Ana sayfa Donanım Profesyoneller için! Suhr Pro Series S2

Profesyoneller için! Suhr Pro Series S2

0

Uzun yıllardır süren üst seviye enstrüman arayışlarına son vermeyi başaran Korhan Koray, en nihayetinde Suhr Pro Series S2 modelinde karar kıldı. Suhr ile tanışır tanışmaz soluğu Sound Dergisi’nde alan Korhan Koray’dan bu üst seviye enstrümanın detaylarını alıyoruz.

Bir süredir ayrı kaldığım Sound sayfalarına geri dönüşümün muhteşem olmasını diliyordum.

Nitekim bekleyen derviş muradına ermiş sözünü gerçeğe dönüştürerek uzun zamandır satın almayı planladığım Suhr modeline de sonunda kavuşmuş oldum. Hem dergimize söz verdiğim gibi bir detaylı inceleme hem Suhr markasının mazisine göz atan farklı bir yazı ile sizlere tekrar merhaba demekten mutluluk duyuyorum. Super Strat tabir edilen bu güzel enstrümanı test etmeye başlamadan önce isterseniz markanın geçmişine kısa bir göz atalım.
 

korhan koray-suhr s2

Suhr’u tanıyalım
Bu muhteşem gitarı anlatmadan önce biraz firmanın kurucusu John Suhr’dan bahsetmek lazım. Müthiş luthier ilk olarak 1980’lerde Rudy Pensa ile Pensa-Suhr gitarlarını üretmeye başladı. Bu üstün kaliteli gitarları Mark Knopşer’dan da biliyoruz.

Daha sonra Pensa ile yolları ayıran Suhr, 1990’larda bir süre Fender Custom Shop’ta Senior Master Builder olarak çalışmaya başladı. İlerleyen yıllarda buradan da ayrılıp kendi şirketini yani Suhr’u kurarak günümüze kadar son derece kaliteli gitarlar üretmeye devam etti. Yalnız John Suhr’un ürettikleri sadece gitarlarla sınırlı değil, ürün gamı içerisinde yüksek kaliteli gitar ve bas manyetikleri (humbucker’dan single’a ve P90’a kadar), gitar amp’leri (Badger) ve efekt pedalları (Riot, Shiba Drive) gibi son derece başarılı ürünler var. Luthier’liğinin dışında amfi, pedal ve manyetikleriyle de adından söz ettiren Suhr, gitarlarını yaparken el emeğinin yanı sıra işin dijital kısmından anlayan ortağı Steve Smith ile birlikte teknolojinin tüm nimetlerinden de faydalanıyor. Bu muhteşem gitarlar günümüzde Reb Beach’ ten Scott Henderson’a, Guthrie Govan’dan Mike Landau’ya kadar kendi tarzlarında ustalaşmış bir çok rock, blues ve fusion gitaristi tarafından kullanılıyor. Suhr gitarları günümüzde Super Strat teriminin tanımını yeniden yapmıştır. özellikle fusion, rock, blues çalan müzisyenlerin bir numaralı tercihi olmuş bir markadır. Suhr genelde custom olarak yapıyor ve gitarınızı daha önceden belirlenen seçenekler dahilinde kendinize özel hale getirebiliyorsunuz (Ağaç kombinasyonları, klavye ölçüleri, manyetikler, metal aksam vb) ve bunlar arasından modern veya daha Stratocaster görünümlü klasik modellerini seçebiliyorsunuz.Tüm bunların yanısıra daha fiyat anlamında daha kolay elde edilebilir Pro Series modelleri de mevcut ki bu modellerin custom seçeneklerine tek farkı modeline göre değişen aksamların standart olarak sunulması. Yani custom modellerde olduğu gibi bir çok seçeneğe sahip olmamamız. Bunun dışında kullanılan tüm malzemeler ve işçilik custom modellerle aynı.

 

 

Pro Series
Pro series gitarları S1, S2, S3, S4, S5, S6,M(modern), C1, C2 ve T1, T2 olmak üzere 6 grupta toplanıyor. Bunlardan S1 adı verilen modeli alder gövde gül ağacı klavye, S2 modeli alder gövde akçaağaç klavye, S3 modeli basswood gövde şame maple üst kaplama, ve gül ağacı klavye, S4 ise aynı konfigürasyon ama akçaağaç klavye olarak temin edilebiliyor. Bu modeller
Humbucker / single / single veya üç single manyetik konfigürasyonları ile geliyor.
 
korhan koray-suhr
 

“M” modelleri ise daha modern görümlü alder gövde ve pouferro klavye veya akçaağ aç klavye ve çift humbucker manyetik konfigürasyonuna sahipler. S5 ve S6 modellerinde, S3 ve S4 ile aynı ağaç kombinasyonuna sahip olmak mümkün. Ama tek fark çift humbucker manyetik konfigürasyonu. C1 ve C2 ise Pro Series modellerinin en Stratocaster görünümlü gitarları. Alder gövde / akçaağaç veya gül ağacı klavye seçenekleri olabiliyor ve üç single manyetik konfigürasyonu ile geliyor. Ve son olarak T1 ve T2 Pro Series’in Telecaster’a muadil olan modelleri. Detaylı bilgi için www.suhrguitars.com adresine bakabilirsiniz.

Ben bu sayımızda sizlere Pro Series’in Stratocaster görünümlü S2 modelini tanıtmak istiyorum.

 

 

S2 ve ilk izlenimler

Gitar ilk olarak şık hard case’i ile dikkat çekiyor.Kutuyu ilk açtığımda yaklaşık bir 10 dakika kadar bakakaldım desem yeridir. Gördüğüm şey resimlerinden de öte, adeta bir sanat şaheseri gibiydi ve gözümün önünde pırı pırıl parlıyordu. Gitar, kendisi için özel olarak yapılmış hard case’i içinde son derece sağlam bir şekilde duruyordu. Elime aldığımda ilk dikkatimi çeken özellik ise enstrümanın gitarın ne kadar hafif olduğuydu. Gitar alder gövde, akçaağaç klavye, 22 perde, Gotoh 510 köprü, Sperzel kilitli akord kulakları, oldukça kalın paslanmaz çelik fretler, 5 yollu switch ve adet Şetcher-Landau single coil manyetiğe sahip.
 

 
Bu manyetiklerin özelliği Mike Landau’nun vintage Strat koleksiyonunun en güzel tınlayan manyetikleri örnek alınarak üretilmiş olması. Gitar son derece rahat bir çalınabilirliğe sahip. Bunun nedeni ustaca yapılmış, elimiz terlese bile kayganlığını koruyan cilası; ilk perdeden 800, on ikinci perdeden 880 kalınlık ölçülerine ve 12-14 değişken radius’a sahip klavyesi. Bu değişken radius ölçüleri inanılmaz konforunun yanı sıra son derece hızlı pasajlardan
komplike akorlara kadar her türlü kompozisyonun icrasında bize büyük kolaylık sağlıyor. Bunun yanı sıra kaliteli fret işçiliği ve büyük fretleri, değişken radius ölçüleriyle bent tekniğini fretout korkusu olmadan son derece kolay bir biçimde uygulamamızı sağlıyor.
 

 

 

  Gitarın herhangi bir amp’e bağlanmadan çıkan kuru sesi son derece etkileyici. Sustain’i ve rezonansı oldukça yüksek, titreşimi tüm vücudunuzda hissedebiliyorsunuz. Gitarın entonasyonu adeta iyi akortlanmış bir piyano gibi. Ayrıca gitarın çıplak sesi iyi bir akustik gitarı andırıyor, yalnız tabi ki seviyesi bir akustik gitar kadar yüksek değil. Duyduğum bu akustik ses, beni birazdan amfiye bağladığımda olacaklar konusunda heyecanlandırmaya ve sabırsızlandırmaya yetiyor. Bu test sırasında amfi olarak Laney VC50 temiz kanal, Vox Bigben overdrive ve Suhr Riot distortion pedalı kullandım. Clean’ler Strat tarzı bir gitarda olması gerektiği gibi son derece temiz ve karakterli, tüm frekanslar oldukça dengeli duyuluyor.
Biraz overdrive ile çıkan tonlar son derece sıcak. Stevie Ray Vaughan’dan Jimi Hendrix’e ve bunların dışında bir çok blues sound’una kolaylıkla ulaşmak mümkün. özellikle neck manyetiği ile gerçekten çalmaya doyamıyorum. Ara tonlar ise, bridge manyetiği de dahil olmak üzere, her manyetik pozisyonunda son derece doyurucu. Yani Suhr için boş yok diyebiliriz. Normalde çaldığım yeni gitarlarda genellikle hep bir manyetik modifikasyonu düşünmeme rağmen bu gitarda gerçekten böyle bir değişiklik hiç aklıma gelmedi. Tabi ki bunda bu gitarın yapımı ve ağacının kalitesi dışında elektroniğinin de son derece üst düzey olmasının etkisi büyük. Ve yüksek drive’larda bu gitar Strat konfigürasyonuna sahip olmasına karşın son derece başarılı. Tertemiz drive sound’u tuşeye son derece duyarlı ve power chord’larda notaları tek tek duymak mümkün. Manyetikler drive’a girdikçe daha bir sıcaklaşıyor, baslar son derece sıkı ve temiz, tizler son derece yumuşak ve artikülasyonu yüksek duyulmaya başlıyor. Ve daha da güzeli ise single manyetiklerin, sound’undan ödün vermeden bunu gerçekleştiriyor olması. Fakat her gerçek single coil’de olan hum gürültüsü burada biraz kendini gösteriyor. Ama bunun önüne geçmek de çok kolay. Yine Suhr’un buluşu olan “Back plate silent single coil system” ile son derece basit bir şekilde gitarın arkasında bulunan kapağın Suhr tarafından üretilen içinde özel bir devre bulunan kapakla değiştirilmesi ile gerçekleşiyor. Bu sistem single manyetiklerin tonundan ödün vermeden tamamen bu gürültüden kurtulmak için tasarlanmış mucizevi bir buluş. Bu sistem (bpsscs) son derece başarıyla çalışmakta ve haricen satın alınıp tüm single coil gitarlarda da kullanılabiliyor. Suhr S2 modeliyle Satriani’den Andy Timmons’a, Guhtrie Govan’dan Richie Kotzen’a,Mike Landau’dan Stevie Ray Vaughan’a her türlü ses rengine ve ton çeşitliliğe ulaşmak mümkün. Suhr Pro Series S2 bugüne kadarki çaldığım açık ara en harika gitarlardan. Gitar çalan herkesin bu gitarlarla en az bir defa çalmalarını dilerim. Hepinize bol gitarlı günler diliyorum, hoşçakalın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here