Ana sayfa Donanım PreSonus Monitor Station

PreSonus Monitor Station

0

Son yıllarda hemen her stüdyoda karşımıza çıkan monitör kontrol birimlerinden PreSonus imzalı Monitör Station ile Mobaseri Stüdyoları’ndaki testlerimize devam ediyoruz.
 

Audio ekipman testimize PRESONUS Monitor Station ile devam ediyoruz. Bilindiği üzere bugün bir çok ses kartı analog çıkışlarına volume kontrol ve mute fonksiyonları da ekleseler bile, yine de stüdyolarda bir monitor istasyonuna ihtiyaç duyuluyor. Bir kaç yıl öncesine kadar sınırlı sayıda marka bu konuda ekipman yapsa da, bugün bu sayı hatırı sayılır düzeyde. Bu işin öncülerinden olan Presonus, bir çok ekipmanında olduğu gibi bu dalda da olabildiğince kaliteli komponentler kullanıyor. Dinleme monitorünü kontrol eden bu istasyonlarda öncelikle çok çıkışa sahip, sese etkisi olmayan bir yapı bekleniyor. Tabi ses kontrol potansiyometresi ne kadar kaliteli olursa o kadar uzun kullanım süresi ve kaliteli ses dengesi olur. Bu arada cihazın üzerinde bulunan giriş katlarını ve kontrol biriminin monitor seçimi sırasında gürültü yapmaması gerektiğini de unutmamak lazım. Bir önemli konu daha var ki; bu tip istasyonlar +4dB ve -10dB çalışma yeteneğine sahip olmalı. çünkü bazı ses kartlarının çıkışları ve bazı monitor sistemleri -10dB çalışma sistemine sahip. Tabi bu ana faktörlerin dışında monitör istasyonlarının giriş seviye kontrol göstergesi ve kayıt odasına ayrı çıkış verebilme, en az iki kulaklık çıkışı gibi özelliklere sahip olması gerekir. Tüm bu açıklamalardan sonra dilerseniz testimize başlıyalım.
 
presonus
 
Tasarım
Monitor Station”ı tanımakla işe başlıyoruz; orta ana gövdede bir adet büyük ses kontrol knob’u bulunuyor. Hemen üstünde giriş seviyesi kontrol VU metresi yer alıyor. Sistemi anlık susturmak için “mute” butonu ve diğer tarafta sistem sesini mono”ya geçirmek için düğmeler konumlandırılıyor. Cihazın hemen solunda “Talk” butonu ve “Talkback” ayarı olan knob, bunların üzerinde de cihazın mikrofonu bulunuyor. PreSonus’da üç adet ana giriş butonu ve üç adet hoparlör çıkış butonu bulunuyor. Bu üç dinleme monitorünü bir birleriyle eşleyebilmek için çıkış seviye kontrol knobları bulunuyor. çalışmış olduğunuz seviyeyi dim etmek için bir buton ve bu seviyeyi ayarlamanız için de bir adet knob elinizin altında. AUX’dan giriş yaptığınız seviyeyi kontrol etmek için seviye ayar knob”u da düşünülmüş. İki adet cue çıkışı size okuma odasına sinyal göndermek veya kulaklık preamp”ına sinyal göndermeniz için tasarlanmış. Size ve bütçenize kolaylık olsun diye de meşhur “HP AMP” serisinden dört çıkışa sahip kulaklık amplifikatörü de mevcut. AUX girişine dilerseniz PHONO butonu ile empedans yükseltip pikap bağlamanız da olanaklar dahilinde. Eğer üzerinde bulunan TALBACK mikrofonu yetersiz bulursanız veya talkback duyumunu başka yere almak isterseniz diye bir adet MIC input da bulunuyor. Kulaklıkların ses seviye ayar knob”larının altında bir adet buton bulunuyor. Bu düğme ile dilerseniz seçtiğiniz speaker çıkışlarını dilerseniz cue çıkışlarını yönlendirebilirsiniz.

 

Kullanım
Gelelim bu şık ve spor tasarıma sahip monitor station”ın fonksiyon kullanımı ve ses yeteneğine. öncelikle şunu demeliyim ki; bu tip cihazların da fiyat kategorileri bulunuyor. Genelde masa üstü üretilen monitor istasyonlarının fiyat aralığı birbirine hemen hemen yakın. İçinde DAC bulunduran ve rack tipi olup masa üstü kontrol üniteleri olan istasyonlar fiyat olarak daha yüksek konumlanmış durumda. PRESONUS MONITOR STATION”da ilk artı VU metresi. Cihaz testimiz sırasında ses kartımızın çıkış seviyesiyle birebir kayıpsız çalışıyor, dinamik ama renksiz br sese sahip. Sahneyi karıştırmıyor, genişlik veya center”a doğru bir daralma yok. özellikle bu tip cihazlarda bulunan bazı kronik hastalıklardan olan monitör değişim sırasında istenmeyen sesler ise yer almıyor. İsterseniz üç monitörü de aynı anda devreye alabilirsiniz..Ses kontrol knob’unda ise en düşükten üste doğru çıkarken bir çok cihazda ya L yada R kanalı dengesiz olur, belirli seviyede bu dengesizlik normale döner. PreSonus Monitor Station’da bu durum mevcut değil. Dilerseniz CUE çıkışlarını ile ayrı bir matrix yaratabilirsiniz.
 
presonus monitor station
 
Sonuç itibarı ile bir çok özelliğe sahip PreSonus Monitor Station, kaliteli malzemesi ve şık tasarımı ile bizim çok sevdiğimiz bir ekipman oldu. Bazı beklentilerimizin arasında keşke L Mute ve R Mute, çıkışlarda ise XLR konnektörü kullanılsaydı gibi notlarımız oldu. Ama bunlar çalışmak için engel değil de sadece bir lüks ve muhtemelen de fiyat bazında daha uygun olmak için kullanılmadı.

Eğer monitör istasyon ihtiyacınız var ise ve kaliteli ama fiyatı uygun diyorsanız.900 euro seviyesine kadar olan istasyonlar arasında birinci tercihiniz bu cihaz olabilir. Türkiye distrübütörü Compel olan PreSonus’un satış fiyatı ise 399USD artı KDV.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here