Ana sayfa Makale Propellerhead RECORD

Propellerhead RECORD

0

Nihayet en küçük detaya kadar kafa yoran mühendisler için değil de müzisyenler için pratik olan bir kayıt programı ile karşı karşıyayız.

Reason sihirbazı Propellerhead”ın hedefi her zaman etkili ve hızlı müzik prodüksiyonu olmuştur. Logic, Qubase, ProTools gibi profesyonel programlar sinyal rotasının analog tarihinde geçirdiği evrimi simule ederler. Dolayısı ile yüzeyleri basit ve eğlenceli gözükse de standardın üzerinde bir prodüksiyon için, mühendislik bilgileri gerektirirler. Reason, Ableton Live Traction, Fruity Loops gibi programlar daha çok hızlı ilerlemeye ve eğlenceye dayalı sistemlerdir. Bu tür “Groove” programları genelde analog sinyal rotasının simulesinden daha çok dijital ortamda kendilerine göre bir rota geliştirmişlerdir. O yüzden kullanımları arasında bariz farklar vardır.

İnsanlar arasında genelde Reason veya Fruity Loops’un ses kalitesine dair yorumlar dolaşır. Belli bir groove programı sınırı içerisinde çalışıyorsanız mutlaka karakteristik özelliği olan bir sese sahip olursunuz, zaten baştan söylediğim mühendislik bilgileri bundan sonra gerekli olacaktır; dolayısı ile groove programı aslında prodüksiyonu bitirmekle görevini yerine getirmiştir.

  Kendi grubum “Dagtekin und Schachta”dan örnek vermek gerekirse, ilk albümünün büyük bir kısmını Reeason’da yaptık. Bunun nedeni hızlı, eğlenceli ve farklı noktalardaki bilgisayarları kolay senkronize etmemize olanak sağlamasıydı. Reason’da en büyük ihtiyaç duyduğumuz şey, kayıt opsiyonuydu diyebilirim.  Kullanıcılara Reason”un başka neler yapmasını isterseniz diye sorarlarsa, %99’unun  VST de olsa iyi olur diyeceğine eminim. Ama bu benim tamamen farklı düşündüğüm bir konu. Program dizayn aşamasına mühendislik penceresinden baktığınızda en büyük sorun stabil ve tutarlı bir sistem geliştirmektir ve inanın bana gezegende bunu yapabilenlerin sayısı bir elin parmaklarını geçmez. Yoksa her hafta plug in’ler kadar çok kayıt programı çıkardı ortaya.

Propellerhead, Record”un kullanımı kolay ve müzisyenler için geliştirilmiş bir program olduğu iddiasında. Teknisyen ve mühendisler için tasarlanmamış. Kısacası record’u kullanmak için ilgili bir müzisyenin bilmesi gerekenlerden daha fazlasına ihtiyacınız yok. Zaten yazının geri kalan kısmında ne demek istediğimi anlayacaksınız zira formüller ve rakamlarla dolu bir şey okumayacaksınız. Sadece vurgulamak istediğim teknik özelliği, intern 64 bit çalışabilen bir sisteme sahip olması.

Devamlı Reason’dan örnek vermemin sebebi çok tanınıyor olması, ayrıca  aynı aile ve prensipten geldikleri için kullanım alışanlıkları çok benziyor. Ama hemen belirteyim ki Reason ve Record birbiri ile alakası olmayan iki ayrı program. Ama entegre çalışabiliyorlar. Reason olmadan Record”u kullanabilirsiniz. Bu durumda sadece Reason’da olan cihazlar size olmayacaktır. Reason bir kapalı devre sistemdir. Ne dışardan kayıt yapabilirsiniz ne de VST enstrüman entegre edebilirsiniz. Bence böyle olması çok da iyi bir nokta. Bu sistemin güvenirliğini arttırıyor. Gerekli olduğunda kayıt ve VST’ ler için rewire özellikleri kullanılıyordu. ?imdi Record ile Reason rewire özelliğine gerek duymayan bir kapalı devre sistemine dönüşüyor.
Eğer sisteminizde Reason yüklü ise, Record’u başlattığınızda sistem Reason’un tüm cihazlarını Record”a entegre ediyor; Reason offline olsa bile. Record projeyi tek bir dosya olarak kaydediyor. Farklı rooth’lar ya da klasörler yok. Tabi ki bu dosyanın büyüklüğü yaptığınız kayıtların uzunluğu ile doğru orantılı.

 

SSL mikser

Record’da karşımıza çıkan mikser, Reason’a nazaran daha detaylı ve renkli. Burada bizi bir SSL 900k mikser bekliyor; evet yanlış duymadınız! Tam teşekküllü profesyonel sequencer’lardan tanıdığımız klasmanda bir mikser. Tüm sektörleri ile harika bir mikserin karşısına oturacaksınız; yani tam da müzisyenlerin istediği gibi! Bu mikserde teorik olarak sınırsız kanal açmak mümkün. Miks için gerekli olan her sektör mevcut. Her şeyden öte dinamik sektöründeki kalite ve handling”e dikkat çekmek istiyorum çünkü Reason kullananlar Record’da SSL 9000k’nın sadece bir yazıdan ibaret olmadığını görecekler. Ses kalitesininde inanılmaz farklar var.  Mikserdeki her kanala dinamik insert’ler uygulayabileceğiniz gibi master bus için de dinamikleri kullanabiliyorsunuz. Bu durumda sadece miks değil mastering için de kullanılabileceğini anlıyoruz. Yine mikserdeki send’leri kullanarak extern cihazlara sinyal gönderebiliyoruz. Kullanmak istediğiniz cihazları yine Reason’da olduğu gibi device menüden mouse ile kolaylıkla rack”ınıza monte ediyorsunuz ve sistem hazır. Mikserde belli başlı kayıt parametreleri için gerekli olan tüm opsiyonlar hizmetinizde. SSL kompresör ise dinamik sektörünün kalbini oluşturuyor.

Record, rack sistemi mantığı ile inşa edildiğinden ekranın sağ tarafında bir channel strip bulunuyor ve tüm rack’de kolaylıkla dolaşabilmenizi sağlıyor.

Interface ayarları da herkesin bildiği gibi çocuk oyuncağı artık ve en fazla 10 dakikanızı alıyor. Gitarınızı yada mikrofonunuzu external sound interface”inize giriyorsunuz, record menüsünden bu cihazı seçiyorsunuz. Sequencer penceresine gelip yeni bir Audio track açıyorsunuz ve record başlıyor. Daha sonra yapmanız gereken tel şey leveling.

Kayıtlar

Gitar kayıtları için yüksek kalite Line 6 POD amplisi entegre edilmiş durumda. Birçok farklı tarzları simule edebiliyorsunuz. Bas gitar için yine bir Line 6 amplisi bulunuyor. Bu da Record”un sadece vokal kaydı için değil çok daha fazlası için tasarlanmış olduğunu gösteriyor. Mikserdeki Insert bölümünüze bu cihazları çağırdığınızda sinyal bunların üzerinden geçiyor.

Kayıt esnasında aklınıza gelebilecek tüm sequencer özelikleri var. Bunlardan en önemlisi loop ve take combine kayıtlar. Loop halinde kayıt yaptığınızda, her take’i farklı kaydediyor ve daha sonra bunları ayrı ayrı edit edebiliyorsunuz. Kayıt esnasında ise kaydettiğiniz bir önceki loop’u duyabiliyorsunuz.

Record’un  bir başka gücü “Real time Timestrecthing”. bilgisayar performansı konusu ile ilgilenenler bilirler ki DSP’lerin enerjisini en çok alan işlemlerden biri timestreching’dir; hele bir de real time olursa! Record bu konuda oldukça başarılı. özellikle real time’da yaptığınız kayıtlara tempo olarak müdahale etme imkanı sunuyor. Tabi ki yaptığınız değişiklikler makul bpm”ler arasında olduğu sürece.

Record’da gelişmiş bir aranje penceresi var. Bölüm(part)lerin seviyelerini birbirinden bağımsız değiştirebiliyorsunuz. Bar sistemi ile çalışmak özellikle müzik teorisinde zayıf olan arkadaşlar için büyük kolaylık. Parçalardaki söz, koro giriş gibi bölümleri topluca kesip, barlar yardımı ile hiç kaydırmadan, istediğiniz aranjeyi tekniğe takılmadan rahatça gerçekleştirebiliyorsunuz. Aranje penceresinde olmazsa olmaz diğer opsiyon ise full otomasyon. Reason’dan tanıdığımız sistem ile her parametrelerin otomasyonunu yapmak mümkün.

Record’da tüm ayarlarınız bir kere yapılmışsa; yani mikrofon interface”e takılıysa ve kanal ayarları tamamsa, bilgisayarı açıp Record”u başlatıp direkt Rec’e bastığınızda kayıtta oluyorsunuz. Sinyal kontrolü soundcheck vs gibi işlemler bırakın mühendis ve teknisyenlerin olsun. Müzisyenler için Record hem daha eğlenceli hem de yaratıcılığı ufak tefek bir ton ayarlaması ile kısıtlamıyor.


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here