Ana sayfa Donanım Presonus EUREKA

Presonus EUREKA

0

Testlerimize Presonus’un A klasmandaki mikrofon preamfisi ve channel strip tasarımı olan EUREKA ile devam ediyoruz
 

EUREKA oldukça şık bir dizaynın ardında oldukça kaliteli bir işçilikle tasarlanmış. Preamfide kullanılan transformatör, en yüksek verimi almak için bu cihaza özel dizayn edilmiş. Bir preamfinin A klasmanda olabilmesi için kullanılan her türlü ve markalı mikrofona uyum sağlaması daha doğrusu mikrofon üreticisinin beyan etmiş olduğu sınır değerlerin çok yakınlarında bulunan eşleşmeler göstermesi gereklidir. EUREKA’da bu durum şansa bırakılmayarak giriş seviyesinin direncini ayarlayabilen bir potansiyometre ile her türlü mikrofon ile uyum halinde çalışabilme yetisini garanti altına alınmış…
 
presonus
 
PREAMP :

Sol başta TRS enstrüman girişi ve hemen üzerinde 3 kademeli giriş seviyesi sinyalini gösteren bir led grubu var. Bunlar -20 db 0db ve clip (aşırı yükleme) olmak üzere her daim çalışır durumda. Line butonuna eğer XLR kullanarak giriş yapmadıysanız basmak durumundasınız çünkü Line seviyesindeki sinyal mikrofon preamfisi üzerinde değil ikinci bir preamfi üzerinde işleniyor. 48V desteği -20 db pad, 80 hz filtre ve 180 derece faz çevrici zaten standart konumda bekliyor durumda. GAIN giriş seviyesi kazanç knob’unun hemen yanında bulunan IMPEDANCE knob’unun fonksiyonundan bahsetmiştim. 2,5kΩ ile 50Ω değişkenlik göstererek her mikrofon tipine uygun giriş direnci oluşturabiliyor. Bu gerçekten de çok güzel bir özellik. Farklı dinamik etkileri denemek için de kullanabilirsiniz. SATURATE knob’u ise vintage tadındaki sıcak etkiyi arttırmak için kullanılan bir harmonik zenginleştirici. 0 ile 100 arasında belirtilen değerlerde transparan halden drive etkisine varana kadar harmonik zenginleştirme yapabilirsiniz. Az seviyelerde kullanıldığı zaman gayet yumuşak bir tape efekti, yoğun seviyelerde ise gerçek bir tube drive etkisini andıran ısınmayı rahatlıkla duyabiliyorsununuz.

 

COMPRESSOR:

Oldukça hızlı tepkiler veren kompresör devresi istenileni vermekte başarılı. Aşırı baskıya maruz kalmadıkça kendisini pek hissettirmeden çalışma kabiliyetine sahip. Treshold knob’u -40 db ile +20 db arasında bir eşik seviyesi ile kompresörü harekete geçirmenizi, hemen sağ altındaki Attack knob’u devreye girme zamanını belirlemenizi sağlıyor. Hızlıdan yavaşa doğru bir nokta belirlemeniz için üzerinde değer belirtilmemiş.

Ancak kullanımı rahat. 0,1 ms ile 200ms arasında oldukça hızlı bir tepkime süresine sahip. Aynı durum Release devreden çıkma süresi için de geçerli. 0,05 ile 3 Sn arasında işlemi sonuçlandırabiliyorsunuz.. Ratio, kompresyon oranı 1:1 den 7:1 kadar uzanıyor ancak yine variable yani değişken değerle, 1′ den 10′ a kadar değerlerle belirtilmiş. Make Up gain, -10 ile +10 db arasında. Soft butonu ise kompresörün devreye girip çıkma keskinliğini yumuşatmak için Side Chain Hi Pass knob’un 10 hz ile 10khz arasında seçtiğiniz belirli bir frekansın üstünde kalan frekansın kompresörden geçmesine izin veriyor. Yani altta kalan frekansa kompresyon uygulamıyor. İhtiyacınız doğrultusunda kullanabilirsiniz. Genel olarak yumuşak ve hızlı bir kompresör katı olduğunu söyleyebilirim. Cihazın orta kısmında bulunan Analog VU metre çok iyi kalibre edilmiş ve çok hassas çalışıyor.
 

eureka
 
PARAMETRIC EQUALIZER :

Tam parametrik üç band EQ katında Low band 10 hz ile 300 hz arasında -10 kazanç azaltma veya +10 kazanç yükseltme yetisine sahip. Ayrıca Q knob’u ile geniş veya dar açılı bir çan oluşturma daha doğrusu kapsama alanı ouşturma şansınız var. Aynı özelliklere MID band bölgesinde de sahipsiniz. Hareket alanınız 200 hz ile 3khz arasında oldukça geniş.

 

HF band bölgesi 2 khz ve 20khz arasında çok parlak ve tatlı sert bir etkiye sahip. Bu parlaklık gözünüzü kamaştırmasın. İnsan kulağı müzik söz konusu olduğunda yumuşak parlak ve canlı tizleri duymamayı istemeye çok meyillidir. Bu yüksek berraklık sizi her an yoldan çıkarabilir. Genel olarak çok başarılı ve yeterli bir EQ katına sahip olan EUREKA istenildiğinde tek bir buton ile EQ ile yapılan tonlamayı COMPRESSOR girişinin öncesine yönlendirebiliyor. Bu da size büyük rahatlık sağlıyor. Tonlanmış sinyal üzerinde sıkıştırma yapabiliyorsunuz. Ancak dikkat etmelisiniz ki EQ katından sonra eğer boost işlemi yaptıysanız sinyaliniz bayağı bir hacimleniyor.

Kompresörünüzü fazla zorlamanızı önermem.
 

presonus eureka
 

Master knob’u çıkış sinyalinizin seviyesini belirlemeniz için,hemen altında bulunan GR to METER butonu Analog VU metrenizin çıkış seviyesini veya gain reduction kazanç azaltılması oranını görebilmeniz için fonksiyon ataması yapıyor.

Cihazın arka yüzeyinde giriş çıkış terminalleri bulunuyor. Send ve Return terminalleri de ayrı ayrı verilmiş. Bunun sebebi bu terminallerin de balanslı olması. Ayrıca opsiyonel olarak AD 192 kartı ile dijital çıkış terminali takarak dijital çıkış almanız da mümkün.

Genel olarak kendi klasmanında bulunan birçok rakibinden hem daha şık hem daha becerikli.

Ses kalitesi olarak da gayet kabul edilebilir bir düzeyde. Başarılı bir işlem gücüne sahip. Vokal, gitar, keman, viyola, elektrik gitar ve bas gitar kayıtları yapIyorsanız çok ince ve hassas çalışmanıza imkan tanıyan bu yakışıklı cihazın Türkiye distribütörü Compel.

Cihazın satış fiyatı 1.359 tl + KDV. Klasman olarak yüksek bir cihaz için oldukça uygun bir fiyat aralığında bulunduğunu da özellikle belirtmek istiyorum.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here