Ana sayfa Donanım Qualcomm TrueWireless güncellemesi ile “Salt Kablosuz Kulaklık” sorununa köklü çözüm

Qualcomm TrueWireless güncellemesi ile “Salt Kablosuz Kulaklık” sorununa köklü çözüm

0

‘Hakiki kablosuz kulaklıklar’, Bluetooth kulaklık firmaları için altın yumurtlayan tavuk gibi ama bir kaç model dışında (örneğin Apple AirPods) sektörün büyük bölümü hala bu kulaklıkları nasıl çalıştıracağını çözmeye çalışıyor. 

Yakın zamanda duyurulan QCC5100 serisi gibi Bluetooth kulaklık çiplerinde kullandığı ‘TrueWireless Stereo Teknolojisi’ne bir güncelleme getiren Qualcomm, bu sorunu çözmeye çalışıyor. Bu güncelleme, bir süredir hakiki kablosuz kulaklıkların başına musallat olan sorunların bir kısmına çözüm getirebilir. 
TrueWireless Stereo’nun güncellenmiş versiyonu ile birlikte bir kaç küçükama önemli eklentiler yapılarak, Qualcomm’un son çıkardığı çiplerin Bluetooth ses fonksiyonunu işleme biçiminde değişiklikler gerçekleşiyor. 

Yeni TrueWireless teknolojisi ile kulaklıkların, enerji tüketimini dengelemek ve batarya ömrünü uzatmak için kulaklıkların birincil (telefondan verinin alınarak diğer kulaklığa iletilmesi) ile ikincil (verinin diğer kulaklıktan alınması) arasında otomatik geçiş yapmaları sağlanıyor. 

Qualcomm buna ek olarak telefonların doğrudan her iki kulaklığa da bağlanmalarını sağlayan yeni ‘TrueWireless Stereo Plus’ modunu da duyurdu. Bu mod, tek bir kulaklığın telefona bağlanarak daha sonra diğer kulaklıkla bağlantı kurmak için farklı ve eş zamanlı bir başka bağlantı kullanması gibi tuhaf işlemi de ortadan kaldıracak. 

Qualcomm TrueWireless Stereo Plus teknolojisinin, ayrı bir kulaklıktan-kulaklığa bağlantısı gerektiren mevcut sistemi ortadan kaldırarak daha basit eşleştirme sunacağını ve gecikme süresini azaltacağını da söylüyor. 

Firma ayrıca mükemmel bir senkronizasyonla birden fazla Bluetooth audio bağlantılarına izin veren Snapdragon 845 çipsetine gelen, diğerlerinden bağımsız bir ‘Broadcast Audio’ özelliğini de duyurdu. Bu özellik sesin birden fazla kulaklık ya da hoparlör çiftinde çalınması için kullanılıyor fakat, aynı zamanda TrueWireless Stereo Plusta kullanılan doğrudan bağlantı teknolojisine de sahip olacağı düşünülüyor. 

Duyurulan yeni özellikler şu an itibariyle Qualcomm’un son çıkan QCC5100 serisi çiplerinde kullanılabilecek. Ve tabii bu çipi kullanan telefonları bu özelliklerle donatmak, üreticilerin tercihine kalmış bir şey. Qualcomm’a göre TrueWireless Stereo teknolojisi ile güncellenmiş cihazlar, 2018 yılının ikinci yarısında piyasaya çıkabilir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here