Ana sayfa Yazılım Pro Tools’ta BEAT DETECTIVE

Pro Tools’ta BEAT DETECTIVE

0

Pro Tools kullanmayanlar bile duymuştur. Hani Pro Tools”ta bir eklenti varmış, davulları düzeltmeye yarıyormuş, önce her bir vuruşu parçalara ayırıp metronoma oturtuyormuş. İşte bu eklentinin adı: Beat Detective

İnsanlık Beat Detective ile 2001 yılının Ocak ayında çıkan Pro Tools TDM 5.1 versiyonu ile tanıştı. O günden sonra hiçbir şey eskisi gibi olmadı! Şaka bir yana çok kanallı audio quantize yapabilen bir yazılımın 12 yıl kadar önceye dayanıyor olması ve her geçen gün yeni bir icat, yeni bir versiyon yayınlanan DAW piyasasında sektör profesyonelleri tarafından yoğun bir şekilde hala kullanılıyor olması şaşırtıcı. Şaşırtıcı olduğu kadar ne denli büyük bir ihtiyaca cevap verdiğinin de göstergesi. MIDI ile uğraşanlar bilir, kayıttan sonra, genellikle Q kısayolu ile ulaşabileceğinizi Quantize komutunu kullanarak ile tüm notaları tek bir dokunuşla ritme oturtabilirsiniz. Metronoma uygun çalınmamış bir performansı kusursuz hale getirebilir tüm notaları grid”e yerleştirebilirsiniz. İşte bunu audio dosyalarıyla hatta çok kanallı audio dosyalarıyla yapabilen plug-in Beat Detective”i işten güçten dolayı bir türlü bitiremediğim ikinci albümüm için kullanıyorum son günlerde. Bas davul (AKG D112), trampet üst (kondensatörlü: AKG C-1000S), ikinci bir trampet üst (dinamik: Shure SM57), trampet alt (SM57), tom 1-2-3 (hepsine birer SM57), ride (C-100S), X-Y stereo tepe mikrofonları (MXL 603S), spaced pair olarak ikinci bir stereo tepe mikrofon çifti (AKG C-414B-XLS) ve mono oda ambiyansı (Neumann U87) şeklinde toplam 13 kanal olarak kaydedilmiş davullarımı Beat Detective ile editliyorum. Mükemmeliyetçi bir yapıya sahip olan bir kişi olarak sonuçlardan çok memnunum.
.

 

çok kanallı kayıtlarda bu tip edit işlemleri yapılırken kanallar arasındaki faz ilişkisini bozmamak çok önemli. Yani trampetin yakın mikrofonuna ulaşan sinyal tepe mikrofonuna bir kaç milisaniye sonra varacaktır. Bu durumda Beat Detective yakın mikrofondaki transient”ı algılayıp tepe mikrofonlarını da tam aynı noktadan kırpıyor. Bu sayede kanallar arasındaki faz ilişkisi korunmuş oluyor. İstenirse metronomsuz, serbest bir şekilde çalınmış müziğe uygun bir tempo haritası çıkartıp metronomun bu şablona uygun bir şekilde vuruşlar vermesini sağlayabilir, üzerine yapacağınız kanal kayıtları metronom açısından sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz.

Daha önce hiç kullanmamış olanlar için bir kaç madde ile Beat Detective kullanımını özetlemek istiyorum.

• Edit işlemi yapacağınız kanallardaki ilgili Region”ları (yeni adıyla Clip”leri) Selector gereci ile seçin.
• Bu seçimi yaparken edit modlarından Grid Mode”un seçili olduğundan emin olun.
 

 

• Command + sayısal tuş takımındaki 8 (Mac), Control + sayısal tuş takımındaki 8 (Windows) kısayoluyla ya da Event menüsünden ulaşabileceğiniz Beat Detective penceresini açın. Soldaki alandan Clip Seperation moduna geçin. (Şekil 2)
• Selection alanından Capture Selection düğmesine basarak seçmiş olduğunuz alanı Beat Detective için işaretleyin.
• F2 tuşu ile Slip moduna geçin. Seçili olan alanın başlangıç noktasına zoom”layıp ilk transient”ın şeçim sınırlarının içerisinden emin olun. Beat Detective penceresindeki Scroll Next tuşuna basarak ulaşabileceğiniz seçili alanın bitiş noktasında aynı kontrolü gerçekleştirin.
• Detection modu standard, Analysis modu Enhanced Resolution olsun. Analyze düğmesine basın.
 
• Tüm transient”lara birer beat trigger atanana kadar Sensitivity ayarını yavaşça arttırın.
• Gerekiyorsa Grabber gereci ile triggerlar”ı silmek, taşımak ya da yenilerini oluşturmak suretiyle düzeltmeler yapabilirsiniz.
• Resolution”da Sub-Beats seçili olsun.
• Şarkının temposuna göre Trigger Pad”i 5-10 ms arasında belirleyin. 150 bpm”in üzerindeki tempolarda trigger pad”i 3 ms”ye kadar indiriyorum.
• Tekrar kontrol edip, hazır olduğunuzda Seperate düğmesine basın.
• Operation alanında Clip Conform bölümüne geçin ve Conform düğmesine basın.
• Yine Operation alanında Edit Smoothing bölümüne geçin. En sağdaki pencerede Fill and Crossfade”i Crossfade Length”i 5-10 ms arasında belirleyin ve Smooth düğmesine basın.
• Tüm Beat Detective işlemlerini gerçekleştirdikten sonra Consolidate yapmayı unutmayın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here