Ana sayfa Haber Powerbank”ler de patlıyor: Ne yaplılmalı?

Powerbank”ler de patlıyor: Ne yaplılmalı?

0

Geçtiğimiz günlerde Uşak”ta markasız bir powerbank”ın patlaması ve kullanıcının yaralanması olayı nedeniyle powerbank seçimi konusuna bir kez daha dikkat çekildi.TP-Link‘in ülke Müdür Yardımcısı Ali Dinçer, madde madde nelere dikkat edilmesi gerektiğini anlattı.

Güvenilir marka: Hem ürün kalitesi hem de garanti ve servis için mutlaka güvenilir, bilindik markaların ürünleri tercih edilmeli. “No-name” (markasız) ya da uydurma markalı ürünlerden kaçınılmalı.
Kullanılan pilin kalitesi: Powerbank”ların içinde güç kapasitesine göre belli adette piller oluyor. Bu pillerin markalı, kaliteli olması gerekiyor. Tüketiciler, içinde kullanılan pilin markası belirtilen ürünleri tercih etmeli.

Güvenlik testlerinden geçmiş ürünler: Powerbank”ların aşırı gerilim, aşırı akım, aşırı şarj, aşırı deşarj ve aşırı ısınma gibi testlerden geçmiş olması çok önemli. Bu testlerden geçmemiş ya da testlere tabi tutulmamış powerbank”lar akıllı telefon ve tablet bilgisayarlara da ciddi zarar verebiliyor. Mutlaka güvenlik testlerinden geçmiş, sertifikalı ürünler kullanılmalı.

Düzgün (stabil) çıkış gücü: Powerbank”ların düzgün (stabil) 5V çıkış gücü vermesi gerekir. Aksi halde şarj ettiği cihazların pillerine zarar verir. çıkış gücündeki dalgalanma (bazen 4.8, bazen 5.2V olması) markasız powerbank”larda görülen önemli bir sorun.
Gerçek kapasite değeri: Powerbank”ların pil kapasiteleri, fiyatı da belirleyen en önemli unsur. Ne yazık ki piyasada üzerinde yazan kapasite değeri doğru olmayan pek çok ürün mevcut. Hatta daha ağır görünsün diye içine kum doldurulan powerbank”lara da şahit olunduğu düşünülünce, kullanıcılar markalı ürünlere güvenmeliler. Şarj kapasitesi, pil kapasitesini ölçmek için en önemli yol olacaktır.

Hızlı şarj özelliği:  Kullanıcılar powerbank seçerken yukarıdaki noktaların yanı sıra mutlaka ürünün hızlı şarj özelliği (2A giriş yuvası) olup olmadığını da sorgulamalı. Bu sayede cihazlarını güvenli ve daha hızlı şarj edebilirler.

Akıllı şarj özelliği: Şarj edilen cihaz çeşidini artırmak ve tüm cihazları güvenli şarj edebilmek için akıllı şarj özellikli powerbank kullanmak gerekiyor. Böylece şarj edilen cihaza göre, uygun akım verilerek cihazlar daha güvenli ve çabuk şarj oluyor. Aynı zamanda orijinal adaptörü ile şarj ediliyormuşçasına şarj ettiğinden cep telefonunun piline zarar vermiyor.

TP-Link powerbank”larda LG markalı, güvenli piller kullanıldığını vurgulayan Dinçer, tüm modellerin ve her bir powerbank”ın sıkı güvenlik testlerinden geçtikten sonra satışa sunulduğunun altını çiziyor. 

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here