Ana sayfa Oyun Pro Evulation Soccer 2011

Pro Evulation Soccer 2011

0

PES 2011 ile bütün kontroller bize bırakıldığı için çok daha gerçekçi ve başarılı… Omuz omuza mücadeleler, kayarak top alma gibi oyuncu hareketleri geliştirilmiş ve daha gerçekçi ve yeterince iyi…
 

Oyuna ilk girdiğimizde güzel görsellerle ve Messi”nin arka planda bulunduğu bir menü ile karşılaşıyoruz. Menü eski PES”lerden farklı olarak yatay şekilde hazırlanmış. Hazırlık Maçları, UEFA Şampiyonlar Ligi, Libertadores Kupası, Ana Lig (Master Lig), Efsane Ol (Become A Legend), Lig/Kupa, Topluluk, Online, Antrenman, Düzenleme, İlave İçerik, Galeri ve Sistem Ayarları menülerinden oluşan oldukça geniş bir menü oluşturulmuş. Belki de Şampiyonlar Ligi ve Libertadores Kupası”nı Lig/Kupa menüsüne taşıyarak menü daha sade ve kullanışlı hale gelebilirmiş. Tahmin edebileceğiniz gibi PES 2011 ile ilgili konuşacak oldukça fazla konumuz var o yüzden bir an önce başlamak istiyorum. Bir hazırlık maçı yaparak oyunu tanımak, eski PES 2010″a göre değişiklikleri belirtmek istiyorum. İlk maçım için iki tane takım seçiyorum bunlar tabii ki Barcelona ile Real Madrid 😉 Hazırlık maçları öncesi önceki PES”lerden çok da farklı değil fakat yukarıdaki dünya haritası gerçekten mükemmel düşünülmüş. Biraz da yenilenen taktik ve oyun planından bahsedelim yeri gelmişken. Sürükle bırak sisteminin gerçekten çok başarılı olduğunu düşünüyorum. Birçok ayar da alıştığımız şekilde. Oyuna strateji konusunda da mükemmel diyebiliriz. Maçın durumuna göre yani geride, önde ve eşitlik durumunda yapılacak stratejileri ayarlamak büyük bir zevk. Teknik direktörlük beceriniz kullanarak takımınızın galibiyetini kolaylaştırabilirsiniz. Tabii ki uğraşmak istemeyenler için de yapay zekaya bırakma seçeneği var.
 
pes 2011
 

Bütün bu ayarlamaları yapmak zevk veriyor; şimdi geçelim sahalara. Güzel bir şekilde hazırlanmış soyunma odasından sahaya çıkış anı ve olması gereken kadrolar ve stadyumdan görüntülerden sonra maç başlıyor. Santra yaparken kameranın yavaş yavaş yükselmesi belki gözümüze güzel görünse de alışamayıp topu kaptırabiliriz. Ayrıca yeni bir özellik olarak santrayı biz yapmıyor buna dikkat etmeliyiz. Pas tuşuna fazla basarak topun yanlış yerlere gitmesine sebep verebiliriz. Oyunu uzun bir süre oynayarak pas sistemine alışıyorsunuz. Zor değil fakat biraz zaman gerektiriyor. çünkü bütün kontroller bize bırakıldığı için çok daha gerçekçi ve başarılı olduğunu söyleyebilirim. Omuz omuza mücadeleler, kayarak top alma gibi oyuncu hareketleri geliştirilmiş ve daha gerçekçi ve yeterince iyi olduğunu söyleyebilirim.
 

Yeni çalım sistemi ile artık topu Ronaldo ile alıp kanatlardan ceza sahasına girmek daha zor hale getirilmiş. Hele Messi ile giderken iri yarı birinin omuz atarak Messi”yi yere yapıştırması bizleri oyunu daha paslı oynamaya zorluyor. çalım atmanın daha gerçekçi hale getirilmiş olması da pas yapmamızı gerektiren ikinci sebep. Yapay zeka daha iyi hale gelmiş. örneğin kanat oyuncularının depar atması ve boşluklara koşması gibi.

 

Oynanabilirlik PES 11′de diğer PES oyunlarına göre daha iyi olduğu apaçık ortada arkadaşlar. Penaltı kontrolünün eski sürümü 2010 ile aynı olduğunu söyleyebilirim. Topu köşelere atmak oldukça kabiliyet ve zaman gerektiriyor. İki ihtimal var ya kalecinin üstüne atacaksınız ya da köşeleri deneyip topu dışarı vuracaksınız.
 

Oyun ekranı PES 2010′a göre daha kaliteli olduğunu söyleyebilirim. PES 2010′da logolardan oluşan skor levhası şimdi ise takım adının kısaltılması yapılmış. Ayrıca skor levhasının altında ara sıra çıkan atılan şut, yapılan fauller gibi bilgiler de küçük ama hoş bir ayrıntı olarak karşımıza çıkıyor. Oyunda radarın arada bir soluklaşması sahayı tam anlamıyla görmemizi sağlıyor. Fakat arada pas atacakken takım arkadaşlarımızı görmememize de neden olabiliyor.
 

pro evulation soccer 2011
 
Maç bitiminde de güzel bir ekran ile karşılaşıyoruz. Maçın önemli anlarına detaylarına ulaşabiliyor, golleri atan ve asistleri yapan oyuncuları görebiliyor, oyunculara verilen puanlara bakabiliyoruz. Bu arada oynadığım Galatasaray-Fenerbahçe derbisi Elano”nun attığı iki golle 2-0 Galatasaray lehine bitiyor. Kısaca Become A Legend ve Master Lig”ten bahsedip genel değerlendirmeme geçmek istiyorum. Become A Legend moduyla başlarsak önceki oyunlara göre maç öncesi ve sonrası soyunma odasında hocamızdan taktikleri ve bizimle ilgili düşüncelerini alabiliyoruz. Maç esnasında atılan ve yenilen gollere göre teknik direktörümüzün taktiği değiştirmesi de güzel bir detay. Bir Messi olmak ve olurken de o heyecanı yaşamak istiyorsanız Become A Legend modu sizin için biçilmiş kaftan. Az önceki Become A Legend modu için söylediğim güzel sözler Master Lig için de geçerli. Serinin eski oyunlarına göre antrenmanlara tamamen sahibiz. Ayrıca transfer sistemi de biraz yavaş işlemesine rağmen daha gerçekçi yapılmış. Bu iki modun ara yüzleri de güzel bir şekilde ayarlanmış. Ara yüze üst taraftan geçen haberler arada sapıtmasına rağmen mükemmel diyebiliriz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here