Ana sayfa Haber Qualcomm”un drone”lara yönelik geliştirdiği çipler bu teknolojiyi daha sade yapacak

Qualcomm”un drone”lara yönelik geliştirdiği çipler bu teknolojiyi daha sade yapacak

0

Drone’ların fiyatları daha uygun hale gelmeye başladı, daha fazla kullanım görmeye başladı ve bunun yanısıra erişmek eskisine oranla daha kolay. Ancak yıllardan beri kullanılabilirliğinde pek fazla değişiklik olmadı. Hala sofistike bir teknoloji, karmaşık bir teknoloji, beraberinde bulunan kullanım klavuzundan daha fazlasını istiyor şüphesiz.  Qualcomm ise, kullanımını kolaylaştıracak, daha iyi fotoğraflar çekilebilmesini sağlayacak, daha hafif bir hava aracı geliştirmeye başladı. Aslında drone’un kendisini değil içerisindeki işlemciyi üretiyor Qualcomm. Yeni bir işlemci modeli olmadığı için gelişimi oldukça hızlı oldu. Snapdragon 801 modeli kullanılacak ve bu sistem için Snapdragon Flight isimi verildi. Sadece, Qualcomm’un yapması gereken bu çipin yazılım altyapısını drone’lara yönelik geliştirmek oldu.

Geçmiş toplantılarda Qualcomm yöneticileri ısrarla Qualcomm işlemcilerinin kamera teknolojilerini daha iyiye götürmek amacını taşıdığını söylüyorlardı. 60 fps’li videolar, 4K kamera sistemleri Qualcomm’un işlemcilerince mümkün olurken Sony‘nin de işbirliği burada oldukça önemli. Kamera sensörü konusunda iyi iş çıkaran Sony, kendi drone teknolojisiyle duyurdu ki; artık bu hava araçlarına da kamera geliştirecekler. 

Bu drone’lar neyde kullanılacak ve nerede kullanılacak?

Günümüzdeki drone üreticilerden ziyade, Qualcomm’un güçlendireceği hava araçları IoT çerçevesinde kullanılacak. 4G bağlantı gücünü destekleyen bu çiplerle drone’lar ile fotoğraf aktarımları mümkün hale gelecek, veri aktarımları mümkün hale gelecek ve aynı zamanda devletler de doğal afet önleme programlarında kullanacaklar. Inte’in, General Electric’in bu konuda fazlasıyla projesi bulunuyor ancak şu anda somut bir şekilde basına yansıtılmıyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here