Ana sayfa Yazılım Pro Tools 10: Genel bir bakış-3

Pro Tools 10: Genel bir bakış-3

0

Yeni ‘disk engine’ (disk motoru), aynı session içinde farklı formatlarda dosya kullanabilme özelliği, Avid Channel Strip plugin”i ve yeni plug-in formatı olan AAX’i inceleyeceğiz. Ayrıca, ‘interleaved’ ses dosyaları ile çalışabilme özelliğine de kısaca göz atacağız
 

Yeni Disk Engine

Pro Tools 10 için tamamen yenilenen disk engine, ses dosyalarının kullanımını hem okuma/çalma (‘playback’), hem de kayıt (‘recording’) açısından daha etkili hale getirerek sistem performansını oldukça yükseltiyor. Buna bağlı olarak Pro Tools’un önceki sürümlerinde bulunan ‘DAE Playback Buffer Size’ ayarı artık ihtiyaç duyulmadığı için kaldırılmış durumda. Standard versiyonda ‘Cache Size’ ayarı da kaldırılmış, ancak bu ayar Pro Tools HD’de hala mevcut. Yine yeni disk engine’in özelliklerine bağlı olarak ‘Open-Ended Record Allocation’ ayarı da kaldırılmış durumda. Yeni disk engine sayesinde kayıt ve okuma için flash diskleri, RAID sistemlerini ve sunucu üzerinden çalışan diskleri kullanmak mümkün. Hatta Pro Tools HD’de tüm session’ınızı RAM’e yüklemek bile mümkün hale geliyor. Bu özellikleri ,önümüzdeki yıllarda muhtemelen gidecek yaygınlaşacak olan cloud teknolojisini kayıt sistemlerine entegre etmek için yapılan ön çalışmalar olarak değerlendirmek doğru olacaktır.
 

ufuk önen
Şekil 1
 

Aynı Session İçinde Farklı Formatlarda Dosya Kullanabilme

Pro Tools 10 ‘da aynı session içerisinde farklı bit derinliklerinde kayıt ve playback yapabilme imkanı sağlanıyor. Farklı anlarda farklı bit değerlerini Session Setup penceresi içinde kolaylıkla seçebiliyoruz. (Bkz. Şekil-1)

Buna ek olarak, Pro Tools 10’da, WAV, AIFF veya SDII gibi farklı formatlarda ses dosyaları herhangi bir çevirme işlemine gerek duyulmadan aynı session içinde kullanılabilmektedir. Daha önceden session için tek bir dosya formatı ve tek bir bit derinliği seçmek gerektiğini hatırlayalım. Session içine herhangi bir ses dosyası alınırken eğer alınan ses dosyasının formatı veya bit derinliği farklı ise bu dosya, Pro Tools tarafından session ayarlarındaki format ve bit derinliğine göre çevrime tabi tutularak yeni bir dosya haline getiriliyor, bu yeni üretilen dosya session içine alınıyordu.

 

Aynı session içinde farklı formatlarda ve bit derinliklerinde dosya kullanabilme özelliği herkes için çok cazip veya Pro Tools 10’un hanesine artı puan yazdırabilecek bir özellik midir bilemiyoruz. Bizce bu, işlerini genelde “drag and drop” (sürükle ve bırak) hareketleri ile yapmaya alışmış kullanıcılara yönelik olarak geliştirilmiş bir özellik. Diğer programlarda bulunduğu için, diğer bir deyişle rekabetten dolayı, Avid, Pro Tools 10’a da koyma ihtiyacı hissetmiş.
 
teoman pasinlioğlu
Şekil 2
 
Bu noktada, interleaved stereo dosyaların da Pro Tools 10 ile desteklendiğini belirtelim. İç içe geçme gibi tercüme edebileceğimiz interleave işlemi, sol ve sağ kanalların tek bir veri bloğu şeklinde tek bir dosya halinde oluşturulmasıdır. önceki Pro Tools sürümlerinde stereo bir dosyayı session içerisine import ettiğimizde sol ve sağ kanallar olmak üzere iki ayrı mono kanala dönüşüm yapıldığını hatırlayalım. Bu işlem teknik olarak de-interleaving (ayrıştırma) olarak adlandırılmaktadır. Esasen profesyonel dünyada alışılagelmiş iki ayrı mono kanal kullanımı hem standartlaşmış hem de kendine özgü avantajları olan bir yöntem olsa da, son yıllarda audio ve video uygulamalarında yaygınlaşmaya başlayan ‘interleaved stereo’ kullanımı Pro Tools 10 için de kaçınılmaz bir yenilik olarak karşımıza çıkmaktadır. Şekil-2″de görüldüğü üzere, ‘Interleaved’ seçeneğinin aktive edilmesi ile birlikte session içine interleaved ses dosyaları kaydedebiliriz. Ses dosyasının iki mono kanal yerine tek bir interlaved kanal halinde kullanılması toplam dosya boyutu bakımından bir avantaj sağlamasa da, dosya sayısını azalttığını ifade edebiliriz.

 

Channel Strip

Pro Tools 10’nun sunduğu yeniliklerden biri de programla birlikte standart olarak gelen Euphonix System-5 DSP bazlı Channel Strip adlı plug-in’dir. Waves Renaissance Channel, SSL 4000 E-Channel, Eventide Ultra Channel gibi değişik ‘channel strip’ yazılımları ile birden fazla sinyal işleme aracını (EQ, filtre vb.) her bir kanal içinde tek bir insert noktası ile eş zamanlı olarak kullanabiliyorduk. Aynı avantajlara sahip olarak Pro Tools 10 ile birlikte gelen Channel Strip adlı plug-in’de de temel olarak kazanç bölümü (gain stage), kompresör, noise gate, EQ ve filtreler yer almaktadır (Bkz Şekil-3). Yeni Channel Strip yazılımının bir başka yenilik olan AAX formatı ile sunulduğunu da hatırlatalım. Sonuç olarak, Euphonix bazlı yeni channel strip yazılımını, esinlenmiş olduğu DSP bazlı strip”in ses karakterinden hoşlanan kullanıcılar için yeni bir alternatif olarak düşünebiliriz.
 

pro tools
Şekil 3
 
AAX Plug-in Formatı

Pro Tools 10 sürümünün piyasaya çıkması ile birlikte duyurulan yeni plug-in formatı AAX, adını Avid Audio Extension ifadesinden alıyor. öncelikle, Pro Tools 10″un son yıllarda yaygınlaşan 64-bit DSP”ler ve buna bağlı olarak 64-bit mimari ile çalışan işletim sistemleri ile uyumlu çalışmasına rağmen halen 32-bit mimari kullanan bir uygulama yazılımı olduğunu hatırlayalım. Bunun temel sebeplerinin başında şüphesiz birçok uygulamanın 32-bit mimari ile geliştirilmeye devam edilmesi geliyor. Ancak, Avid firmasının da Pro Tools-10 ile birlikte 32-bit mimari mantığını terkederek 64-bit dünyasına geçiş hazırlıkları yaptığı biliniyor. Yeni tanıtılan AAX plugin formatı da bu noktada 32-bit”den 64-bit”e dönüşümün merkezinde yer alan bir güncelleme. AAX”in bit sayısındaki değişim ile olan bağlantısı yanında, Pro Tools ailesinin DSP ve Native olarak bilinen iki farklı çözümü arasında session değişimlerinde iş akışı ve ses uyumluluğu bakımından daha optimize edilmiş bir yazılım kodlama tekniğine sahip olduğu sonucu ortaya çıkıyor.

 

Ayrıca, kodlama bakımından DSP bazlı TDM ve Native işlemci bazlı RTAS formatları arasındaki farkın yeni AAX formatında azaltıldığı geliştiriciler tarafından ifade ediliyor. Halen Pro Tools 10 ile birlikte gelen bazı efekt ve sinyal işlemci plug-in”ler yanında, yaklaşık 35 tedarikçi firma da AAX formatı ile uyumlu ürünler geliştirme konusunda taahhüt vermiş bulunuyor. AAX”in işaret ettiği bir başka nokta ise, HD platformundan HDX”e doğru olan dönüşümü işaret ediyor olması.
 
pro tools 10
 
öncelikle HDX sistemleri ile uyumlu AAX DSP ve diğer sistemlerle uyumlu olacak AAX Native olmak üzere iki farklı versiyon geliştirme yoluna gidildiğini belirtelim ve HDX sistemleri için birçok uygulamanın AAX DSP formatına dönüştürülmüş olmasına rağmen, halen dönüştürülmeyen eski TDM plugin”lerin HDX platformunda çalışmayacağını hatırlatalım. Bu nedenle, Pro Tools 10 ile birlikte HD platformu kullanılmaya devam edildiği takdirde, gerek HD işlemcilerini kullanan TDM, gerekse native işlemci gücünü kullanan RTAS plugin”leri ile yola devam edilebilir. üçüncü parti geliştiricilerin DSP ve Native seçenekleri TDM ve RTAS döneminde olduğu gibi ayrı ayrı mı yoksa bundle şeklinde mi satışa sunacağı henüz net olmamakla birlikte, Pro Tools kullanıcıları için yeni bir döneme girildiğini söyleyebiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here