarak bağımsız olmayan bir “güvenilir bölgeye” sahiptiler.

Firmanın yetkili başkan yardımcılarından Keith Kressin “Biyometrik tanımlama işlemlerinin çıkış grafiği sağladığı bu dönemde, güvenliği bir adım daha öteye taşımak önem arz ediyordu” diyor.

Firma, makine öğrenimi olarak adlandırılan uygulamalar adına çipin bazı bölümlerinde değişikliklere gitti. Bu değişiklikler arasında kullanıcıların farkında olabilecekleri görüntü algılama gibi bazı özelliklerin yanı sıra, perde arkasında işlem gören bazı geliştirmeler de bulunuyor. örneğin yeni çip, bütünsel ekran sahibi bir telefonu kullanan bir kullanıcının ekrana yanlışlıkla dokunmasını, telefonu açma teşebbüsü olarak algılamamayı sağlıyor. Yani aslında tuş kilidini açmak istemediği halde öylesine ekran üzerine dokunan kullanıcının parmak izinin taranarak, kasıt o olmadığı halde tuş kilidinin açılmasına engel oluyor.

Kressin çipin aynı zamanda telefon ekranı nemli ya da ıslak olduğunda tuş kilidi açma işleminin gerçekleşmesine yardımcı olacağını da söylüyor. Bu önemli bir geliştirme zira Samsung ve diğer bir çok öncü firmanın cihazları suya karşı dayanıklı olsalar da, ekran yüzeyinde su bulunduğu zaman işlem yapmakta zorluk çekiyorlar.

Yeni Snapdragon aynı zamanda sanal ve arttırılmış gerçeklik setleri noktasında da bazı özellikleri hedef alıyor. “Adreno foveation” olarak adlandırılan bir özellik, insanın çevresel görüşünün, merkezi görüşe oranla daha belirsiz olması örneğinde olduğu gibi merkezi ekranın daha keskin görüntülü olmasını sağlarken, gözlük kenarlarının daha düşük çözünürlüklerde işlem görmesine olanak tanıyor.  Kressin”in söylediğine göre bu teknikle batarya ömrü uzatılabiliyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here