Ana sayfa Donanım Protez Müzik Enstrümanları

Protez Müzik Enstrümanları

0

McGill üniversitesi’ndeki Giriş Cihazları ve Müzik Etkileşim Laboratuvarı’nda (IDMIL) geliştirilen Protez dijital müzik enstrümanları.
 

İlk bakışta omurga ve göğüs kafesini andıran ve performans sanatçısının vücuduna monte edilerek çalınan protez müzik enstrümanları, Joseph Malloch ve Ian Hattwick adlı araştırmacılar tarafından üç yılda geliştirilmiş. Enstrümanların geliştirilmesi sırasında IDMIL direktörü Marcelo Wanderley, dansçı, müzisyen, kompozitör ve koreograflarla birlikte çalışarak tüm araştırmayı organize etmiş. Sonuç olarak, 30″un üstünde elle kontrol edilebilen, giyilerek veya vücuda monte edilerek dansçının hareketlerini algılayabilen kontrol arayüzü oluşturulmuş.
 

 
Protez müzik enstrümanlarının üretilmesindeki amaç, sanatçının bir parçası gibi görünecek ve hatta olabilecek bir enstrüman yaratmaktır. Her protez enstrümanın üstünde gerçek zamanlı olarak çalışan hareket, lokasyon ve dokunma algılayan sensörler, bataryalar, kablosuz vericiler bulunur. Bu donanımlar, dansçının hareketlerini veya enstrümanlara dokunuşunu algılayarak kablosuz iletişimle bilgisayara gönderir. Böylece bilgisayardaki bir yazılımla dansçının her türlü hareketi sese ve müziğe dönüştürülür. Genelde tüm müzik enstrümanları onu çalan kişiden ayrı bir alettir, sanatçı eliyle bu enstrümanı kontrol eder ve müzik üretir.

Enstrümanlar insan vücudunun bir parçası veya devamı gibi görülecek şekilde tasarlanmış ve sadece deneysel bir prototip olarak kalmayıp, gerçek performanslarda kullanılacak kadar pratik ve dayanıklı olacak şekilde üretilmişlerdir. örnek olarak omurgaya benzer enstrüman, dansçının sırtına monte edilir ve dansçının hareketlerini takip ederek organik bir canlı gibi eğilip bükülebilir. Enstrüman, saydam parçaların, vida gibi yardımcı makina parçalarıyla değil, üç uzun plastik boru üstünde iç içe geçerek, mekanik olarak kenetlenmesiyle oluşturulmuştur. Böylece ortaya çıkan esnek ama güçlü yapı, bir makina veya aleti andırmaktan çok, yaşayan bir organ, insan vücudunun devamı olarak algılanabilmektedir. Omurgaya benzer bu enstrümanın üstünde bulunan ivme ölçerler, jiroskop ve manyetik sensörler enstrümanın konumu, aldığı biçim ve hareketleri hakkında bilgisayara sürekli bilgi gönderir.

 

Kaburga kemiklerine ve üç farklı boyda olan şapka gölgeliğine benzeyen enstrümanlar, saydam akrilik maddeden yapılmış ve içlerine tüm saydam yapıları boyunca ışık vermeye yarayan LED’ler konulmuştur. Enstrümanların neredeyse tüm yüzeyleri dokunmaya duyarlıdır ve değişik bölgeler, bilgisayarda değişik seslerin çalınmasını tetikler. LED”ler de karanlık bir ortamda performans sırasında güzel bir efekt oluşturur.
 

 
Tüm enstrümanlar bilgisayarda tasarlanıp, 3D printing ve laser kesme teknikleriyle üretilmiştir. Protez enstrümanları, diğer müzik enstrümanlarından ayıran başka bir özellik de giyilerek kullanılabildiği gibi istenildiğinde sadece elle de çalınabilmeleridir.

Protez enstrümanlar, Kanada”da Les Gestes adı verilen gerçek bir performansta iki dansçı tarafından kullanılmıştır. Dansçılar istedikleri şekilde dans etmeyip özellikle enstrümanların algılayıp tepki vereceği hareketler üzerine yoğunlaşmışlardır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here