Ana sayfa Yazılım Portre fotoğraflarında retouch teknikleri

Portre fotoğraflarında retouch teknikleri

0
Moda ve beauty fotoğraf çekimlerinde baskı öncesi renk düzenlemenin yanı sıra modelin cilt, saç ve makyajı ile ilgili bir takım düzenlemeler yapmak gerekmektedir. Adobe Photoshop”ta profesyonellerin kullandığı bazı yöntemleri kısaca anlatmaya çalışacağım.
 

Genel Cilt Temizliği

1-a”da yer alan fotoğraf, boydan çekilmiş bir karenin kafa kısmının yakın plan croplanmış bir halidir ve detaylardan da görüleceği üzere ciltte bazı lekeler, sivilceler vardır. Editoryal, katalog ya da reklam karesi gibi profesyonel amaçlı bu tarz fotoğraflarda bu lekelerin temizlenmesi gerekmektedir. Photoshop”ta healing brush tool, spot healing brush ya da patch tool vasıtası ile bunlar rahatlıkla temizlenebilmektedir. Bu teknikleri portre fotoğraflarınıza kolaylıkla uygulayarak cilt temizliğini gerçekleştirebilirsiniz.
Yukarıda bahsi geçen Photoshop araçlarını kullanmadan önce şunu belirtmekte fayda var;
her zaman yeni bir layer ile çalışmak gerekmektedir. Ana layer (background layer) üzerinde bu işleri yapmak oldukça kısıtlayıcıdır.
 

Görsel 1a

 

1-b”de yer alan fotoğrafta kırmızı işaretli bölgeler ciltte ilk göze çarpan ve temizlenmesi gereken lekeleri göstermektedir. Yüze denk gelmiş saç telleri, ciltteki hafif kırışıklıklar, boyun bölgesindeki derin kırışıklıklar gibi bazı sorunları temizlemekle işe başlayacağız.
 

Görsel 1b

Dolayısıyla;
 

1 – İlk önce shift + command + N kısa yolu ile boş bir layer açıyoruz
2 – Healing brush toolu seçtikten sonra, lekenin ya da sivilcenin en yakınında yer alan bir cilt dokusundan klavyede yer alan alt (option) tuşu ile mouse ya da grafik tabletinizle tıklamak suretiyle bir cilt örneği alıyoruz.
3 – örneklemeden sonra lekenin üzerini uygun brush size ile boyuyoruz.
Böylelikle en yakın cilt dokusundan aldığımız örnek ile leke temizlenmiş olmaktadır. (1-c)
 


Görsel 1c

 

(* Boş bir layerda healing brush tool gibi araçlarınız çalışmıyorsa, brushınız seçiliyken Photoshop”un üst barında yer alan “”sample”” seçeneğini “”current & below”” moduna almanız gerekmektedir.) Aynı işlemi spot healing brush vasıtası ile de gerçekleştirebiliriz. Spot healing brush genellikle çok küçük lekelerde etkilidir ve healing brushtan farklı olarak örnekleme almanıza imkan vermez. Brushın kapsadığı bölgenin ortalamasını alarak lekeyi temizler.
 

Görsel 1d
Healing brush ile boş bir layerda yaptığımız bu temizliklerden sonra modelin yüzünün sol tarafında ve burnunun sağ kenarında yer alan keskin gölgeleri de yine heal brush yardımı ile daha yumuşak geçişler haline getirmeye çalışacağız (1-d). Bu işlemi yaparken birden fazla boş layerda aynı işlemi uygulayıp layerların opacity ayarları ile doğallığı yakalayana kadar oynayabilirsiniz. Tüm bunları yaparken de gölge boyutuna oranla uygun fırça boyutunu ayarlamayı unutmamalıyız. (1-e)
 

Görsel 1e

 

Piyasada bulunana bazı cilt temizleme eklenti programları, blurring mantığını esas alarak gerçekçi cilt dokusunu kaybetmenize neden olurlar. Bu programlara kıyasla detaylı bir Photoshop çalışması cilt dokusunu korumanıza yardımcı olacaktır dolayısıyla fotoğrafın işlenmiş son halinde cilt daha doğal duracaktır.
 

Görsel 2a

Gözleri Parlatmak

Gözleri belirginleştirip parlatmanın en kolay yolu maskeleme yardımıyla curve ayarları yapmaktır. Bunun için adjustment layer panelinden curve seçilir. (2-a) Ortaya çıkan curve ve hemen yanındaki maske bize, yaptığımız ayarları fırça ayarları ile lokal olarak sadece gözün iris kısmına uygulamamızı sağlayacaktır. Bunun için standart olarak ortaya çıkan beyaz maskeyi invert seçeneği vasıtası ile siyah maskeye çevirmemiz gerekiyor. Bu işlemi yaptıktan sonra 2-b”de yer aldığı şekliyle çok da fazla olmayan merkezi bir curve ayarı uyguluyoruz. Siyah maske üzerinde beyaz fırça yardımı ile gözün parlatmak istediğimiz kısımlarını boyuyoruz. Böylelikle gözler aydınlanarak daha da belirgin olacaktır. (2-c)
 

Görsel 2b

 

İsteğe bağlı olarak layerları flatten haline getirdikten sonra çoğalttığımız layer üzerinde filter – sharpen seçeneği ile yine maskeleme uygulayarak sadece gözlere sharpening işlemi uygulayabiliriz. Bu gözlere olan vurguyu daha da arttıracaktır.
 

Görsel 2c
Seçtiğiniz fotoğrafa uygulayacağınız bu şekilde bir temel cilt temizliği ve düzeltmelerinden sonra, gerektiği takdirde daha detaylı makyaj temizlikleri ve düzeltmeleri, burun ve dudaktaki ince ve detaylı düzeltmeler, yüz formundaki düzeltmeler gibi detaylı işlemlerin de gerçekleştirilmesi gerekmektedir. Bu düzeltmelerin neler olacaklarını belirlemek ve çalışma öncesi bir iş akışı oluşturmak retouch işleminizi hızlandıracaktır. Düzeltmeleri belirlemek için ciltte mükemmeli hayal etmekten ziyade göze ilk çarpan kusurları düzeltmeye çalışmak daha doğal bir sonuç verecektir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here