Ana sayfa Yazılım PowerPoint For Mac 2011’in Derinlikleri

PowerPoint For Mac 2011’in Derinlikleri

0

MacLine okurlarının yakinen takip ettiğini bildiğimiz üzere, yaklaşık altı aydır Microsoft”un Mac OS X platformu için geliştirdiği yeni ofis çözümleri paketi Microsoft Office For Mac 2011″e özel bir köşe ayırıyoruz. “Microsoft Office For Mac 2011″e özel” isimli bu köşede evvela paketi oluşturan programlara bir nevi ilk bakış olarak nitelendirilebilecek analizler yaptık. Bir süredir de paket içerisindeki programları biraz daha ayrıntılı inceleyerek, pratik kullanım kolaylıkları sağlayacak ipuçları mahiyetinde bilgilerle köşeyi zenginleştirerek çalışmaya devam ediyoruz.
 

powerpoint
 
Bilindiği üzere Mac kullanıcıları, profesyonel ihtiyaçlarını karşılarken de estetik görünüm ve kullanım kolaylığından feragat etmek istemeyen kullanıcılar olarak bilinirler.

Bahsi geçen derinlemesine analize, kullanım kolaylığı ve görsel cazibesi ile neredeyse her Office For Mac 2011 kullanıcısının başatı konumunda olan PowerPoint For Mac 2011 ile devam ediyoruz. Karşınızda “PowerPoint For Mac 2011″in Derinlikleri!”

 

Bir temayı uygulamak

Yukarıda da belirttiğimiz gibi, bilhassa da Mac kullanıcıları için elzem olan görsel yeterliliği üst seviyelere çıkartmak adına Office For Mac 2011 paketi düzinelerce profesyonel kullanıma uygun tema tasarımı ihtiva ediyor. Bu temalardan birini PowerPoint For Mac 2011 üzerinde hazırladığınız sunuma uyguladığınızda sunumunuz içerisindeki tüm yazı tipleri, renkler ve özel efektler o temaya uygun olarak yeniden düzenlenecektir.
 

powerpoint 2011
 
Belirtmekte yarar var, PowerPoint For Mac 2011 içerisinde temalar “design templates” ismi ile yer alıyor. Söz konusu temalar en çok sunumunuz için değişik efektlerden ziyade tutarlı bir tasarım ve stabil bir etki yaratma noktasında işlevsel oluyor. Şimdi bir temanın bir sunuma nasıl ekleneceğine bir göz atalım:

1. Daha evvel içeriği hazırlanmış bir sunum dosyasını PowerPoint For Mac 2011 üzerinde açın.
2. Sol menüde gösterilen sunum sayfalarının tümünü seçip, seçili olduklarından emin olun.
3. “Themes” sekmesi altındaki yine “Themes” menüsünden dilediğiniz bir temayı seçin.
4. Otomatik olarak sunumunuz içerisindeki tüm aranjmanlar ve geçişler seçtiğiniz temanın kurallarına uygun olarak yeniden düzenlenecektir.

 

Bu basit yöntemle sunumuz üzerinde çalıştığınız herhangi bir anda, istediğiniz temayı sunumda kullanabilirsiniz. Belirli bir temayı sunumunuz içerisinde sadece belirli sayfalarda kullanmak istiyorsanız, istediğiniz sayfaları “cmd” tuşuna basılı olarak seçmeniz yeterli. Tema sadece belirlediğiniz sayfalara uygulanacaktır.
 
macte office yazılımları
 
Renk, yazı tipi ve arka plan seçmek

PowerPoint For Mac 2011 içerisindeki veri tabanında bulunan her tema, kendine has renk, yazı tipi ve arka plan tasarımlarına sahip. Bu bileşenlerden bir veya birkaçı hazırladığınız sunuma uymuyorsa bunları değiştirebilmeniz mümkün. Şimdi yine adım adım bu değişimlerin nasıl gerçekleştirilebileceğine kısaca göz atalım.

1. Yine tüm sunum sayfalarınızın ön izlemelerinin yer aldığı sol bölümden bir sayfayı seçin
2. “Themes” sekmesi içerisinde yer alan “Themes Options” menüsünde yer alan “Colors” butonuna tıklayın. Ardından çıkacak ikinci menüde “Capital” tuşuna basın.
3. Ribbon menüsünde yer alan “Fonts” sekmesinden “Breeze” tuşuna basın.
4. Arka plan için ise yine Ribbon menüsündeki “Background” tuşu kullanılabilir.
5. Bu adımlarda yapılan değişikleri PowerPoint For Mac 2011, sunumunuzdaki tüm sayfalara uygulayacaktır.

 

Söz konusu tema ayarlarını, bir başka değişle tema kişiselleştirmelerini, kaydetmeniz de mümkün. Bunun için istediğiniz değişiklikleri yaptıktan sonra yeni tema kombinasyonunu şu adımlarla kaydedebilirsiniz:

1. Oluşan yeni tema açık iken “Themes” sekmesinden “Themes” tıklanır ve “Save Theme” butonuna basılır.
2. Açılan pencerede yer alan “Where” kısmında “My Themes” adlı bir dosya görünecektir.
3. Temanıza isim verdikten sonra “My Themes” kısmına kişiselleştirdiğiniz temanız kaydedilecek ve sonraki kullanımlara hazır hale gelecektir.
 

powerpoint for mac 2011
 
Oluşturulan temanın yeni sunumlarda kullanılması

Kişiselleştirdiğiniz sunum temasının yeni sunum çalışmalarınızda da aynen kullanılmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için yukarıda açıkladığımız şekilde kaydettiğiniz tüm temaları yeni sunuma şu adımlarla uyarlıyoruz:

1. “File” menüsünden “New Presentation” tuşunu tıklayın.
2. “Home” menüsü içerisinde “Slides” sekmesi altında bulunan “New Slide” tuşuna çift tıklayın.
3. Sol menüde yer alan ön izlemeler arasında ikinci sayfayı seçin. örnek teşkil etmesi açısından sunum sayfasına yazı girin.
4. Tekrar “Themes” sekmesine geçerek daha evvel kaydettiğiniz isimle orada gözükmeye başlayan yeni temanızı seçin. Bu basit işlemden sonra üzerinde çalışmaya başladığınız yeni sunumuzun yazı tipleri, resimleri ve arka planı ile tamamıyla bir basamak evvel açıkladığımız şekilde oluşturduğunuz temaya uygun şekilde düzenlendiğini göreceksiniz.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here