Ana sayfa Donanım Qualcomm”dan spor kameraları, 360 kameralar ve robotlar için özel çip serisi

Qualcomm”dan spor kameraları, 360 kameralar ve robotlar için özel çip serisi

0

Qualcomm, akıllı kameralar için özel olarak yapılmış yeni bir çip serisinin duyurusunu yaptı bugün. Vision Intelligence Platform olarak adlandırılan yeni seri ile yapay zeka özellikleri, aşırı derecede düşük ışıklı ortamlarda görsel işleme imkanı, görsel stabilizasyon ve bilgisayar görüntüleme özellikleri, kameralara daha geniş anlamda uyarlanabilecek. üstelik başka amaçlara yönelik olarak yeniden uyarlanmış herhangi bir akıllı telefon çipinin yapabildiğinden daha iyi performans sağlayacak.

Bu çipler spor kameraları, 360 derece kameralar ve hatta Roomba tipi robotlar gibi hareketli olmakla birlikte, yoğun işlem yapabilen tüm kamera tiplerinde kullanılacaklar. 4K video, düşük çözünürlükte video yayını, 360 derece video görseli birleştirme, WQHD ekranlar, engel koruması ve aksiyon kameralarında video vurgulama makaraları yapımı gibi işlemleri destekleyen bu çiplerin sunduğu özellikleri kullanmak, üreticilerin inisiyatifinde olacak. Bununla birlikte Qualcom’un hedefi, donanım firmalarının bu çipleri yerleştirmelerini kolaylaştırmak ve hatta diğer çiplerin yerleştirilmesinden daha kolay hale getirmek. Qualcomm’un söylediğine göre bu özellikler özel bir donanımda toplanacağı için, daha genel amaçlı bir çip üzerinde çalışırlarken hem daha iyi performans sağlayacak ve hem de daha düşük enerji harcayacaklar.

Serinin ilk iki çipi olan QCS605 ve QCS603 (Snapdragon 600 serisi ile bir bağlantıları bulunmuyor), LTE radyo fonksiyonları bulunmadığı için Wi-Fi kameralar için tasarlandılar. 605 modeli, 60 fps’de 4K video desteği sunarken, 603 ise 30 fps’de 4K video desteği sağlıyor. 

Qualcomm 605 model çipleri, birlikte çalıştığı donanım firmalarına halihazırda göndermiş bulunuyor. Firma, bu çiplerin kullanıldığı ürünlerin, yılın ikinci yarısında çıkacağını tahmin ediyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here