Ana sayfa Donanım Prodüksiyon: Strike ve Structure

Prodüksiyon: Strike ve Structure

0

Modern Müzik Akademisi’nde Pro Tools 101: Introduction to Pro Tools ve Pro Tools 110: Production I dersleri veren değerli eğitimci ve müzisyen Bora Uslusoy
 

Neredeyse tüm projelerimde canlı davul kullanıyorum. Modern Müzik Akademisi’ndeki kayıt stüdyolarımızın benim için kolayca ulaşılabilir olmasından dolayı bazen demolarda bile canlı davul kaydetme lüksüne sahip oluyorum, çok şükür!

Ancak geçen hafta, yazdığım kısa bir müzik taslağı için hızlıca ve basit bir davul partisyonu yazmam/programlamam gerekti. Her ne kadar Pro Tools ile birlikte gelen Xpand! plug-in’indeki davul sesleri işimi görse de, makinemde kurulu olan ama bir türlü göz atma fırsatı bulamadığım Strike ve Structure’ı denedim ve çok beğendim. Hatta performanslarından ve özellikle ses kalitelerinden etkilendim diyebilirim.
 


 
Sadece RTAS versiyonu mevcut olan ve Pro Tools’ta çalışan Strike aslında bir davul makinesi. Bünyesinde pek çok hazır stil, ritm ve aynı zamanda davul kiti barındırıyor. 30 GB’lık içerik ile geliyor. Mevcut paternlerden birini seçip çaldırdığınızda zorluk ve yoğunluk derecesini ayarlayabildiğiniz ritmler çaldırabiliyorsunuz. Stil olarak tabi ki pop, rock, blues, caz ve benzeri tüm tarzlara hatta latin, folk, dünya müziği gibi geniş bir yelpazeye hitap ediyor. Ana ekrandaki davul kitinin hemen solundaki ve sağındaki Intensity (yoğunluk) ve Complexity (karmaşıklık) ayarlarıyla ritmin ne kadar yoğun ve karmaşık çalınacağını belirleyebiliyorsunuz. Her iki parametreyi birbiriyle etkileşimli bir şekilde kullanarak son derece sade ve sek ritmlerle Dave Weckl vari fusion cenneti arasında dolaşabilirsiniz. Ayrıca parçanızın için A, B, C bölümleri için ritmik varyasyonlar, intro, outro ve köprü için farklı çeşitlemeler ile ataklar mevcut. Tüm bu ritmleri MIDI kontrol cihazınızla kolaylıkla kullanabilirsiniz. Hazır ritmler yerine kendi davullarınız yazmak isterseniz sadece davul seslerini kullanabilir Strike’ı bir sample player olarak çalıştırabilirsiniz. Yani yazdığınız MIDI’leri Strike’ın içindeki seslere çaldırabilirsiniz. Bence Strike’taki davul örneklemeleri tıpkı hazır ritmleri gibi çok başarılı, gerçek gibi. Davul kitinin sound’u üzerinde tam bir kontrol sağlayan sanal mikser mevcut. Bu ekranda oda ambiyansı, mikrofon seviyelerini hatta sızıntı seviyelerini ayarlayabiliyorsunuz. Ayrıca EQ ve dinamik işlemciler de yer alıyor. Her kanalda kompresör, limiter, tube saturation, distortion, bit crusher, filter, ring modulator, delay, reverb, phaser, chorus gibi efektler kullanabiliyorsunuz.

 

Structure Free, Pro Tools ile ücretsiz gelen plug-in’lerden biri. 17.5 GB’lık orkestral sesler, davul kitleri ve özel bir kuyruklu piyano sample’ları ile birlikte geliyor. Kendi seslerinin yanı sıra SampleCell, Kontakt 1–3, Giga sample ve EXS24 ses bankalarını da çalabiliyor. Surround versiyonları da dahil olmak üzere 20’den fazla efekt barındırıyor. Nashville Signature Drum Kits adı verilen davul setlerindeki sound’ları gerçekten çok beğendim.
Pro Tools için optimize edilmiş bu plug-in’le isterseniz sürükle-bırak yöntemini kullanarak kendi ses örneklerinizden oluşan presetler/ses bankaları oluşturabilirsiniz. örneğin ben her bir davul kaydının ardından o günkü, davulcumuzun ses örneklerini mutlaka alırım.
 

 
önümüzdeki günlerde elimdeki davul örnekleriyle kendi ses bankamı Structure ile oluşturmak konusunda kesin kararlıyım. Structure Free ile Structure tam sürümünü kıyaslamak gerekirse fark ses bankalarının miktarında. Free versiyonda sesler oldukça sınırlı ama plug-in’in tüm temel fonksiyonları çalışıyor.

İlgilenen arkadaşların bu plug-in’leri tek tek almaktansa Avid’in Instrument Expansion Pack adlı bundle’ı almalarını tavsiye ederim. Hem çok daha ucuza geliyor hem de fazladan Hybrid, Velvet ve Transfuser gibi üç sanal enstrüman daha elde ediyorsunuz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here