Ana sayfa Donanım Presonus AudioBox 44 VSL

Presonus AudioBox 44 VSL

0

Giriş seviyesi home stüdyo ekipmanlarını yazmaya devam ediyoruz. Misafirimiz Presonus”un yeni ses kartı serisi AudioBox VSL.
 

Bildiğiniz gibi Presonus audio sektöründe uzun zamandır hizmet eden askeri kökenli bir firma, bu yüzdendir ki ürünleri ucuzundan pahalısına gerçekten kaliteli.

Şimdi gelelim ürünümüzü incelemeye. ürüne ilk önce baktığımızda gerçekten sağlam bir yapısı olduğu kendini belli ediyor. Elimize aldığımız zamanda aliminyumdan yapıldığı ve sağlam yapısı hemen fark ediliyor. ürünün ön yüzünde 4 combo XLR giriş bulunuyor . Bu girişlerden soldaki ikisi için mikrofon ve enstrüman, diğer iki giriş için ise mikrofon ve line girişi bulunuyor. Girişlerin hemen yanında 48 volt phantom power butonu bulunuyor. 48 V”u aktif ettiğiniz zaman bütün kanallara bu güç gelmiş oluyor. kanallara ayrı ayrı cihaz üstünden müdahale ne yazık ki edemiyorsunuz. Diğer tarafta 7 adet potansiyometre bulunuyor. İlki mixer butonu… Bununla VSL yazılımı veya input girişini seçiyorsunuz ki bundan daha sonraları bahsedeceğim. Diğer iki potansiyometrelerin bir tanesi master volume diğeri ise kulaklık volume kontrolünü sağlıyor. Bunların hemen altında ise 4 adet combo XLR girişin input sevilerini ayarlayabileceğiniz potansiyometre ve yanında bunların clip butonu bulunuyor. Bu sayede gelen sinyalin peak vurup vurmadığını cihaz üstünden kontrol edebiliyoruz. Cihazda bulunun diğer LED ise cihazın USB üzerinden doğru olarak çalışıp çalışmadığını gösteriyor. Mavi led, ses kartının cihazda herhangi bir problem olmadan bilgisayara bağlı olduğunu gösteriyor.
 

presonus audiobox 44 vsl
 
Cihazın arka tarafına baktığımızda, 6 adet balanslı TRS çıkış bulunuyor. Bunlardan ikisi main out olarak, diğer dörtlü ise line çıkış olarak belirtilmiş. çıkışların hemen yanında bir adet kulaklık çıkışı bulunuyor. Kulaklık çıkışının arkada bulunması pek alışmadığımız bir şey. Sürekli kullanımda arkada bulunan bu çıkış sizi biraz uğraştırabilir. Cihazın arkasında bir adet de MIDI in out bulunuyor. Bunun yanında ise USB bağlantısını yapacağınız USB giriş ve cihazın elektrik almasını sağlayan elektrik girişi bulunuyor.

 

Gelelim testimize. öncelikle cihazın DA”ı gerçekten başarılı. Dinlediğiniz zaman sahneyi rahat bir şekilde fark edebiliyorsunuz. Bence bu fiyat aralığındaki bir cihaz için oldukça tatminkar. Diğer yandan cihazın DA kısmı da azımsanacak gibi değil. Ev stüdyosunda amatör kayıtlar için yeterli seviyede fakat dışarıdan başka bir mic pre ile takviye ederseniz daha profesyonel sonuçlar almak mümkün. Ama yine de dediğim gibi AD’nin beklediğimden daha başarılı olduğunu söylemek zorundayım . Aslında cihazı test ettikten sonra sadece bir ses kartı olarak görmek yanlış olur. Audiobox VSL içerisindeki VSL yazılımı ile Presonus”un Studio Live serisi mixer’lerinin evlere girmiş hali gibi duruyor.
 
presonus audiobox 44
 
Şimdi gelelim ses kartının bence asıl önemli tarafına. İlk olarak kurulumu çok kolay bir şekilde gerçekleştirebiliyorsunuz. Kurulum sırasında herhangi bir problem ile karşılaşmadım. . Kurulumdan hemen sonra VSL yazılımını incelemeye başladım . İlk olarak yazılım gerçekten çok başarılı ve kullanması çok kolay. İstediğiniz ayarı sürükle bırak yöntemi ile kanallara gönderebiliyorsunuz. Yazılımda bir çok efekt ve dinamik işlemci mevcut. Bunlar; reverb, delay, effects, Fat Channel compression, limiting, semi-parametric EQ ve high-pass filter. Yazılımın sol tarafında Fat Channel ve FX kısmı bulunuyor . Fat Channel’dan istediğiniz ayarı kanala sürükle bırak yöntemi ile uygulayabiliyorsunuz. Bunun dışında kanal yazılımın mixer kısmının sağ tarafındaki efekt bölümüne de yukarıdan şeçtiğiniz efekti kanal üstünden uygulayabiliyorsunuz.

 

Yazımın üst kısmında cihazın ön yüzünde bulunan mixer butonundan bahsetmiştim. Bu buton gelen sinyalin ne kadarının yazılım içersindeki efektlerle dışarıya çıkacağını belirliyor. Mixer tam sol konumunda iken yazılımda bulunun herhangi bir efektten etkilenmezken, tam sağ durumda gelen sinyal tamamen işlenmiş olarak dışarı çıkıyor. Eğer saat tam on iki yönünde tutarsanız cihaz sinyali eşit olarak dışarı taşıyor.
 
prosonus audiobox
 
Genel olarak cihaz çok başarılı. VSL yazılımı kullanmak gerçekten çok keyifli. Cihazdaki efektleri bilgisayarınızdan da verebilirsiniz fakat yazılım içersindeki efektlerin hem latency oranı çok düşük hem de dsp sistemi gibi çalıştığından sisteminizi yormuyor. Ben cihazı özellikle sahnede ses kartı kullanlara tavsiye ediyorum. Grup müziği yapanların enstrümanlarını insert edip daha güzel bir duyum elde ederek dışarı çıkarabilmeleri mümkün. Aynı zamanda herhangi bir DAW programı kullanarak, VSL üzerinden direk kayıt da alınabiliyor. Bunun için DAW üstünden bir başka efekte ya da dinamik işlemciye ihtiyacınız yok çünkü yazılımdakiler oldukça tatmin edici.

Uzun sözün kısası Presonus AduioBox serisi bence çok başarılı bir kart. İster sahnede isterseniz de evinizde aldığınız kayıtlarda rahatlıkla kullabilirsiniz. AudioBox serisinin üç modeli bulunuyor. Bunlar; Audiobox 1818, AudioBox 44 ve Audiobox 22 . Bizim test ettiğimiz cihaz 44 modeli. Eğer daha fazla giriş ve çıkışa ihtiyaç duyarsanız bir üst modeline yönelebilirsiniz. Presonus”un Türkiye distribütörü Compel. Satış fiyatı ise 369 USD + KDV.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here