Ana sayfa Yazılım PRO TOOLS 10: MIDI Özellikleri

PRO TOOLS 10: MIDI Özellikleri

0
MIDI kullanarak yapılabilecek işlemler zaman içerisinde belli bir optimal düzeye ulaşsa da, Pro Tools 10 bakımından önceki sürümlere kıyasla özellikle tanımlanabilir azami MIDI kanalı sayısında ve onun bir türevi olan Instrument track sayısında ciddi bir artış sunulduğunu belirtmekte fayda var. Standart Pro Tools 10 ve HD versiyonlarında toplam 512 adede kadar MIDI track tanımlanabiliyor olması en karmaşık projelerde bile çok ciddi bir potansiyel anlamına geliyor. HD versiyonunda 128 adet, standart versiyonda ise 64 instrument track tanımlanabiliyor olması da önceki sürümlere kıyasla ciddi bir artışı ifade ediyor.
 
Yaptığımız hemen her türlü MIDI işleminde, diğer DAW yazılımlarında da olduğu gibi, MIDI track ve Instrument track olarak iki benzer yapıdan istifade etmekteyiz. Bu track yapıları içerisinde kanal ses, kanal mod ve sistem mesajları ile ilgili hemen her türlü operasyonu yapabilmekte ve dahili/harici veri trafiğini yönetebilmekteyiz. MIDI track, temel olarak, harici MIDI cihazları ile Pro Tools arasında MIDI verisi alışverişi sağlayabilmek ve bu cihazlardan gerek performans verisi gerekse ses üretimi konusunda faydalanabilmek amacıyla kullanılır. Instrument track ise, çok benzer bir şekilde, Pro Tools içerisinde mevcut bulunan veya üçüncü parti temin edilen yazılım synthesizer”lardan ses üretiminde faydalanmak için kullanılır.

 

Her iki track yapısına örnek olabilecek tipik bir bağlantı şekli aşağıda görülmektedir (Bakınız Şekil-1). MIDI track kullanarak bir klavye vasıtasıyla ürettiğimiz performans verileri Pro Tools içerisine dahil edilebilir ve gerçek zamanlı ses üretiminde kullanılabilir. Klavye ile ses modülü arasında direkt bir bağlantı yapılmaksızın Pro Tools 10 üzerinden irtibat sağlandığında, üretilen MIDI verilerini kaydedebilir, gerekli düzeltme işlemlerini offline olarak gerçekleştirerek tekrar kaydedebilir ve gerektiğinde playback maksadıyla kullanabiliriz. Ancak, MIDI track kullanılabilmesi için öncelikle ses kartımız üzerinde entegre şekilde bulunabilen veya tamamen bağımsız olarak alınabilen MIDI arayüz birimine ve gerekli MIDI kablolarına ihtiyacımız bulunmaktadır. Instrument track adını verdiğimiz diğer bir çözüm ise bu noktada kullanıcıya daha pratik ve hızlı kontrol imkanı veren, ancak gerekli ve yeterli kontrolleri sunan bir tarck yapısıdır. özellikle ağırlıklı olarak VSTi ürünlerle çalışan kullanıcılarda Instrument track iş akışını hızlandırıcı bir role sahiptir. Her iki track yapısında da volume ve pan kontrolleri ile ses kaynağını istediğimiz esneklikte kullanabilmekteyiz.
 

Şekil 1
MIDI track yapısının harici MIDI arayüz birimi ile eşleştirilmesi önceki sayılarımızda bahsettiğimiz audio track”ların giriş ve çıkış portları ile eşleştirilmesine benzer nitelikler taşır. İlgili giriş çıkış irtibatlarının sağlanabilmesi için gerek MAC gerekse Windows işletim sistemlerinde kendilerine özgü kontrol pencereleri bulunur. Windows kullanıcıları için MSS (MIDI Studio Setup) adı verilen konfigürasyon kontrol arayüzünde harici kontrol cihazları ve ses modülleri Pro Tools 10 üzerinden matris yapı mantığı ile irtibatlandırılabilmektedir. MSS, Pro Tools 10 tarafından algılanan MIDI arayüzünü otomatik olarak tanımakta ve mevcut MIDI portlarına ayırdediciliğin kolay olabilmesi için istediğimiz isimleri verme imkanını sağlamaktadır. MSS yardımıyla tanımlı enstrüman listesine ekleme ve çıkarma yapabilmekte, bilgisayarlar arasında dosya transferi gerçekleştirebilmekteyiz.

 

Pro Tools 10 içinde açtığımız MIDI track”ın harici cihazların eşleştirilmesi esnasında gerçekleştirdiği fonksiyon Şekil-2″de görülmektedir. Pro Tools irtibatın merkezi olarak MSS kontrolü yardımıyla MIDI arayüzünün giriş ve çıkış portlarını tanımladığımız şekilde klavye ve ses modülleri ile birleştirmektedir. MIDI track giriş (input) bağlantısı normalde “All” ayarına sahip olup, tanımlı tüm portların 16 MIDI kanalının herhangi birisi vasıtasıyla göndereceği tüm verileri alabileceği anlamına gelmektedir. İstenen port numarası ve kanal sınırlandırması bu kontrol ile yapılmaktadır. Benzer şekilde, MIDI track çıkış (output) değeri normalde “None” seçeneğine ayarlı bulunmaktadır. Bunun anlamı, ilgili track”ın herhangi bir porta herhangi bir MIDI kanalı üzerinden veri göndermeyeceğidir. Output kontrolü vasıtasıyla hangi porta hangi kanal içerisinden veri gönderebileceğimizi istediğimiz şekilde ayarlayabilmekteyiz. Output kontrolü ile aynı track çıkışını birden fazla kanala gönderme imkanı bulunduğunu da belirtmek gerekir.
 

Şekil 2
Pro Tools 10″da MIDI konusunu irdelemeye devam edeceğiz. Görüşmek üzere.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here