Ana sayfa Donanım Portre için basit rötuş

Portre için basit rötuş

0

Serkan Zor, çektiğimiz bir portre fotoğrafına nasıl kolayca rötuş yapabileceğimizi anlatıyor. Basit ama etkili yöntemlerle fotoğraflarımızın nasıl daha iyi hale geldiğine şaşıracaksınız…
 


Fotoğraf-1

Adım-1: Yüzdeki lekeleri temizlemek

Fotoğraf-1: Yüzdeki lekelerden bir kesit
Portre fotoğraflarında karşılaşılan en genel sorunlardan biri olan yüzdeki lekeleri gidererek işe başlıyorum. Bunun için Photoshop”un araç kutusundan “healing brush tool”u (yara bandı aracını) seçiyorum. Lekenin büyüklüğüne uygun boyutta bir fırça seçiyorum. İşlem yapacağım bölgeye yakın tonlarda değere sahip bir bölgeden örnek doku alabilmek için klavyeden “Alt” tuşuna basılı tutarak farenin sol tuşunu tıklıyorum. Daha sonra yüzdeki lekelerin üzerine tıklayarak temizlenmesi sağlıyorum.
Fotoğraf-1a: Healing Brush Tool
Fotoğraf-1b: Yüzdeki lekelerin temizlenmiş hali
 


Fotoğraf-1a
 
Fotoğraf-1b

 


Fotoğraf-2
 
Adım-2 : Kusurları düzeltmek

Gerek gördüğümüzde modelimizin bazı kusurlarını düzeltmek isteyebiliriz. Benim fotoğrafımdaki modelin burun kemiğinde bir kırık mevcut. Bunu düzeltmek Photoshop”ta oldukça kolay bir işlem. Bunun için araç kutusundan “Clone stamp tool”u (stampa aracı) seçiyorum ve uygun fırça büyüklüğünü belirliyorum. Burundaki kırığın hemen alt tarafından “Alt” tuşuna basılı tutarak doku örneği alıyorum ve kırığın bulunduğu bölgeye gelerek bir kere tıklayarak işlemi bitiriyorum. Elbette zaman zaman farklı kusurlarla karşılaşmak olasıdır ve stampa aracı yeterli olmayabilir. Böyle durumlarda özellikle “Filter / Liquify” uygulaması ile bir çok kusuru düzletmek oldukça kolaydır.
Fotoğraf-2, Fotoğraf-2a ,Fotoğraf-2b
 


Fotoğraf-2a
 
Fotoğraf-2b

 


Fotoğraf-3
 Fotoğraf-3a


Adım-3: Gözaltı Torbacıkları

Fotoğraf-3: Gözaltı torbacıkları her modelde rastlanan bir sorundur. Ancak bu bölgede çalışırken dikkatli olunması gerekir, çünkü göz formunu bozmak olasıdır. Gözaltı torbacıkları sorununu çözmek için yine “clone stamp tool”u (stampa aracı) seçiyorum. Bu sefer pencerenin üst kısmında bulunan “opacity” ve “flow” değerlerini, sırasıyla “45”, “51” olarak değiştiriyorum. çünkü, gözaltı torbacıklarını silmeyecek, sadece silikleştirerek göze batmasını engellemeyi amaçlıyorum.
Fotoğraf-3a: Opacity ve flow değerleri
Fotoğraf-3b: Stampa aracı için fareye sağ tıklayarak, bir fırça boyutu ayarlıyorum.
Fotoğraf-3c: Gözaltına yaptığım işlemin sonucu
 


Fotoğraf-3b
 
Fotoğraf-3c

 

Adım-4: Göz

Fotoğraflarımızda kişilerin göz akı kanlanmış ya da çukurda kaldığı için az poz almış olabilir. Bu sorunu gidermek için öncelikle her iki gözü de “polygonal lasso tool” (poligonal kement aracı) ile seçiyorum. Seçili alana sağ tıklayarak yeterli oranda “feather” (tüy etkisi-Select/Refine Edge menüsünden) veriyorum ki, yapacağım işlem seçtğim alanın sınırlarında yavaşça eriyerek sonlansın.
Fotoğraf-4: Polygonal lasso tool ile seçim alanı oluşturma.
Sonrasında “Image/Adjustments/Levels” yolu ile açıtığım “Levels” penceresinden seçili alandaki beyaz değerlerini “açmak” için sağ baştaki imleci yavaş yavaş sola doğru kaydırıyorum. Yeterli görsel değeri bulduğumda bırakıyorum.
Fotoğraf-4b: Levels penceresi
 


Fotoğraf-4
 
Fotoğraf-4b

 

Adım-5: Ten Dokusuna Müdahale

Ten dokusunu pürüzsüz bir cilt haline getirmek için, öncelikle var olan “Layer”ı (katman) layer penceresinin altında bulunan “create a new layer” (yeni bir katman oluştur) simgesinin üzerine sürükleyip bırakmak kaydıyla kopyalıyorum.
 


Fotoğraf-5
 
Fotoğraf-5: Var olan katmanın kopyasını oluşturmak
Şimdi “Background Copy” isimli yeni bir katmanım oldu. Bu katman seçiliyken (aktifken) “filter/blur/gaussian blur”u seçiyorum ve bir miktar netsizlik filtresi uyguluyorum. Burada “radius” değerini “11” olarak belirledim; sizler çalıştığınız dosyanın boyutlarına göre uygun bir değer girmelisiniz.

 

Fotoğraf-5b: Bu işlemi de “enter” ile onayladıktan sonra tekrar “background” isimli katmanın üzerine tıklayarak aktif hale getiriyorum ve tekrar bu katmanın kopyasını yukarıda anlattığım şekilde “create a new layer” simgesinin üzerine sürükleyerek oluşturuyorum. Yeni oluşturduğum katmanın ismi Photoshop tarafından otomatik olarak “Background Copy 2” konacaktır. Dilerseniz bu katmanların adlarını değiştirerek hatırlamanızı kolaylaştıracak isimler verebilirsiniz. Bu katmanın üzerine tıklayıp sürükleyerek “Background Copy” katmanının üst kısmına taşıyorum ve “Background Copy 2” katmanını seçili hale getiriyorum. Sonra araç kutusundan “eraser tool”u (silgi aracı) seçiyorum.
 

Fotoğraf-5b
 
Fotoğraf-5c

Fotoğraf-5c
: Silgi aracına ait değişkenleri düzenlemek için pencerenin üst kısmında bulunan “opacity” ve “flow” değerlerini, sırsıyla “34” ve “32” olarak değiştiriyorum. Şimdi, şu anda en üstte olan katman olan “background copy 2” katmanının cilt dışında kalan bölgelerini yavaşça sileceğiz. Böylece kaş, göz, kirpik, dudak gibi net görülmesini istediğimiz alanlar alttaki net katmanda görünür hale gelecekler. Değerleri gerekirse daha da düşürebiliriz. Burada dikkat edilmesi gereken diğer bir husus, yüz hatlarını oluşturan ana çizgilere, saç tellerine, çene-boyun çizgisine v.s. işlem uygulamamaktır. Bunu yaparsak çalışmamız netsiz bir fotoğrafmış izlenimi verir. Yaptığımız işlemlerle cildi bir bakıma netsizleştiriyoruz aslında, ama sonucun algıda net olacağından şüpheniz olmasın.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here