Ana sayfa Makale Presonus Studio Channel

Presonus Studio Channel

0

Mobaseri Sound’da test edilen ekipman testlerimize Presonus şirketinin gizli aslarından Studio Channel ile devam ediyoruz…
 

Presonus,stüdyo ekipmanları üreten firmalar arasında enteresan bir konuma sahip. Hem üst seviye ürünler hemde ev kullanıcısı için basit çözümlü
uygun fiyatlı ve kaliteli bir ürün gamı sunuyor.

Presonus Studio Channel, kullanım alanı yine oldukça geniş olan bir cihaz. İster stüdyonuzda isterseniz sahnede, canlı performansta, kayıtta yada mixte oldukça fazla iş görecek basit kullanımlı ve verimli bir ekipman…

PRESONUS STUDIO CHANNEL içerisinde kullanılan yüksek voltajlı tüp ödüllü bir ürün olan PRESONUS BLUE TUBE’den ilham alınarak tasarlanmış.

Cihazın ön yüzeyinde TUBE PREAMP bölümümde sol başta TSR enstrüman girişi var ve giriş seviyesi kazanç Knob’u(GAIN) onun hemen yanında TUBE DRIVE knob’u bulunuyor ki bunu kullanmak tamamen sizin seçiminize kalıyor. Tube etkisinin seviyesini belirleyebilmek gerçekten önemli bir özellik. Bundan etkilendiğimi söylemem gerek sanırım çünkü her tüplü preamfinin tüp etkisini  kontrol edebilen transparan veya overdrive işlem sağlayan bir knob’u bulunmayabiliyor. Bu iki Knob’un hemen üzerinde klasik butonlar bölgesinde sırasıyla 48v desteği ,180 derece faz çeviricisi, -20 db seviye düşürücü pad, 80 hz ve altını kesen filtre butonu bulunuyor. İhtiyacınıza göre kullanabilirsiniz..
 

presonus studio channel
 
Gelelim COMPRESSOR bölümüne… klasik dizimleme ile sırasıyla eşik seviyesi knob’u (TRESH), oran seviyesi (RATIO), devreye girme süresi (ATTACK), devreden çıkma süresi (RELEASE) ve son olarak da MAKE UP GAIN ile kontrol knob’ları ile son buluyor. Evet bu knob’ların hemen üzerilerinde bulunan butonların ilki SOFT butonuna bastığınızda SOFT KNEE işlevi ile kompresörün eşik seviyesine erişen sinyal, yumuşak bir geçişle FADE IN yapılırcasına kompresyona başlamasını sağlıyor. Aktif edilmediğinde daha sert bir geçişle işlem yapmaya başlıyor. AUTO butonu ise devreye girme ve devreden çıkma zamanlarını otomatik olarak belirlemenize yarıyor. çok güzel düşünülmüş, uygulamada çok fayda sağlayan bir buton ise EQ>COMP butonu. İşaretinden anlaşılacağı üzere aktive edildiği zaman EQ işlemini kompresyonun öncesine alabiliyorsunuz. Kullanım yerine göre çok faydalı olabiliyor. Ben bu özelliği çok beğendim. GR>METER butonu, Gainreduction veya giriş seviyesi işlemi görselini cihazın tam orta kısmında konumlandırılmış çok şık oval biçimli ananlog VU metreye yönlendiriyor.

 

COMP BYPASS ve EQ BYPASS butonları ile isminden anlaşıldığı üzere sinyalinizi pas geçirebiliyorsunuz.

Cihazın EQ bölümü 3 bandlı ancak beklenilenden çok daha yüksek bir performansa sahip çok şık hareketlerle istenilen seviyede ve frekansta gayet başarılı bir şekilde tonlama yapıyor. Düşük frekans işlemlerken eğer PEAK butonuna bastıysanız size geniş bir shelve sunuyor Frekans aralığı 20 ile 300 hz arasında olan band seçici knobu, -10 db ile CUT +10 db ile BOOST işlemi yapabiliyorsunuz. Orta frekansları işlemeye başladığınızda frekans aralığını 200 hz ile 3 khz arasında dolaştırabilen bir knob ile onun hemen üzerinde ve shelve’ in açıklığını veya darlığını belirlemenizi sağlayan bir Q knobu bulunuyor. çok da başarılı. Yüksek frekans aralığınız 2khz ile 20khz arası oldukça geniş bir aralıkta işlemlerken yine çok geniş bir seviyeyi kapsayan bir PEAK butonu işlemlerinizi oldukça harekelendiriyor,ihtiyaç duydukça kullanılmasını öneririm çünkü eğer TUBE DRIVE etkisi biraz yüksek tutulmuşsa sinyal çabucak distort olabiliyor seçim yapmanız gerekiyor ya tüp etkisinden biraz fedakarlık yapacaksınız yada çok sivri ve hacimli hareket eden PEAK seçeneğinden…
 

stüdyo ekipmanları
 
MASTER GAIN istenilen seviyede ayarlana bilir ancak benim tavsiyem hacimli ve dolu bir Sound etkisi isteniliyorsa MASTER çıkış seviyesi biraz düşük tutularak bu sağlanabilir ancak işlemleriniz biraz minimal seviyelerde tutarak bu sorunun rahatlıkla üstesinden gelebilirsiniz, sonuç olarak ben birkaç farklı vokal ve enstrüman üzerinde test etmiş olduğum PRESONUS STUDIO CHANNEL gerçekten başarılı. Opsiyonel olarak Dijital kart eklenerek AD konvertörler ile yaptığınız tüm işlemi dijital olarak yönlendirebiliyor olmanız çok güzel ancak bu kart opsiyonel değil de bütünleşik olarak imal edilseydi daha güzel olurdu.

Cihazın arka yüzeyinde düşük dirençli XLR mikrofon girişi veya TRS yüksek dirençli line seviyesinde girişler mevcut. çıkışlar yine XLR ve TRS olarak balanslı çıkışlara sahip.

Bu cihazın kullanma kılavuzunda enstrüman veya vokallere örnek tonlama değerleri ve kompresyon değerleri verilmiş. Fikir sağlaması açışından bu hazırlanmış preset’leri kurgulayıp denemenizi tavsiye ederim. Bir sonraki ay yeni bir ekipmanı test etmek üzere sevgiler.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here