Ana sayfa Donanım Prophet Ailesi

Prophet Ailesi

0

Bu nedenle Prophet-5″i kullanmış önemli grup ve sanatçılar listesi yerine “Prophet-5 kullanmamışlar” listesi yapsak daha az yer ve zaman harcamış olabiliriz
 

1970 lerin son yarısıydı. O zamanlar ilkokul örgencisiydim. Babamların beni götürdükleri,düğün,davet,kokteyl gibi orkestra müziği içeren her etkinlikte ilk yaptığım şey , orkestranın klavyecisinin hemen yanı başına giderek program boyunca onu rahatsız etmemeye de özen göstererek saatlerce onu seyretmekti. O yıllarda orkestralarda genellikle Farfisa, Hohner, Crumar, Yamaha YC serisi orglar bulunmaktayd; orkestra biraz daha zenginse de bir Hammond… Synthesizer kullanan grup gördüğümü pek de hatırlamıyorum diyebilirim.

O yıllarda Ankara”daki apartmanımızın altındaki dükkana, şehrin en büyük müzik dükkanlarından birisi taşınmıştı. Dükkanın önündeki avlumsu platformda gazoz kapağı maçı yapardık ve dükkancı amcalardan azar işitirdik. Dükkana sürekli yeni mallar gider gelir oyunumuz sıkça bozulurdu. Davullar, gitarlar, orglar, lambalı amfiler…
 

prophet ailesi
 
Tabii ki en çok orglar ilgimi çekerdi ve onlar vitrine dizilirken seyretmek bana büyük haz verirdi. Yine o günlerden birinde dükkana diğerlerine hiç benzemeyen üzeri düğme dolu bir org gelmişti . Kutusundan çıkardılar vitrine yerleştirdiler. Benimle birlikte bir çocuk daha orgun üzerinde yazan “PROPHET 5” yazısını okumuştuk. Gerçekten tuhaf ve hiçbirine benzemeyen bir şeydi. Dükkancı amca 10 yaşında iki çocuğun ilgisiyle de gaza gelmiş olmalı ki bize aynen şöyle dedi: “çocuklar bu orgun adı İngilizce “Peygamber” anlamına geliyor. Bu pahalı org, orgların peygamberi. O yüzden adı PROPHET .

 

10 yaşında bir çocukken daha yeni kutusundan çıkmış sıfır bir PROPHET-5″i görmek beni heyecanlandırmış olsa da, o olay bugün bu yaşımda olsa heyecandan kalbim durabilirdi diye düşünüyorumO . Yıllar boyunca hep merak etmişimdir o Prophet” i kim almıştır, şu an nereye gitmiştir acaba diye. Onu o dükkandan alan kişi ,eğer şu an bu yazıyı okuyorsa lütfen bu muammayı yıllar sonra çözmem için beni arasın.

Evet. Sequential Circuits firmasının ürettiği Prophet serisi synthesizer”lar gerçekten tarihi değiştirmiş mega synthesizer”lardı. Moog , Arp, Oberheim derken Dave Smith de bu firmayı kurarak Polyphonic synthesizer”ların kralını müzik dünyasına 1977 yılında duyurmuştu. CS-80 gibi, Polymoog gibi efsane synth”ler daha önce üretilmiş olmasına rağmen, aşırı ağırlıkları, kısıtlı programlanabilirlikleri ve patch hafızası özelliklerinin olmayışı nedeniyle , bu tahtı Prophet-5″e kaptırmışlardı. Gerçekten de böylesine yeni çığır açmış bir synthesizer, sonraki poly synth”lerin de lideri ve ilham kaynağı olmuştur.
 

cem melik
 
Bu nedenle Prophet-5″i kullanmış önemli grup ve sanatçılar listesi yerine “Prophet-5 kullanmamışlar” listesi yapsak daha az yer ve zaman harcamış olabiliriz.

1970lerin sonu ve 80″lerin basında dinlediğimiz disco, funk, Italo disco, new wave parçaların neredeyse tamamı bu cihazla yapılmıştı. Linndrum ve Prophet 5 ikilisi o yıllarda endüstri standartı ritim ve synth bas, solo lead kombosu idi. Abba”nın “The day before you came” deki Jupiter-8 Prophet-5 düeti, A-ha grubunun “Take on me” parçası, Peter Gabriel ın “Last Temptation of Christ” albümü, Level 42″nun “Lessons in love” parçası, Prophet-5 dinleme krizim geldiğinde hemen açıp dinlediğim parçalardan bir kaçıdır.

Dave Smith kısa üretim süreci içinde, ki firmanın yanlış mali ve üretim yönetimi firmanın 10 yıl gibi çok kısa bir süre süre ayakta kalabilmesine neden olmuştur, çok önemli synth”ler üretmiştir.

 

Prophet ailesi en çok sevdiğim synth familyası olup koleksiyonumda şu an bir adet Prophet-5 , bir adet Prophet- 5 (SSM versiyon), iki adet Pro-One, bir adet Prophet-600, bir adet Prophet-VS, iki adet Prophet 2000 rack, bir adet Prophet 08, bir adet de Prophet Mono Evolver KB bulunmaktadır. (Son iki tanesi yeni üretim Dave Smith analog synth”leri olup sonik olarak farklı olsalar da oldukça başarılı cihazlardır. İlerdeki sayılarımızda bu cihazlara da detaylı bakış yapacağız) Prophet ailesine kabaca bir göz atacak olursak:

– Prophet-5 : özellikleri bu sayımızın spec köşesinde anlatılmıştır. Dünyada 7500 civarı üretilmiş bu efsane için özel kitaplar bile yazılmıştır.

-Prophet-10: İki Prophet 5″i üst üste yapıştırılmış gibi düşünün , ancak büyüklüğü ve ağırlığı yüzünden P5 kadar ünlü olamamıştır ve de zaten çok az üretilmiştir. Yinede hep rüyalarımı süslemiştir.
 

prophet 5
 
-Pro-One : İki VCO osilatörlü muhteşem güçlü bir ses sahip firmanın ürettiği tek mono synth”tir. Bence Minimoog , ARP Odyssey, Octave Cat gibi mono synth”lerle beraber dünyanın en iyi 5 mono synth”lerinden biridir. (Yazoo”nun Don”t go parçası, Vince Clark tarafından bu cihazla yapılmıştır) İki osilatörlü, Cem 3340 filtre chip”li gerçekten korkunç bir sonik performansa sahiptir.

-Prophet-600: Dünyanın ilk midili synthesizer ı”dır. Dave Smith”in 1983 yılında MIDI ile ürettiği bu cihaz yeni bir tarihin açılmasına sebep olmuştur. Sesleri Prophet-5″ten daha yumuşak ancak en az onun kadar güçlü inanılmaz string ve padlere sahiptir. Sequencer”lı, arpeggiator”lı, iki analog osilatöre sahip 6 polifonik bir analog synth”dir.

-Prophet T-8: Tipik Prophet 5 seslerine sahip, tahta piyano tuşlu bir sahne tasarımıyla daha ağır bir synth olduğu için çok yaygınlaşamadı. Prophet 5″ in 8 e çıkarılmış polifonisi , tuşe hassasiyetli 76 tuşu, bu cihazın fiyatını 10 bin dolarlara çıkardığı için, T-8 çok adetli ve popüler bir satış çizgisine çıkamamıştır.

 

-Prophet VS : üzerinde dijital yazdığına bakmayın.. adamı çok fena çarpar. Dünyadaki en kompleks karma ses yapısına sahip synthsizer”lardan biridir. Korg Wavestation, Waldorf Wave, PPG Wave 2.2 gibi unutulmaz synthlerin “wave design” ını üreterek yeni bir dalga osilatörü yaratmış ünlü mühendis Wolfgand Palm”ın imzasını taşıyan bir ortak yapıtıdır. Dijital wave üreteçleri, bunları sıralayan bir wave sequence ve sinyalin son geçtiği Prophet”in efsane analog filtreleri sayesinde taklit edilmesi imkansız güzellikte dolu, güçlü ve inanılmaz sound”lara sahip bir klavyedir. Modül versiyonu da çok nadir olsa da bulunmaktadır.
 
prophet vs
 
-Prophet 2000/2002: 12 bit sampler… Hem klavye hem modül olarak üretilmiştir. 12 bitlik sampler”ları şimdikilerle karıştırmayalım. Onlar çok güçlü analog vcf”leri sayesinde korkunç analog ve organik sesler çıkarabilmektedir. Ve bence bu seride hak ettiği değeri kazanamamış çok kendine has, gizli silahlardır.

Sequential Circuits firması, Prophet serisinden başka, Tom ve Drumtraks drum machine”leri, Six Trak ve Split Eight gibi daha basit deneysel keyboard”lar yapmış olsa da, Prophet ailesiyle efsaneleşmiştir. Prophet”ler dünyada en çok kullanılmış ve başarı elde etmiş synth ailesidir dersek hiç abartmış olmayız.

 

PROPHET-5 kimlik kartı:
üretim yıl ve adedi:
1977-1984 arası toplam yaklaşık 7500 adet.Dave Smith tarafından. İlk çıkış fiyatları 2500- 3000 dolar civarıydı. 3 değişik versiyonda üretildi. Şu an ebay fiyatları 5000 usd civarı. 61 tuş 5 polyphonic klavyeye sahip. Pitch ve modulation tekerlekleri. CV in out girişleri bulunuyor ve ağırlık 15 kilo.

Rev 1: P5″in ilk ve en stabil olmayan versiyonu olup yine de nadirliği tarafından aranılır. SSM (Solid State Microtechnologies) chiplere sahiptir. Klasik 24dB analog filtrelere sahip 2 VCO”lu, 5 ses polifonik kotu stabilizasyonuna ragmen en “FAT SOUND” lu P5 versiyonu olarak kabul edilir. 77-79 yılları arasında üretilmiştir.

Rev 2: Aynı SSM chipleri kullanmış olsa da devre tasarımında bazı ilerlemelere maruz kalmıştır. Bir çokları da bu versiyonun daha güçlü olduğunu söylese de bizzat yaptığım testlerde bunun biraz şehir efsanesi olduğunu düsünmekteyim. Hepsinin sesi de mükemmeldi. Bu cihazların VCO” ları sadece LFO değil, iki operatör FM ve ring modülatörüne sahipti.
 


 
Rev 3: Bu da son versiyon, olup kendi içinde Rev 3.1, Rev 3.2 ve Rev 3.3 olarak ayrılsalar da pek bir farka sahip değildirler. 120 preset memory ye sahip olup efsane CEM (Curtis Electro Music) bu versiyonun da çoğu MIDI upgrade”lidir. Daha yumuşak bir ses karakteri var dense de bu fark zevke göre tartışılır. Bu versiyonla birlikte Prophet”lerin California San Jose”deki üretim bantı 1984 yılında durdurulmuştur. Seri no”larına göre revizyon da şu şekildedir.

• 1000.1 — Rev 1: Serial Numaraları 1-182
• 1000.2 — Rev 2: Seri numaraları 184-1299
• 1000.3.0 — Rev 3: Seri numaraları 1300 üstü
• 1000.3.1 — Rev 3.1 RAM farkı vardır
• 1000.3.2 — Rev 3.2 (USART, Analog)
• 1000.3.3 — Rev 3.3 120 Program lı preset
• 1001 — Prophet-5 Synthesizer Remote Keyboard lu
• 1005 — Prophet-5 Synthesizer Polyphonic Sequencer” lı

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here