Ana sayfa Donanım Profesyonel Sesin Efendisi

Profesyonel Sesin Efendisi

0

Pek çok mix ve mastering mühendislerinin kullandıkları Samplitude Pro yazılımı artık Türkiye’de

öncelikle herkese selamlar, ben Eser Karaca. Ben ve Sound ekibi, sizlere ülkemizde az bilinen bu harika yazılımın uzun soluklu tanıtımını ve tüm detaylarını anlatmak için tüm gücümüzle çalışacağız. ülkemizde çok yeni tanıtımı yapılacak olan Samplitude Pro yazılımının, önümüzdeki sayılarda tüm ayrıntılarına değineceğiz. Bu yazı dizisinde kullanılmak üzere Samplitude Pro lisanslı ürünü sağladıkları için Akalın Müzik ve tüm teknik detaylar konusundaki katkılarından dolayı Seha Akbaş’a; projeyi kabul ederek desteklediği için Sound Dergisi ekibine teşekkür ediyorum.

Samplitude yazı dizisinden faydalanabilmeniz için önerimiz, Magix” in kendi web sitesindeki “Samplitude DEMO”  isimli lisanslı 30 günlük test sürümünü indirebilir ve yazılım üzerindeki tüm çalışmaları dergi ile birlikte eşzamanlı olarak bu demo üzerinde uygulayabilirsiniz. İndirilebilir, demo versiyon için link:http://www.samplitude.com/eng/seq/

Samplitude hakkında söylenecek şeyler saymakla bitmez. Bu diziye nasıl başlamalıyım diye düşünürken, işe Magix firmasının kısa tarihçesiyle başlamanın en doğrusu olacağına karar verdim.

 


Magix Kısa Tarihçesi

İlk Samplitude edisyonu 1992 senesinde tamamlandı. Yazılım, geliştirme şirketi Titus Tost tarafından Amiga platformu için yazılmış, 24-bit ses işleme özelliği barındıran bir ses dosyası editleme programıydı. “Samplitude Pro II” sabit diske kayıt özelliklerine 1993 senesinde kavuştu. C++ programlama diline geçilmesiyle beraber 1993 yılında Windows 3.11 işletim sistemine transfer şart haline geldi. Bu geçiş yine aynı sene içerisinde başarıyla tamamlandı. “Samplitude Studio” uluslararası olarak ilk defa Kaliforniya NAMM fuarında  SEK”D isimli şirketin altında müzisyenlerin beğenisine sunuldu. MAGIX AG şirketiyle birleşme aynı sene içerisinde yaşandı. 1998’de 32-bit float ses işlemesi yapabilen ilk Samplitude versiyonu duyuruldu. İlk Sequoia edisyonu ise Aralık 2000 tarihinde geliştirildi. Son yenilenen Samplitude 10 ise üç farklı versiyona sahip: Samplitude, Samplitude Master ve Samplitude Pro. Biz yazılarımızda Pro versiyonunu inceleyeceğiz. Yazılım ülkemizde Akalın Müzik tarafından satışa sunuluyor.

Samplitude PRO
Samplitude komple bir stüdyo paketi olup, düzenlemeler için sayısız olanaklar sunuyor. Genel hatlarıyla, yazılımın ilk bakışta yalnızca PC sistemleri için geliştirildiğini görüyoruz. MIDI-Kayıt-Edit-Mix-Mastering konularında diğer rakiplerinden ayrılan eşsiz özelliklerinden bazıları, mükemmel seviyede ses kalitesi, pek çok sıra dışı editing aracı, arranging- unique object editing- hybrid audio engine-economy-track- crossfade editor, düşük gecikmeli ses işleme motoru, benzersiz nesneye yönelik düzenleme (herhangi bir nesne istenildiği yerden kesilebilir ve bağımsız olarak her bir bölge için, objeye has insert-aux-eq-pan-volume-freeze-crossfade-timestrach-pitchshifting-elastic audio-aux vb. ) bu işlemlere tabi tutulur. Bu, başlı başına her regionun ayrı bir editörü olduğu gösterir. Farklı sound design ve müzikler arayanlar için kaçınılmaz bir alternatif olabilir. Samplitude ambiant, deneysel, elektronik ve daha birçok müzik tarzında çok farklı fikirler ve aranje ile mix-mastering esnasında üretkenliğinizi arttıran birçok özelliklere dolu. Bütün bunlar gerçek zamanlı olarak kullanıma sunuluyor.


 

Bu inanılmaz imkanlara ilaveten, çok kanallı audio quantize, gerçek zamanlı efekt kullanımı, sınırsız insert aux ve VST giriş çıkışı, tüm üretim ihtiyaçlarını karşılayan, ödül kazanan equalizer, çeşitli dinamik işlemciler, pitch shifting, reverb ve delay, artı yüksek seviyede yeni ve geliştirilmiş mastering eklentileri, farklı otomasyon modları, timestretching, multi band kompresör, multi bant stereo, FFT filtre, amplifikatör simülatörü, vocoder, IR Reverb, oda simülatörü, denoiser (noiseprint yöntemi kullanarak) ve gerçek zamanlı gürültü önleme için dehisser da emrimize amade. Bütünleşik kanal uygulamaları dışında, nesne düzeyinde offline render, non decructive edit/undo edit , aynı zamanda her mix kanalı mevcut olmayan tüm nesneler (region) için serbestçe yapılandırılabilir sınırsız sinyal yönlendirmeleri ve sinyal akışları, harici uzaktan kontrol, MIDI gerçek zamanlı, MIDI editing, matrix editor, davul edit yazılımı, gelişmiş sinyal hesaplamaları ile side channing kullanım olanağı, remix agent, ses yaratım yöneticisi, inceleme modu, , mouse mode, spectral editör birimlerini sayabiliriz. Bu inanılmaz özellikleriyle Samplitude’un diğer tüm rakiplerine göre bir adım önde olduğunu söyleyebiliriz. Diğer özellikleri arasında sınırsız yönlendirilebilir bus-aux-drx-vst eklentisi, DVD yedekleme, Audio ID, FTP üzerinden URL bağlantısı ile internet üzerinden, kanallara audio file eklemeyi sayabiliriz. Yerimizin darlığından yazılımın daha onlarca özelliğini ileriki sayılarımızda detaylandıracağız.

Hibrit Ses Motoru

“Hibrit” kelimesi birbirinden farklı iki teknolojinin birleştirilmesiyle oluşturulan sisteme verilen isimdir. Samplitude yazılımı içerisindeki hibrit ses motoru, bir düşük gecikmeli ve daha yüksek bir gecikme değerine sahip klasik Samplitude geri çalma motorunun birleştirilmesinden oluşturuluyor ve bu iki motor arasındaki sinyal akışı temiz ve tanımlı olarak sağlanıyor. Düşük gecikmeli motor kanal efektlerini hesaplar ve canlı monitörizasyona imkan tanırken cevap zamanını azaltır. Diğer taraftan klasik geri çalma motoru ise sofistike obje efektlerini, obje yardımcı yollarını ve obje surround ses entegrasyonunu sağlayacak şekilde performansı arttırır. Hibrit Ses Motoru ASIO sürücü temeline dayanıyor (aynı performans seviyelerindeki düşük giriş/çıkış gecikme zamanı avantajlarından dolayı) ve sistemi özellikle yazılım enstrüman ve diğer plug-inlerin kullanıldığı anlarda optimize ediyor.

Hibrit motor kayıt halinde bulunan kanaldaki efektlerin monitörizasyonuna yardımcı olurken aynı zamanda çalmakta olan kanalların düşük gecikme zamanlarında cevap vermesini hesaplar. Bunun sonucunda bus ve master efektler ile birlikte giriş sinyallerinin editlenmesi dahil yazılım mikserin geneli düşük gecikme olarak çalışabilir.

Yazılımın ilk bakışına yer verdiğimiz serimizin ilk bölümünün de sonuna gelmiş bulunuyoruz. Yaz tatiline girdiğimiz bugünlerde tatilinizi kullanımı oldukça keyifli bu yazılımın keşfiyle renklendirmek isterseniz http://www.samplitude.com/eng/seq/ adresinden bir aylık ücretsiz versiyonu indirebilirsiniz. Yazılım ile ilgili sorularınızı ve bu seri yazı ile ilgili dileklerinizi eserkaracamsn@hotmail.com ve info@etnagrup.com.tr adresine “Samplitude” başlığı ile gönderebilirsiniz. Tekrar görüşünceye dek mutluluklar diliyorum…
  

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here