Ana sayfa Yazılım PRO TOOLS 10: I/O Setup ve Bus Ayarları

PRO TOOLS 10: I/O Setup ve Bus Ayarları

0

I/O Setup konusunu kısaca özetledikten sonra bus ayarları ile ilgili hususlara göz atacağız.

I/O Setup ayarları için kullandığımız iki boyutlu matris yapısının Input, Output, Bus, Insert, Mic Preamps ve HW Insert Delay olmak üzere 6 farklı fonksiyonuna ekran üzerindeki sekmeler ile ulaşabildiğimizi hatırlayalım. Insert page sekmesi yardımı ile, herhangi bir mikser kanalında “Hardware Insert” yaparak harici bir efekt cihazı kullanmak istediğimizde, ses kartının istediğimiz bir çıkışından efekt uygulanmasını istediğimiz audio sinyallerini gönderme ve efekt dönüşünü yine ses kartının uygun bir giriş portu üzerinden tekrar DAW ortamına aktarma işlemini gerçekleştirmekteyiz. Mic Preamps sekmesi ile, kullanmak istediğimiz Mic Preamp cihazının ses kartının giriş ve çıkışları ile irtibatlandırılması işlemini yapmaktayız.
 
Pro tools 10
H/W Insert Delay (Compensation) sayfası ile de, harici efekt ve işlemci türü cihazların sinyal işleme sırasında oluşturduğu gecikme (delay) miktarını Pro Tools-10″a bildirme işlemini gerçekleştirmekteyiz. Output ayarları için, sekme yardımıyla ulaştığımız sütunlarda yer alan ses kartı fiziksel çıkışları ve satırlarda yer alan Pro Tools-10 çıkışlarını ilişkilendirebilmek için ilgili sütun ve satırların kesişimlerini dikkate alarak eşleştirme yaptığımızı ve bu eşleştirme işlemini “check” işareti ile aktif hale getirdiğimizi de hatırlayalım. örneğin, Analog 3-4 fiziksel çıkışlarının A 3-4 DAW çıkışlarına eşlenmesi ile, bu eşlemenin check işareti ile aktive edileceğini ve stereo formatlı bir akış sağlayacağını ifade edebiliriz.

 

Pro Tools”a uygulanan giriş sinyallerinin aksine, çıkış sinyali akışı üzerinde Audio Track (Mikser) seviyesinden Pro Tools-10 seviyesine çıkarken ara bir aşama olarak “bus” adını verdiğimiz sinyal toplanma noktalarını tanımlamamız gerekmektedir. Pro Tools-10 içerisinde internal mix bus (dahili miks bus) ve output bus olmak üzere iki farklı bus yapısı tanımlayabiliriz (Bkz Şekil-1). Her iki bus türü de Pro Tools-10 çıkışlarına atanabilmekle birlikte, asıl amaçları yazılımsal çıkış öncesinde birden fazla audio kanalını kendi aralarında değişik sebeplerle kombine ederek kompozit sinyaller üretebilmemize izin vermeleri ve bu şekilde fiziki çıkışlar da dahil olmak üzere çıkış sayısını verimli ve etkin bir şekilde kullanmamıza olanak tanımalarıdır.
 
Toplam 256 adede kadar tanımlama imkanı olan dahili bus, tipik olarak audio kanal çıkışlarını ve efekt send”lerini üzerinde toplayarak işlenmek üzere başka audio kanallara veya kontrol sinyali olarak plug-in side chain girişlerine yönlendirme maksadıyla kullanılır. Dolayısıyla, DAW içinde oluşan karmaşık sinyal rotalarını kolaylıkla yönetmekte önemli bir işlevi olan dahili bus istendiği takdirde direkt olarak sanal DAW çıkışına da eşlenebilmektedir.

 

Output bus ise doğrudan DAW çıkışına yönlendirilebilir olması ile, birden fazla audio kanalı üzerinde toplayarak fiziksel çıkışlara eşleyebilmektedir. Output matris yapısı ve audio kanalların bus üzerinden dolaylı şekilde DAW çıkışına ve ses kartı fiziksel çıkışına irtibatlandırılması Şekil-2″de görülmektedir. Şekilde solda yer alan audio kanalının B 1-2 adlı stereo çıkışını dış dünyaya iletebilmek için öncelikle Bus sekmesini seçerek satırlarında tüm audio kanalları listeleyen matrisin B 1-2 adlı satırını oluşturmak ve aktive etmek gerekmektedir. Şekilde audio kanaldan Bus satırına doğru olan lacivert ok sanal bir ok olup audio kanal çıkışı olan B 1-2″nin satırda yer alan B 1-2 ile aynı nokta olduğunu belirtmektedir. Yatay kırmızı ok ise B 1-2 adlı output bus için otomatik olarak bir DAW output açıldığını ifade etmektedir.
 
Dolayısıyla, bu dahili eşleme sonucunda B 1-2 DAW çıkışı olarak tanımlanacak ve Output sekmesi seçildiğinde satırlar arasında görünür hale gelecektir. Altta yer alan Output sekmesi matrisinde B 1-2 çıkışı sütunlar içinde yer alan Analog 1-2 fiziki çıkışına eşlenerek audio kanalın fiziki çıkışa ulaşmasını sağlayacaktır. Sonuç olarak, output yönlendirmesi yaparken üç aşamalı bir tanımlama yapmak gerekmektedir. Pro Tools 10 output ayarları yapılırken output bus ve ses kartı çıkışını irtibatlandırmak için kullanılan “path” terimi sanal bir bağlantı kablosu gibi düşünülebilir. Path ile oluşturduğumuz bağlantı üzerinde gerçekleştirdiğimiz sinyal akışı işlemleri ise “routing” yani yönlendirme fonksiyonuna karşılık gelmektedir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here