Ana sayfa İnternet Profil fotoğraflarında Amatörün bir adım ötesi

Profil fotoğraflarında Amatörün bir adım ötesi

0

Eğer portre fotoğraflarınızın daha iyi, daha kaliteli ve daha “anlamlı” olmasını istiyorsanız işin teknik yanına biraz “ışık” katarak çok daha başarılı sonuçlara ulaşabilirsiniz.

Artık sosyal medyanın uçsuz bucaksız ağlarında profil fotoğraflarının önemi yadsınamaz durumda. Bu tür fotoğraflar günümüzde büyük bir ivmeyle ilgi görmeye, önem kazanmaya devam ediyor ve elimizdeki cep telefonundan basit kullanımlı kompakt fotoğraf makinelerine kadar birçok seçenekle profil fotoğrafları çekebiliyoruz. Bu basit fotoğraf kapsamının detayları ile Facebook, Twitter gibi mecralarda daha renkli daha etkileyici fotoğraflarla yer alıp daha profesyonel bir “duruşa” ulaşabilirsiniz. Peki püf noktaları neler? Nasıl daha iyi profil fotoğrafı çekilir?
 
Fotoğrafta yeteneğin haricinde işin içine teknik bilgi, yeterlilik ve kapasite girdiğinde işler değişir. Arkaplan, ışık, ışığın açısı, ekipmanlar ve daha birçok unsurun yanı sıra bu unsurların kullanımları sayesinde daha iyi, daha kaliteli, daha göze hoş görünür ve daha “anlamlı” profil fotoğraflarına ulaşılır. Detaylar, fotoğraflarınızda daha güzel detayları gözler önüne serecektir.

 

Fotoğrafları çekerken, özellikle dikkat edilmesi gereken iki nokta var. Bunlardan biri kontrolünüz altında bulunan bir arkaplan. Diğeri ise ışık. Işık, fotoğrafın her şeyidir. Karanlık ortamlar için çoğu fotoğraf makinesi ve özellikle cep telefonları yetersiz kalacaktır. Bu noktada gündüz ya da ışığın yoğun olduğu ortamlarda fotoğraf çekin. Unutmayın profil fotoğrafınız önemli! Ayrıca kompakt fotoğraf makinesi ya da cep telefonu ne olursa olsun objektifin üzerine basit bir şeffaf çorap gererek bilgisayar ortamında post-processing”e başvurmadan orijinal efektler yaratabilirsiniz. Pencerelerden yararlanmak da iyi bir tercih olabilir. Fakat pencereniz kuzeye bakmıyorsa, boşuna ışıktan yararlanmaya çalışmayın (özellikle Türkiye’nin coğrafi bakımdan kuzey yarımkürede bulunduğunu hesaba katarsak), güney, batı veya doğudan gelen ışık, kuzeye bakan pencereden gelen ışığın sağladığı doku doldurma işlemini başarıyla gerçekleştiremeyecektir. Hareket etmemeye gayret edin. çünkü hareketten dolayı bulanıklaşan fotoğraflar günümüzdeki önemli sorunlardan. Eğer sade fotoğraf çekmek istiyorsanız, arkaplanı hızlı bir şekilde sadeleştirebilirsiniz de. Eğer karışık bir arkaplan istiyorsanız, materyalleriniz ile bunu sağlamaya çalışın.
 

 

 

Profil fotoğrafınızı çekmeye ya da çektirmeye hazırlanıyorsunuz diyelim. Modele ve onun oluşturduğu konuya odaklanacaksınız. Fakat kadrajın içerisinde kalan bir obje, fotoğrafın odak noktasını kendisine çekiyor. Bu, fotoğrafınızın odağının modeliniz olmasını engelleyecektir. Bu tür sorunları fotoğrafları çekmeden önce tespit etmeye gayret edin.İşin aslı, çekeceğiniz fotoğrafın yakalamak istediği derinliğini siz fotoğrafı çekmeden önce, henüz kadrajın arkasındayken yakalayamazsanız, fotoğrafınıza da bu derinlik ve anlam bütünlüğü bir türlü yansımayacaktır. Fotoğraflarınıza katmak istediğiniz derinliği yakalamak için, fotoğraf makinesi ya da cep telefonunun karşısındaki kişiye veya kendinize önem verin. Fotoğrafını çektireceğiniz arkadaşınızın fotoğrafınıza yansıtmak istediğiniz duygularını ön plana çıkarmasına yardım edin.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here