Ana sayfa Haber Qualcomm Snapdragon 855, TSMC tarafından üretilebilir!

Qualcomm Snapdragon 855, TSMC tarafından üretilebilir!

0

Akıllı telefon ve yeni yeni başlayan ARM mimarili bilgisayar sektöründe en iyi sistem çiplerini tasarlayan firma Qualcomm, şimdiye kadar tasarımlarını hayata geçirmek için Samsung ile birlikte çalışmıştı. Samsung’un sahip olduğu devasa üretim kapasitesinin de etkisi olduğunu düşündüğümüz bu anlaşma, önümüzdeki yıl bozulacak gibi görünüyor. 

Qualcomm’un tasarımlarını Snapdragon 810’dan sonra devralan Samsung, sektörün en büyük çip üreticilerinden bir tanesi. Daha önce Apple’ın A serisi işlemcilerini de üreten Samsung, bu işi A10 Fusion çipiyle TSMC’ye kaptırmıştı. TSMC ise daha önce Qualcomm’un Snapdragon 808 ve 810 çipsetlerini üretmişti. Bu iki çip de hatırlayacağınız üzere pek iyi üne sahip değiller. Snapdragon 810’un aşırı ısınma problemleri sebebiyle çok sayıda cihaz bu ürünü kullanmamış, kullananlar ise ciddi sorunlarla karşı karşıya kalmıştı. 

Samsung’un adına üzülmeye hiç gerek yok zira söylentilere göre Samsung, önümüzdeki yıl Apple’ın A serisi işlemcilerini üretmeyi tekrar devralacak. Qualcomm ile kıyaslandığında çok daha az sayıda olacak olsa da Samsung gibi büyük bir firmanın bununla batmayacağı belli.

Qualcomm’un Snapdragon 855 için TSMC’yi değerlendirmesinin bir diğer nedeninin ise firmanın Samsung’a karşı üretim bandında bir üstünlüğüne sahip olması. 7nm bandında üretim kapasitesine sahip olan TSMC, bu yılın çiplerini hala 10nm bandında üretecek olsa da Snapdragon 855 ile muhtemelen 7nm seviyesine inilecektir.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here