Ana sayfa Donanım Profesyonel fotoğrafçılığa ilk adım

Profesyonel fotoğrafçılığa ilk adım

0

1500 lira civarında bomba gibi D-SLR”ları sizin için değerlendirdik
 

Güzel ve etkileyici bir fotoğraf çekmek için, ille de fotoğrafçı olmanız gerekmiyor. Görmek ve bakmak arasındaki farkı iyi algılayın yeter! İyi bir fotoğraf çekimi, gözünüzün gördüğü şeylere doğru bakmayı ve bunu, güzel bir ruhla karelere dönüştürme çabasıyla zaten ortaya çıkacaktır.

Sony Alfa

İyi bir fotoğraf çekimi için, çok üst seviye kalitede bir fotoğraf makinenizin olması gerekmiyor. Başarılı ve güzel fotoğraf çekebileceğiniz inancıyla yola çıkın yeter. Gerisi zaten gelecektir. Tabii iyi bir fotoğraf makinesi ile çekim yapmayı kim istemez ki! Biz de bu ay profesyonel fotoğrafçılığa sizi bir adım daha yaklaştırmak ve dijital SLR makinelerle tanıştırmak üzere uygun fiyatlı ama bir o kadar profesyonel çekim yapan dijital SLR makineleri inceledik. İşte 1500 Türk lirası civarında bomba gibi D-SLR”lar…
 

 

 

Nikon

Giriş seviyesi D-SLR’lara geçmeden önce bir kaç detayı aktaralım istedik.

•    Alacağınız makineyi mutlaka elinize alıp test edin ve tutuşunuz için uygunluğuna bakın.
•    Yatırımınızı öncelikle objektife yapın. çünkü gövdeler geçici, objektifler kalıcıdır.
•    çözünürlükten çok, sensör boyutuna dikkat edin.
•    Megapiksel sayısı, yüksek görüntü kalitesi için yeterli değildir.
•    ISO değerlerini göz önünde bulundurun.100-1600 ISO değerleri idealdir.
•    LCD ekranın büyük olması, çekilen fotoğrafların netlik kontrolü için faydalı olabilir.
 

 

 

Canon EOS 1000D
Canon EOS 1000D dijital SLR fotoğraf makinesi, 10.1 megapiksel CMOS görüntü algılayıcı, 7 noktaya otomatik netleme ve bellek kartı kapasitesi dolana dek saniyede 3 kare seri çekim yapabilme gibi özelliklere sahip. Böylelikle çekilecek fotoğraf sayısı, bellek kartının kapasitesine bağlı oluyor. Kameranın AF sistemi, saniyenin çok kısa bir dilimi içerisinde nesneye kilitlenerek odaklayabiliyor. Profesyonel EOS-1 serisi modellerinde bulunan DIGIC III görüntü işlemci ve Live View gibi özellikleri de bu makinede görebiliyorsunuz. Optik vizör kullanımının pratik olmadığı veya tripod kullanımının gerekli olduğu çekim koşullarında, kameranın Live View ön izlemeli çekim modu devreye giriyor. Bu mod ile çekilecek kare, 30 kare/sn tazeleme hızıyla ekrandan kontrol edilebiliyor. Ayrıca ekranda bulunan kılavuz çizgileri, çekim kompozisyonu oluşturmanızı kolaylaştırıyor.
 
  Canon EOS
 
450 gram ağırlığa sahip olan Canon EOS 1000D fotoğraf makinesi kompakt ve hafif gövdesi ile Canon’un bugüne kadarki en hafif D-SLR modeli. Kameranın 2,5 inç (6.4 cm) büyüklüğündeki LCD ekranı bulunuyor. Bu da kompozisyon oluşturma ve netlikle odaklamayı kontrol etme konusunda kolaylık sağlıyor. Canon EOS 1000D, görüntüler üzerinde gerekli işlemlerin kolaylıkla yapılmasını sağlayan bir yazılım paketiyle beraber geliyor. Digital Photo Professional (DPP) yazılımı, RAW formatlı fotoğrafların çevrilmesinde ve üzerlerinde düzenleme işlemleri yapılmasında kullanılıyor. EOS Entegre Temizleme Sistemi (Integrated Cleaning System) ise, sensöre bulaşma olasılığı olan toz ve kir taneciklerini azaltıyor ve gideriyor.
 

 

 

Panasonic Lumix DMC- GF1
Panasonic”in değiştirilebilir lens özellikli sistem kameralardan oluşan G Micro System serisinin yeni modeli Lumix DMC-GF1, kompakt ve zarif düz çizgileriyle dikkat çekiyor. Ayrıca dünyanın entegre flaşlı en küçük ve hafif sistem kamerası olma özelliğini taşıyor. Micro Four Thirds standardı üzerine yapılandırılmış bir model olan cihaz, hem fotoğraf ve hem de video kaydı yapabiliyor.
 
Lumix GF1   Lumix GF1

 

Dört farklı renk seçeneğiyle satılan Lumix DMC-GF1, 3 inç büyüklüğünde 460 bin piksel çözünürlüklü Akıllı (Intelligent) LCD ekrana sahip. Kameranın akıllı LCD ekranı, sade, basit kullanıcı menüsü minimum parmak hareketi yapılacak şekilde tasarlanmış. 12.1 megapiksel çözünürlüklü Live MOS görüntü sensörü, bir CCD sensör kadar kaliteli ve bir o kadar da CMOS sensörün tasarruflu enerji harcama özelliğini taşıyor. Toz temizleme sistemine sahip olan Lumix G Micro System dijital fotoğraf makineleri, lens değişimi esnasında kamera gövdesine toz ve benzeri zararlı tanecikleri girdiğinde Live MOS görüntü sensörünün ön kısmında bulunan ve saniyede 50 bin titreşim yapabilen Süpersonik Dalga Filtresi ile bu etkileri temizliyor.
 

 

 

Nikon D5000
Nikon D5000, fotoğraf tutkunlarına ve dijital SLR fotoğrafçılığa yeni başlayanlara süper performans ve görüntü kalitesi sunuyor.  12.3 megapiksel çözünürlüklü Nikon D5000, High Definition yüksek tanımlı video kaydı da gerçekleştiriyor.

Nikon D5000 dijital SLR fotoğraf makinesinin çok açılı dönebilen 2,7 inç büyüklüğünde bir LCD ekranı bulunuyor. Live View canlı ön izleme fonksiyonu ile otomatik netlemeli çekim modları, hayal gücünüzü geliştiriyor. 19 adet otomatik sahne moduna sahip cihazın 11 noktaya otomatik netleme sistemi, Nikon’un “Yüz Tanıma” özellikli özel “Sahne Tanıma Sistemi”ni kullanarak farklı ortamlarda çekim yapmayı olanaklı kılıyor. VR görüntü sabitleme özelliği, loş ışıklı ortamlardaki çekimlerde de iyi bir performans sergiliyor.
 

Nikon D5000   Nikon D5000
 
Entegre Toz Giderme Sistemi, hem cihaz açıldığında ve kapandığında elektronik sensör temizliğini hem de Airflow Control System ile deklanşöre her basıldığında sensördeki olası tozları, kamera gövdesinden dışarı püskürtüyor. Capture NX 2 yazılımıyla gelen Nikon D5000,  kolay düzenleme araçlarıyla güzel fotoğraflar elde etmeyi kolaylaştırıyor.
 

 


Olymupus E-520
EISA ödülü kazanmış olan Olympus E-500 D-SLR serisinin devamı niteliğindeki E520, entegre görüntü sabitleme özelliğiyle fotoğraflarda oluşabilecek bulanıklık etkilerini kullanılan objektiften bağımsız olarak minimum seviyeye indirme özelliğiyle dikkat çekiyor. Yani geniş açı veya ultra telefoto objektif kullanırken tripod desteğine gerek kalmıyor. 10 megapiksel çözünürlüklü Live MOS sensöre sahip Olympus E520, 3.5 kare çekim hızı ile aksiyon fotoğraflarında da iyi bir performans sergiliyor. ISO 100 ile 1600 arasındaki ışık duyarlılık değerlerine sahip cihazın entegre görüntü sabitleyicisi, her koşulda nesnelerin son derece net bir şekilde fotoğraflanmasını sağlıyor. Loş ışıklı ortamlarda, dahili flaşı veya harici bir flaş birimi kullanmak mümkün.
 
Olymupus E-520   Olymupus E-520
 
Live View fonksiyonu kullanım kolaylığına katkıda bulunuyor. Ayrıca alan derinliği kontrolünün ön izleme özelliği, pozlama değerlerinin ve beyaz dengesinin ekran üzerinde kontrol edilmesine olanak tanıyor. Kullanıcılar, “Yüz Tanıma” ve “Gölge Ayarlama” fonksiyonlarını 2,7 inç”lik HyperCrystal II LCD ekranda görebiliyor. Olympus E520″de 32 adet hazır çekim programı yer alıyor. Objektif değişimlerinde veya diğer işlemler sırasında bulaşması muhtemel toz ve tanecikleri ise, Supersonic Wave Filter (Süpersonik Dalga Filtresi) toz önleme sistemiyle yok ediliyor. Kamera, 10 farklı dil desteğine sahip.
 

 

 

Pentax K-x
Pentax, yeni modeli K-x ile giriş seviyesi Dijital SLR fotoğraf makinelerini yeniden tanımlıyor. CMOs sensör kullanan yeni dijital SLR fotoğraf makinesi, 12.4 megapiksel çözünürlüğe sahip. 2.7 inç’lik LCD ekran, 720p video çekebilen üründe Live View yani canlı ön izleme gibi teknolojik özellikler dikkat çekiyor.
 
Pentax K-x fotoğraf makinesi renk konusunda da çok seçenekli. Daha önce siyah, beyaz, kırmızı mavi seçeneklerinin yanı sıra 8 farklı renkli gövde ile (pembe, metalik pembe, bej, zeytin yeşili, metalik kahve, çikolata kahve, turkuvaz yeşili, metalik gümüş) seçim kriterini 12″ye çıkardı. DA L 18-55 mm objektif ile kit halinde satışa sunulan K-x, paslanmaz çelik kasa, kompakt hafif gövde yapısına sahip.
 
Pentax K-x   Pentax K-x

 

Tek elle rahatlıkla kullanılabilen ve kolay kullanım özelliklerine sahip olan K-x modeli, fotoğrafçılığa ilk adımını atacak olan fotoğraf severler için ideal bir ürün. ISO 200- 6400 ışık hassasiyet aralığı ve ISO 100- 12.800 hassaslık özel fonksiyonu bulunan Pentax K-x, birçok koşulda fotoğraf çekimine olanak veriyor. Cihazın beraberinde gelen SMC Pentax DA L 55-300mm, F4-5.8 ED Lensler, süper telefoto zum objektifin hafif tasarımı da iyi bir optik performans sağlıyor. İçindeki özel yazılımı da, pil tipini tanımlayarak verimli kullanıyor. Böylelikle tek bir şarjla 1100 adet çekim yapmak mümkün oluyor.
 

 

 

Sony DSLR-A230L
Kompakt, hafif ve kullanımı çok basit Sony DSLR-A230L, yüksek çözünürlüklü, 10,2 etkin megapiksel CCD sensörü ve BIONZ işlemciye sahip bir ürün. 2, 7 inç Clear Photo LCD ekranlı Sony DSLR-A230L, 10,2 megapiksel çözünürlüğe sahip. SteadyShot Inside görüntü sabitleme özelliği, elde yapılan çekimlerde fotoğraf makinesinin titremesini önlüyor ve tüm “α” objektiflerle çalışıyor
 
Sony DSLR-A230L   Sony DSLR-A230L
 
“Sahne Seçimi”moduyla, fotoğraf makinesi ayarlarını anında her türlü nesneye uygun şekilde ayarlıyor. Sony DSLR-A230L, ISO 3200’e kadar yüksek hassasiyet ve yüksek ISO parazit azaltma özelliğinin yanı sıra  2,5 fps hıza kadar tam çözünürlüklü sürekli çekime imkan tanıyor. Zamanlayıcı drive modu ile 3 veya 5 karelik hızlı çekim yapabileceğiniz bu makine, portrelerde ve grup resimlerinde insanların göz kırpma riskini en aza indiriyor. Beraberinde gelen Picture Motion Browser yazılımıyla bilgisayar üzerinde görüntü yönetimi, arama ve görüntülemeyi kolaylaştırıyor.
 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here