Ana sayfa Haber Qualcomm”dan iki önemli atılım: Snapdragon”lu PC”ler ve 48 çekirdekli işlemciler

Qualcomm”dan iki önemli atılım: Snapdragon”lu PC”ler ve 48 çekirdekli işlemciler

0

Qualcomm bugün iki önemli basın açıklamasıyla yeni atılımlarını duyurdu. Qualcomm Technologies, Microsoft’un Windows Donanım Mühendisleri Topluluğu etkinliğindeyaptığı açıklamada, Windows 10 işletim sisteminin yeni nesil Qualcomm Snapdragon işlemciler ile çalışmasını sağlamak amacıyla Microsoft ile işbirliğine gittiğini duyurdu. Windows 10 ekosistemini tam anlamı ile destekleyecek Snapdragon işlemci, Windows donanım geliştiricilerinin yeni nesil cihaz form faktörleri geliştirmesini mümkün kılacak ve mobiliteyi bulut işlemlerine taşıyacak şekilde tasarlandı.
 

 Geleneksel PC işlemleri her geçen gün daha fazla mobil hale gelirken Qualcomm Technologies, tüketicilerin her zaman açık ve bağlantıda kalma taleplerini karşılamak için benzeri görülmemiş bir inovasyon hızı ile mobil ekosistemin ölçeklenebilirliğini kullanıyor. Snapdragon, Windows 10 PC’leri destekleyerek günümüzün önde gelen akıllı telefonlarında kullanılan üstün teknolojiler ile en iyi işlem ve verimliliği bir araya getirecek.

 
Microsoft’un Windows ve Cihazlar Grup Başkan Vekili Terry Myerson ise açıklamasında şunları söyledi: “Qualcomm Technologies ile Windows 10’u ARM ekosistemine getiriyor olmaktan ötürü heyecanlıyız. Müşterilerimizin oldukları her yerde yaratıcılıklarını güçlendirmek için yeni yöntemler aramaya devam edeceğiz. Windows 10’u Qualcomm Snapdragon’un güç verdiği ince, hafif, verimli güç tüketen ve her zaman bağlantılı cihazlara getirmek, müşterilerimizin sevdiği “touch”, “pen” ve “Windows Hello” gibi inovasyonları her zaman her yerde ulaşılabilir yapmak için attığımız bir adımdır.”
 
Snapdragon’un güç verdiği yeni Windows 10 PC’ler, x86 Win32’yi ve Adobe Photoshop, Microsoft Office ve Windows 10 oyunlarının da dahil olduğu evrensel Windows uygulamalarını destekleyecek şekilde tasarlanabilecek.
 
Snapdragon işlemci ile çalışan ilk Windows 10 PC’lerin 2017 yılının başlarında satışa sunulması bekleniyor.

Son olarak Qualcomm veri merkezleri için yeni bir işlemci de duyurdu;

Qualcomm Centriq™ ürün ailesinin ilk üyesi olan Qualcomm Centriq 2400 serisinin 48’e varan çekirdeği bulunuyor. İşlemci aynı zamanda en gelişmiş 10nm FinFET işlemci teknolojisi üzerine inşa edildi. Qualcomm Centriq 2400 serisine güç veren Qualcomm Falkor CPU, Qualcomm Datacenter Technologies’in özel ARMv8 uyumlu çekirdeklerini kullanıyor. Hem yüksek performans hem de güç verimliliğini en yüksek seviyede sunacak şekilde optimize edilmiş bu çekirdekler, veri merkezlerinin genel iş yükleri ile başa çıkmalarını sağlayacak şekilde tasarlandı.
 
Endüstriye yeni nesil nod’a giden yolda öncülük yapan bu açıklama; çığır açan, yüksek performanslı ARM tabanlı sunucu işlemcilerinin veri merkezlerine kazandırılması açısından tarihe geçecek bir başarı olarak da dikkat çekiyor. Qualcomm Datacenter Technologies; performans, verimlilik ve güç ihtiyaçlarını karşılarken diğer yandan toplam sahip olma maliyeti için de optimize edilmiş yeni sunucu çözümleri arayan bulut müşterilerinin ihtiyaçlarını karşılayacak eşsiz bir konuma da sahip oldu. Qualcomm Datacenter Technologies, müşterilere üst seviye sunucu işlemci alternatifleri sunarak ARM ekosistemini güçlendiren inovatif sunucu SoC’lar ile veri merkezleri işlemlerinde geleceği yeniden şekillendirmeyi amaçlıyor.    
 
Qualcomm Datacenter Technologies Kıdemli Başkan Yardımcısı ve Genel Müdürü Anand Chandrasekher, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi: “Qualcomm Centriq 2400 serisi ile ARM tabanlı sunucular için yüksek performansı ve güç verimliliğini konsept olmaktan çıkarıp gerçeğe dönüştürüyoruz. Qualcomm olarak en yeni premium akıllı telefonlara düşük güç tüketen yüksek performans getirmek için en son entegre devre (IC) teknolojisini kullanıyoruz. İlk kez 10nm IC teknolojisini kullanan ve ARM işlemciler ile çip üzeri sistem tasarımlarındaki deneyimini güçlendiren Qualcomm, Qualcomm Centriq sunucu işlemci ailesi ile veri merkezlerine çığır açan teknoloji getiren ilk şirkettir.” dedi.
 
Etkinliğin bir parçası olarak ayrıca Qualcomm Datacenter Technologies, Qualcomm Centriq 2400 işlemcinin güç verdiği Linux ve Java üzerinde Apache Spark ve Hadoop çalıştırdı. önemli müşterilere örnek olarak gönderilen Qualcomm Centriq 2400 işlemcinin 2017 yılının ikinci yarısında piyasaya sürülmesi bekleniyor.
 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here