Ana sayfa Haber Qualcomm-Google Android için yeni I/O birlikteliği duyurdu

Qualcomm-Google Android için yeni I/O birlikteliği duyurdu

0

Qualcomm Technologies’in yeni Android Things işletim sistemine (OS) Qualcomm Snapdragon işlemcileri ile destek vermek için Google ile işbirliği yapacağını duyurdu. Android Things, Android’in nesnelerin interneti  için tasarlanmış dikey işletim sistemi versiyonu. Snapdragon işlemciler ve Android alanındaki deneyimlerin bir araya gelmesi sayesinde hem tüketiciler hem de endüstriyel uygulamalar için tasarlanmış birçok bağlantılı cihazın geliştirilmesi desteklenecek. Böylece çok sayıda geliştiricinin IoT fırsatlarından faydalanması mümkün hale gelecek.
 
IoT cihazlarının tasarımı kompleks bir çalışma. Bunun da nedeni geliştiricilerin sensör, veri işleme ve depolama, gelişmiş multimedya ve kullanıcı arayüzü, güvenlik, bulut entegrasyonu, cihaz yönetimi gibi birçok bağlantı teknolojisini bir araya getirmek ve kablosuz güncellemeler ve hizmetler sunmak zorunda olmaları. Bu durum özellikle dünya standartlarında uygulamalar geliştirmek için gerekli olan uyumlu bir ortamdan, yazılım araçlarından ve destekten yoksun, parçalanmış OS ekosistemlerinde daha da zorlayıcı olabiliyor.  
 
Qualcomm Technologies ve Google,
bu sorunların üstesinden gelebilecek benzersiz konumlara sahip. Qualcomm’a göre Snapdragon işlemcilerin güç vereceği Android Things, geliştiricilere benzer bağlantı ortamları sağlayacak. Bunlar içerisinde ölçeklenebilir, uygun maliyetli ve güvenlik odaklı IoT çözümlerinin hızla geliştirilmesini mümkün hale getirecek hücresel, Wi-Fi® ve Bluetooth® teknolojileri; geniş yelpazedeki sensör desteği; kamera, grafik, multimedya ve zengin UI özellikler; donanım tabanlı güvenlik; Google hizmetleri ve bulut entegrasyonu; test ve optimizasyon araçları yer alıyor.  

 
Qualcomm Technologies’in İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Jeffery Torrance konuyla ilgili yaptığı açıklamada, “İlk Android telefonun piyasaya sürülmesinden bu yana Qualcomm Technologies ve Google; mobilde, giyilebilir cihazlarda ve IoT’ta geliştiriciler için heyecan verici yeni fırsatlar yaratmak adına yakın bir işbirliği içerisinde bulunuyor. Android ekosistemini genişletecek bu yeni girişimde Google ile birlikte çalışacak olmaktan mutluluk duyuyoruz. Geliştiricilerin, Android Things ve Snapdragon işlemcilerin güçlerini kullanarak birçok yeni ve heyecan verici IoT ürünü geliştirmelerini bekliyoruz.” dedi.
 

 

Şu an Developer Preview olarak yayınlanan Android Things’in Snapdragon işlemciler ile çalışacak şekilde önümüzdeki yıl daha geniş kitleler için yayınlanması bekleniyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here