Ana sayfa Yazılım PRO TOOLS 10 Özellikleri!

PRO TOOLS 10 Özellikleri!

0

20 Ekim”de New York”ta gerçekleştirilen 131. AES Show”da yapılan bir basın toplantısı ile Pro Tools 10 ilan edildi. Detayları Bora Uslusoy anlatıyor
 

DAW savaşları iyice kızıştı biliyorsunuz. Her geçen gün yeni versiyonları çıkıyor, her yeni versiyonda yeni özellikler ekleniyor. Bu yeni özellikler bazen bir diğerinden esinlenilmiş (!) oluyor, bazen de tamamen özgün fikirlere dayanıyor. Yine de her birinin iyi ya da kötü audio quantize, pitch correction, drum replacement ve benzeri ileri seviye özellikleri bulunuyor. Her biri eksiklerini yeni versiyonda gideriyorlar. örneğin Cubase yıllardır istenen çok kanallı audio quantize özelliğini bu yıl içerisinde çıkan 6. versiyonda ekledi. Pek çok DAW”da yıllardır mevcut olan clip based gain ise Pro Tools 10 ile daha yeni geldi. Ancak lütfen kimse bu konuda kör dövüşüne girmesin. çok kanallı audio quantize yapan Beat Detective Pro Tools”da kimbilir kaç senedir vardı? Yedi yıl mı desem, on mu? Demek ki böyle bir tartışma bir yere varamaz baştan söyleyeyim, yani Pro Tools”a “bu yeni geldi bizde kaç senedir vardı” şeklinde bir tartışma sürer gider, kazananı olmaz, bir fayda da sağlamaz. Ona bakarsanız Reaper da çok başarılı, Studio One da daha yeni çıkmasına rağmen pek çok özelliği bünyesinde barındırıyor. Endüstrinin kendi kuralları, piyasanın kabul görmüş değerleri, herkesin belli bir iş akışı var. Buna göre herkes kendi konumunu koruyacak veya harekete geçecek.
 
pro tools
 
20 Ekim”de New York”ta gerçekleştirilen 131. AES Show”da yapılan bir basın toplantısı ile Pro Tools 10. versiyon ilan edildi. Ayrıca mevcut HD sistemleri oluşturan Accel kartların yeni nesili olan HDX kartları tanıtıldı. Yeni versiyonla birlikte hem native hem de HDX sistemlerde çalışacak ortak bir plug-in platformu olan AAX plug-in”ler duyuruldu.

 

Pro Tools 10

En dikkat çekici yeniliklerden biri Pro Tools 10″un artık 32-bit floating point çözünürlüğünde çalışabilmesi, bu da daha fazla headroom demek anlamına geliyor. Bir diğer enteresan yenilik farklı tipte ve bit derinliğinde audio dosyalarını aynı proje içinde çalıştırabilmek. Bu yeni versiyonla sabit sürücü verimliği arttırılmış. Laptop”larla, harici sürücüler veya ağ üzerindeki sürücülere kayıt yaparken veya geri çalarken daha fazla performans alabileceğiz. Mesela flash disk”ler ile çalışabileceğiz, bu daha önce mümkün değildi. Automatic Delay Compensation (ADC) dört katına çıkarılmış. Bu da iyi oldu çünkü bazı esaslı plug-in”ler için mevcut ADC yeterli olmayabiliyordu. Kullanılabilecek buss sayısı da iki katına çıkmış. Eskiden event adını verdiğimiz edit ekranında görüntülenen her bir dosya üzerinde müstakil gain ayarı yapmamıza izin veren clip based gain bir diğer dikkat çekici yenilik olarak karşımıza çıkıyor. Ayrıca şimdiye kadar System 5″da yer alan Channel Strip (kanal şeridi) Pro Tools”a entegre edilmiş durumda. Pro Tools 9 ile birlikte Avid harici ses kartlarıyla birlikte kullanabilme özgürlüğü verilmişti ancak 10. versiyonda düşük-gecikme moduyla direct monitoring yapılabiliyor. AudioSuite plug-in”lerde gelişme sağlanmış, özellikle sesi ters çevirmek gibi eş zamanlı işlem gerektiren efektlere iyileştirmeler getirilmiş. çok uzun süreli projeler için zaman sınırı 24 saate çıkarılmış. Eş zamanlı fade yapabilme özelliği eklenerek proje açılma süresi kısaltılmış ve artık fade dosyaları ile uğraşmak zorunda kalmayacağız. Kaç kişi için pratik bir özellik olarak algılanır bilemiyorum ama Pro Tools”tan SoundCloud”a doğrudan müzik yüklenebilecekmiş.

Pro Tools HD10

Artık HD sistemleri Pro Tools|HDX ve Pro Tools|HD Native olmak üzere ikiye ayrılıyor. Pro Tools 10″daki yeniliklerin yanı sıra bir de şunlar geliyor. 768 audio kanal ve 512 aux kanalı açabiliyoruz. Projeleri RAM”e yazarak disk cache”sinden okuyup yazabilme yeteneği sayesinde daha hızlı çalışma imkanı mümkün oluyor.

Satellite Link kulanarak 12 adete kadar Pro Tools HD tabanlı sistemi birbirine bağlayarak çalıştırabilme opsiyonu sağlanmış. Bu da herhalde Expansion Chassis”lerin sonu demek oluyor.

 

Pro Tools | HDX Sistemi

Yüksek kalitede kayıt, edit ve mix yapan ve talepkar boyutta projeler üzerinde çalışan profesyoneller için Pro Tools|HD sistemlerin yeni jenerasyonu Pro Tools|HDX daha fazla kanal sayısı, daha fazla headroom ve 5 kat daha fazla işlemci gücü sağlıyor. Evet eski Accel kartlardan bile 5 kat kuvvetli olan bu kartlar, elimdeki TDM sistemlerden birinde yer alan eski process kartları kimbilir kaça katlıyor! HDX kartlar yeni çıkan HD serisi arayüzlerle de son derece uyumlu çalışıyor.
 

pro tools 10
 
Birileri gelirken bir diğerlerinin de gitmesi gerekiyor.

Evet her bir güncelleme, ister yazılım ister donanım olsun yenilikleri getiriyor. Ama bu aynı zamanda yeni gelenle birlikte bazılarının çalışmayacağı anlamına geliyor. Yani her yeni versiyon ile bazı ürünlere verilen destek kesilir, ve o ürünler değersiz hale gelir. 64-bit uygulamaya geçiş sürecinde Pro Tools HD 10 yazılımı Pro Tools|HD (TDM) donanımlarını ve “Digidesign” arayüzlerini destekleyen son versiyon olacak. ?u yazılımlar Pro Tools 11 ile çalışmayacak: 192 I/O, 192 Digital I/O, 96 I/O, 96i I/O, SYNC (original “blue”), SYNC HD (original “blue”), MIDI I/O, 003 family, Mbox 2 family, Control|24, Command|8, Pro Control. 888 serisi iki nesil öncesi AD/DA dönüştürücülerin bugün bile Legacy Port”tan kullanılabilmesine rağmen günümüzde ekseriyetle stüdyolarda bulunan “mavi” Digidesign arayüzlerin tamamının Pro Tools 11 ile birlikte çöpe gidecek olması üzücü. Ayrıca bana göre çok da yaşlı olmayan 003 serisi cihazları desteğinin kesilmesi de pek çok kişiyi mutsuz edecek.

 

Avid Channel Strip

Bu güncellemenin en önemli yeniliklerinden biri de kuşkusuz yeni kanal şeridi.
üsdüzey bir masa olan System 5″dan devşirilen yeni Channel Strip; EQ, dinamik işlemciler, filtre ve gain efekt algoritmalarını bünyesinde barındırıyor. 44.1 kHz”ten 192 kHz”e yüksek çözünürlükleri ve monodan 7.1 surround”a kadar tüm formatları destekliyor. Kolay bir kulanıma sahip knob”ları ve grafikleri var. Sinyal akışını yani işlemcilerin sırasını istediğimiz gibi değiştirebiliyoruz ve üzerinde kendine has metering var.
 

avid channel strip
 
Son olarak Pro Tools 10 için sistem gereksinimlerine de bir göz atalım. Bu versiyon 64 bit olmamasına rağmen hem 32 bit hem de 64 bit sistemlerde çalışabiliyor. Mac için Mac OS X Lion 10.7.1/10.7.2 veya Mac OS X Snow Leopard 10.6.7/10.6.8, Windows sistemlerde ise Windows 7 Home Premium, Professional, veya Ultimate, Service Pack 1 ile birlikte gerekiyor. En az 2GB RAM gerekiyor, 4GB ya da daha fazlası tavsiye ediliyor. Pro Tools 10 hayırlı uğurlu olsun diyoruz!

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here