Ana sayfa Haber Qualcomm Broadcom”un 121 milyar dolarlık teklifini reddetti

Qualcomm Broadcom”un 121 milyar dolarlık teklifini reddetti

0

Qualcomm Inc.’ın yönetim kurulu Broadcom Ltd.’in daha yüksek fiyatla sunduğu satın alma teklifini, oy birliğiyle reddetti. Broadcom’un bu teklifi, teknoloji tarihinin en yüksek rakamıydı. 

San Diego’da bulunan firmanın Perşembe günü yaptığı açıklamada Broadcom’un teklifinin maddi anlamda Qualcomm’un değerini düşürdüğünü, bu tip bir işlemin onayının alınması için gerekli olan firma beklentilerinin çok gerisinde kalıyor denildi. Broadcom bu hafta başında teklifini hisse senedi başına 82$’a yükseltmiş, bunun en iyi ve son teklif olduğunu belirtmişti. Bu haliyle Qualcomm’a yapılan ilk teklife %17’lik bir artış sağlanmıştı. İlk olarak yapılan teklifte hisse senedi başına 70$ önerilmişti. 

Qualcomm Broadcom ile görüşme teklifinde bulunarak, dialoğun daha ileri taşınması için çözülmesi gereken sorunlarla ilgili bir listeyi Broadcom’a iletmişti. Fakat yine de Qualcomm’un ikinci reddine rağmen bu karar, 6 Mart’ta oylamada bulunacak olan hisse sahiplerinin eline kalabilir. Hisse sahipleri 6 Mart’ta firmanın yönetim kurulunu, Broadcom’un kendi adaylarıyla değiştirmesi yönünde oylamada bulunacak. Bu oylama Broadcom’un stratejisi ile Qualcomm yönetiminin geleceğe dönük büyüme vaadi arasında olacak. 

Broadcom’un bu büyük firma için yaptığı teklif, Broadcom’un sahibi Tan’ın firmasını dünyanın en büyük yarı iletken tedarikçilerinden biri haline getiren bir dizi cesur hamlesinden biri olma özelliğini taşıyor. Tan, Qualcomm’u önde gelen akıllı telefon modem-çip birimi için istiyor. Tan’ın bugüne kadarki başarısı piyasayı memnun ediyor. Firmasının hisse değeri (daha önce Avago Technologies olarak billiniyordu) 2009 yılını 18.29$’dan kapatmıştı. Şu anda ise 229$’dan daha yüksek bir oranda işlem görüyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here