Ana sayfa Donanım Profesyoneller için yeni Mac Pro

Profesyoneller için yeni Mac Pro

0

Apple‘ın yapmak zorunda olduğunu hissettiği bir bilgisayarApple‘ın şimdi yüzleştiği soru şu: Mac Pro hâlâ fotoğraf, video ve işitsel Apple’ın bir zamanlar en çok kâr ettiği pazar buydu) alanlardaki profesyonellerin satın almak zorunda hissedecekleri bir bilgisayar mı? Daha önceki modellere göre satış sürecinin biraz daha zorlu geçeceğine dair birkaç tane neden var, ve bunlardan birisi de 2999 dolarlık fiyat etiketi. Mac Pro‘nun temel modeli için 500 dolarlık bir artış, gece gündüz bütün vakitlerini bu makinelerin başında harcayan ve bütün hayatlarını onların üzerinde temellendiren müşteriler için çok da kayda değer bir artış sayılmayabilir. Bununla birlikte, Apple‘ın yeni masaüstü bilgisayarı aynı zamanda profesyonel kullanıcıların kullandıkları profesyonel makinelerde ihtiyaç duydukları şeyin tam olarak ne olduğuna dair fikirleri ve görüşlerini yeniden oluşturmalarına neden olacak.

 

 

 

Geçtiğimiz Haziran ayında gördüğümüz gibi, Apple tasarımda sınırları iyice zorladı ve gezegende  hâlâ kendisinden başka hiçbir teknoloji firmasının böyle bir donanım inşa edemeyeceğini gösteren güçlü bir bilgisayar üretti. Fakat bu son derece etkileyici tasarımın bir maliyeti de var: Apple, giderek daha çok dizüstü, Retina ekranlı MacBook Pro bilgisayarı andıran bir bilgisayarın lehine olarak geleneksel genişleme seçeneklerini belirgin bir biçimde oldukça azalttı, bu da maksimum genişletilebilirliğie alışkın olan sıkı ve işinin ehli profesyonelleri yabancılaştırabilecek bir hareketti. Yalnızca dört tane RAM yuvası var ve sistem pahalı bir flaş deposu kullanıyor, ayrıca temel model yalnızca 256 GB’lık bir hafızası var, bu da büyük görseller, ses ve video dosyalarıyla son derece haşır neşir olan profesyoneller için hiç de yeterli bir miktar değil.

 

Ayrı bir iskelet, bilgisayarın dışında olup biten her şeyin artık genişletilebilirlikle ilgili olduğu anlamına geliyor. Ben buradayım diye bağıran iki adet Thunderbolt girişiyle, Apple ihtiyacınız olan bütün depolamaya ulaşabileceğinizi düşünüyor. Fakat değiştirilebilir grafik kartlarının eksikliği olası müşteriler için bir sorun oluşturabilir. Kullanıcıların Mac Pro‘da edinebilecekleri yeni AMD FirePro seçenekleri,  şu anda kullanımda olan en iyi üst düzey seçenekler arasında olsa da birkaç yıl içinde kullanıcıları sıkıntıya sokup işlerin yürümesini engelleyebilirler. Ama, Apple’ın bu durumu dert etmediği de ortada. Şirket, yıllardan beri ürettiği makinelerle daha çok ayrılabilir ve daha az genişletilebilir bir dünya görüşünü takip ediyor ve yeni Mac Pro da bu ilerleme sürecinde sadece bir sonraki mantıklı adım. Apple açıkça onun harici, Thunderbolt‘la güçlendirilmiş genişletme şemasının profesyoneller için yeterli olduğuna inanıyor. Peki Mac Pro‘nun hitap ettiği kitle aynı görüşte mi?

 

 

 

Şimdiye kadar, bazılarının çoktan bu cesur yeni dünyada yerini aldığı görülüyor. Fotoğrafçı Duncan Davidson, son yıllarda Mac Pro yerinde sayarken bir MacBook Pro Retina kullanmakta olduğunu anlatıyor ama daha da sınırlandırılmış genişletilebilirliğine rağmen Mac Pro’ya bir dönüş yapmak için sabırsızlandığını söylüyor. Taşınabilir bir bilgisayara geçmiş olmanın bir parçası olarak Davidson ağ tabanlı depolama uygulamalarına yatırım yapmış, bu da onu bütün verilerini makinenin kendisi üzerinde depolamamaya alıştırmış. Davidson, The Verge sitesine verdiği bir demeçte şöyle diyor: “Sanırım bir sürü insandan depolamayı haricileştirmeleriyle ilgili büyük adımlar attıklarına dair duyumlar alacaksınız. Bu oldukça basit ve kullanışlı bir şey. Bir nevi disket ve DVD sürücülerini bırakmak gibi bir şey. Ama bu beni düşündüren bir şey de değil.”

 

Davidson MacBook Pro’sundaki yüksek-DPI ekrana aşık olmuş olabilir ama Apple’ın yeni masaüstü makinesi “Retina özellikli Yüksek DPI ekranlara sahip olur olmaz” Mac Pro’ya geçiş yapacağını söylüyor. Apple Mac Pro’ya uygun olan bir 4K Thunderbolt ekran tanıtmadığı hâlde, firma bilgisayarın üç adet 4K ekranla eş zamanlı olarak çalıştırılabileceğini herkese duyurdu, bu da Davidson’ın Mac Pro’ya dönüş yapmasına neden olan şeylerden birisi. Davidson; “Şu aşamada, kullanmakta olduğum MacBook Pro’dan yine de daha güçlü bir makineye ihtiyacım var. Bir sürü fotoğrafın düzenlemesini yaparken ya da video çekimleri üzerinde çalışırken en ufak bir ekstra güç bile çok yardımcı oluyor,” diyerek açıklıyor bu durumu. Fotoğrafçı Tom McGovern, harici depolamaya geçiş yapma konusunda Davidson’a kıyasla daha endişeli. “Sanırım doğrudan Mac Pro’nun son sürümünden gelen herkes ellerini cüzdanlarına biraz şüpheyle uzatacaklardır,” diyor McGovern. Buna rağmen, Davidson gibi o da harici depolamaya çoktan büyük bir yatırım yapmış durumda dolayısıyla geçiş yapmak için hazır. üstelik yeni makinedeki radikal değişikliklerden biri olan daha küçük boyut ve daha az ağırlık sadece bir tasarım anlayışına hitap etmiyor. McGovern Mac Pro‘yu mutlulukla yolda yanında taşıyacağını söylüyor.

 

 

 

 “Daha geniş kapsamlı çekimlerde bütün bir eski Mac Pro’yu taşıyorum. Artık yanımda taşımaya çok uygun olan bütün bir uygulama takımımı sağlam bir çanta hazırlayarak istediğim gibi düzenleyebilirim.”Mac-Pro‘nun daha önceki modellerinde olduğu gibi, bilgisayarın fiyatının önemi yaptığı iş ve yararından daha sonra geliyor. Grammy ödüllü ses mühendisi Matthew Shane şöyle diyor: “Her gün 12 çekirdekli bir Mac Pro kullanıyorum ve o olmadan işlerim büyük bir kısmını halledemezdim. Bir güncelleme yapmak durumunda olsaydım, ki her üç ila beş yıl arasında böyle bir şey gerekiyor, 3.000 dolarlık meblağ; yaptığım işin ve yaratıcı iş akışımın en merkezinde yer alacak canavar gibi bir makineye ödemek için çok da fazla bir meblağ değil.

 

” Shane potansiyel taşınabilirliği de bir bonus olarak görüyor: “Söz konusu olan bir dikey kasa olsa bile, eğer gerekiyorsa onu bir konserden diğerine taşıyabilirsiniz, bu da benim gibi bir kayıt mühendisi ve yapımcı için bazen çok kullanışlı.” Mac Pro‘nun küçük ama ilham verici hedef kitlesinin bu doğrultuda nasıl bir karar vereceği hâlâ bir merak konusu. Müşteriler 3.000 dolarlarını gözden çıkartırlarsa güzel, iyi tasarlanmış, sessiz çalışan ve en önemlisi de güçlü bir ürüne sahip olacaklar. . Ucuz harici diskler ve güncellenen grafik kartları arasında sıkışıp kalınan günler geride kaldı. Yine de hâlâ dışarıda bir yerlerde Mac ekosisteminin içinde artık değişmez bir yeri olan ve sadece Mac’te çalışan yazılımlara dayanan bir sürü profesyonel bulunmakta. Onlar için Mac Pro üzerinde çok da düşünülmesi gerekmeyen, işlerin hızlıca yapılması için bir gereklilik olmayı sürdürecek, böylece faturalarını ödemelerini sağlayan işlerinin başına dönebilecekler. “Eğer Mac Pro işleri daha hızlı bitirmeme olanak tanıyabilecekse ve pazarlama ve fotoğraf çekimi gibi asıl gelirimi edindiğim şeylerin başına dönebilmemi sağlayacaksa o hâlde verdiğim her bir kuruşu hakediyor demektir,” diyor McGovern.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here