Ana sayfa Donanım Power Amplifikatörler

Power Amplifikatörler

0

Hoparlör üzerindeki fiziki hareketi sağlamak için mikserin çıkışındaki voltaj seviyesi yeterli değildir. Bu yüzden mikserin çıkış voltajını yükseltmek amacı ile amplifikatör kullanılır.

Amplifikatörlerin önemine ve çalışma prensiplerine değinmeden önce, sinyal akışının hızlıca bir özetini geçmek istiyorum. Ses, kaynağından çıktıktan sonra bir alıcı yardımı ile elektriğe çevrilir (gitarın manyetiği veya mikrofon). Bu elektrik akımı, kablolar yardımıyla gelen sinyallerin mikslenmesi amacı ile miksere iletilir. Mikserde bu sinyaller işlenip mikslendikten sonra, genel frekans dengesini ayarlamak için 31 band grafik EQ”ya gönderilip oradan da frekansları doğru aralıklara bölerek her frekans aralığını doğru hoparlöre dağıtan crossover”a (x-over )yönlendirilir. X-over”da farklı aralıklara bölünmüş sinyaller amplifikatörlerde yükseltilip kendi frekans aralığını okuyan hoparlörlere gönderilir. Bu şekilde kaynağında akustikten elektriğe çevrilmiş olan ses, tekrar akustiğe dönüştürülür.
 
Hoparlörlerde fiziki hareket, içerisinde bulunan diyaframa bağlı metal ve sarımlı bölümün elektriklendirilip, sabit konumda duran mıknatısla girdiği kutupsal ilişki sonuncunda sağlanır. Hoparlör üzerindeki fiziki hareketi sağlamak için mikserin çıkışındaki voltaj seviyesi yeterli değildir. Bu yüzden mikserin çıkış voltajını yükseltmek amacı ile amplifikatör kullanılır.
 

 

 

Amplifikatörler genellikle güç, empedans, frekans tepkisi, gürültü oranı, inter modulation (ara kipleme), damping (sönümleme) faktörü, giriş ve yükleme empedansı ile değerlendirilir. Bu değerler bize İki farklı amplifikatörü kıyaslarken ve ya kullanacağımız amplifikatörü seçerken gerekli olan bilgileri sağlar.

Amplifikatörün gücü Watt cinsinden ifade edilir. Empedans ise ohm birimi ile değerlendirilir.
Empedans değeri amplinin çıkış gücünü ters orantılı olarak etkiler. Amplifikatörün empedansı arttıkça güç düşer.

örneğin: 4 ohm”da 2500W çalışan bir amplifikatör,8 ohm ile sürüldüğünde gücü 1250 Watt”a düşer.

Amplifikatörün kullanılan hoparlör sistemine uyumluluğu önemlidir. Amplifikatöre bağlanacak olan hoparlörün veya hoparlörlerin toplam empedansı ve gücü, amplifikatörün empedansı ve gücünden fazla ise amplifikatörü zorlayacak ve ısıtacaktır. Amplifikatörün gücü ve empedansının yüksek olduğu durumda ise hoparlör zarar görecektir. çünkü direnç, akımdan büyük ise ısıya dönüşür. İşte bu nedenle empedans ve güç uyumluluğu hoparlör ve amplifikatör için son derece önemlidir.
 

Frekans tepkisi
Frekans tepkisi, amplifikatörün taşıyabileceği frekans aralığını verir. Frekans tepkisi düşük bir amplifikatör, hoparlöre gönderebileceği frekans aralığını da daraltacaktır. Bu nedenle kalite adına dikkat edilmesi gerekir.

Ara kipleme (inter modulation)
Kaliteli amplifikatörlerde dinamik aralık içerisindeki gürültü oranı düşüktür. Amplifikatörün içerisine gelen karışık dalga formunda farklı frekanslar birbirlerinin üstüne binerek inter modulation gürültüsü üretirler.

Damping faktörü
Amplifikatörün hoparlöre gönderdiği sinyal, hoparlörün diyaframında ileriye doğru bir hareket sağlar. Hoparlör ileriye doğru atıldığında körük hoparlörü tekrar merkezine çeker. Amplifikatörden hoparlöre gönderilen akım diyaframı ileri doğru ittirdikten sonra, diyaframın geriye doğru hareketi bir akım oluşturur. Bu akım oluşumu sonrasında ampliye doğru yönlendirilip toprağa iletilir. Amplifikatörün hoparlörden dönen akıma karşı verdiği tepki damping faktörü olarak adlandırılır. Damping faktörünün yüksek olması iyidir, fakat kullanılan kablo ve hoparlörler içerisindeki pasif crossover”lar bu değerlerin düşmesine neden olur.

Amplifikatörler kendilerine bağlanacak hoparlörün Watt ve empedansına göre farklı şekillerde bağlanabilirler. çift kanal power amplifikatörler, istendiği takdirde stereo, istendiği takdirde de mono bridge (köprü) olarak bağlanabilirler. Stereo bağlamada, her iki kanala ayrı ayrı hoparlör bağlanıp ayrı sinyallerle beslenebilir. Bu bağlantıda hoparlörün “+” kablosu amplifikatörün “+” çıkışına , “-” kablosunu da “–” çıkışına yönlendirilip sinyal iki kanalın toplam gücü kadar yükseltilebilinir. Mono bridge bağlantıda ise amaç, amplifikatörün her iki kanalının gücünü birleştirip gücü arttırmaktır. Genel olarak bağlantı 1. kanalın “+” kutbunun “+” , 2. kanalında “+” kutbunun “-” olarak bağlanmasıyla oluşturulur.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here