Ana sayfa Makale Portre fotoğrafçılığında ileri teknikler-1

Portre fotoğrafçılığında ileri teknikler-1

0

Eğer stüdyo içerisindeki portre fotoğrafların daha iyi, daha kaliteli, daha göze hoş görünür ve daha “anlamlı” olması isteniyorsa, işin teknik yanını tam kapsamıyla öğrenmeye çalışmanın haricinde, felsefesinin de anlaşılması gerekmektedir. Yeni yazı dizimiz ile portre fotoğrafçılığına teknolojik temelde değineceğiz. Sonraki yazımızda ise konuya ilişkin ileri çekim tekniklerine yer vereceğiz
 

Stüdyo fotoğrafçılığı, bir fotoğrafçının teknik açıdan konuya en genel haliyle hakim olması gereken fotoğrafçılık dalları arasında yer alıyor. Arkaplan, spot ışıklar, ışıkların açısı, ekipman ve daha birçok unsur ve bu unsurların kullanımları, stüdyo fotoğrafçılığında ön plana çıkıyor. Diğer bir deyişle, yeteneğin haricinde işin içine teknik bilgi, yeterlilik ve kapasite giriyor. Eğer stüdyo içerisindeki portre fotoğraflarınızın daha iyi, daha kaliteli, daha göze hoş görünür ve daha “anlamlı” olmasını istiyorsanız, işin teknik yanını tam kapsamıyla öğrenmeye çalışmanın haricinde, felsefesini de anlamaya gayret etmenizi tavsiye ediyoruz. Bu, birçok fotoğrafçı için bir detay olarak yorumlanabilir. Fakat unutmayın, detaylar, fotoğraflarınızda daha güzel detayları gözler önüne serecektir.
 
portre fotoğraf
 

İşin aslı, çekeceğiniz fotoğrafın yakalamak istediği derinliğini siz fotoğrafı çekmeden önce, henüz kadrajın arkasındayken yakalayamazsanız, fotoğrafınıza da bu derinlik ve anlam bütünlüğü yansımayacaktır.

Fotoğraflarınıza katmak istediğiniz derinliği yakalamak için, kadrajın karşısındaki modele önem verin.

 

Modelinizin, fotoğrafınıza yansıtmak istediğiniz duygularını ön plana çıkarmasına yardım edin. Bunu nasıl mı yapacaksınız? Tabii ki biraz işlerinize sanatsallık bakışaçısı katarak, biraz da teknik bilgilerinizi arttırarak.

Modele, fotoğraflarını çekeceğiniz stüdyoyu tanıtın. Fotoğraflarının çekileceği mekanı daha önceden tanıyan, bilen model, daha rahat poz verecektir.

Stüdyo içerisinde ışık sorununuz olmayacağını düşünürsek, prime lens kullanmanız durumunda fotoğrafların kalitesi daha da artacaktır. Prime lens”ler daha keskin görüntü sağlarlar. Fotoğraf kalitesi daha yüksek olur. Netlik sorunu yaşamazsınız. Zira mekanizmasında bulunan optik yapı, ışığın birden fazla kere işlemden geçmesini engelleyerek ışığın CMOS sensöre (ya da filme) daha yüksek kaliteyle ulaşmasını sağlarlar.
 

portre fotoğrafçılık
 

öte yandan çekeceğiniz fotoğraflar için bir adet üçayak (tripod) edinmeniz, fotoğraf ayarları üzerinde daha fazla yoğunlaşabilmenize olanak sağlayacaktır. Bu sayede en küçük hareketten dolayı sarsılan fotoğraflar elde etmeyeceksiniz.

Unutmayın, stüdyo içi portre fotoğraflarında arkaplanın zenginliği son derece önemlidir. Eğer sade fotoğraf çekmek istiyorsanız, arkaplanı hızlı bir şekilde sadeleştirebilirsiniz de. Eğer karışık bir arkaplan istiyorsanız, materyalleriniz ile bunu sağlamaya çalışın.

Portre fotoğrafını çekmeye hazırlanıyorsunuz diyelim. Modele ve onun oluşturduğu konuya odaklanacaksınız. Fakat kadrajın içerisinde kalan bir obje, fotoğrafın odak noktasını kendisine çekiyor. Bu, portre fotoğrafınızın odağının modeliniz olmasını engelleyecektir. Bu tür sorunları fotoğrafları çekmeden önce tespit etmeye gayret edin.

 

Stüdyo içerisinde portre fotoğrafları çekerken, özellikle dikkat edilmesi gereken iki nokta var. Bunlardan biri kontrolünüz altında bulunan bir arkaplan. Diğeri ise kontrolünüz altında bulunan ışık. Neden kamera veya lens bunlar arasında yok? Şöyle ki; her fotoğrafçının kendi ihtiyaçlarına özel kamerası (SLR ya da DSLR, Polaroid, Leica vb.) ve tercih ettiği bir lensi (genellikle prime lens olmak üzere kimi portre fotoğrafçıları 70-200/f2.8 gibi zoom lensler de kullanabiliyor) vardır. Bu iki materyal değişkendir. Fakat kontrollü bir arkaplan ile ışık ekipmanları, portre fotoğraflarına yepyeni bir boyut kazandıran iki önemli unsurdur.
 
fotoğrafçılık
 
Eğer arkaplanın kontrolü sizde değilse, neyi ne zaman nasıl ekleyip çıkaracağınız ile ilgili söz hakkına siz sahip değilseniz, olabilecek en iyi açı ve kadrajı ayarlamaya bakın. Hızlı lens kullanmanız bu gibi durumlarda ışığa hükmetmenizi sağlayabilir. Böylece arkaplanda kaçırdığınız fırsatı ışığa daha fazla hükmederek geri kazanabilirsiniz. 300 mm F2.8 bir lens, portre fotoğraflarınızı hem keskin kılacaktır hem de ışığı daha verimli kullanmanızı sağlayacaktır. Böylece, örneğin modelinizin gözleri ve burnuna odaklanmanız durumunda göz ve burundaki keskinlik, yanaklardaki keskinliğe kıyasla daha ön planda olacaktır. Bu sayede alan derinliğine de daha fazla hükmedebileceksiniz.

Stüdyonuzdaki pencerelerden yararlanmak, kimi fotoğraflarda iyi bir tercih olabilir. Fakat pencereniz kuzeye bakmıyorsa, boşuna ışıktan yararlanmaya çalışmayın (özellikle Türkiye”nin coğrafi bakımdan kuzey yarımkürede bulunduğunu hesaba katarsak), güney, batı veya doğudan gelen ışık, kuzeye bakan pencereden gelen ışığın sağladığı doku doldurma işlemini başarıyla gerçekleştiremeyecektir.

 

Fotoğraf makinesi
İşe fotoğraf makinesinden başlamak en ideal seçenektir. Eğer karşılayabiliyorsanız, full frame bir dijital fotoğraf makinesi tercih edebilirsiniz. Canon EOS 5D gibi bir seçenek yerinde olacaktır. 5D özellikle portre fotoğraflarda oldukça iyi sonuçlar vermektedir. Zira mevcut kompozisyon için, küçük sensörlü makinelere kıyasla daha az alan derinliğine sahip olabiliyorsunuz. Bu da keskinliği ve odaklanılan alanı bire bir etkiliyor.

İşe daha yüksekten başlamak isteyen, gözünü daha yukarılara dikenler için ise Hasselblad önerebiliriz. Hasselblad kamera ile birlikte kullanılacak olan 150 mm lens, son derece güzel ve güçlü sonuçlar almanızı sağlayacaktır. Eğer sabırlı biriyim diyorsanız, 4×5 büyük format fotoğraf makinesi ve 270 mm lens ile de iyi bir tercih yapmış olursunuz.

Fotoğraf makinesi seçimi önemlidir. Fotoğraf için ne kadar uğraşırsanız uğraşın, iyi bir sensöre sahip olmayan kamera ile çekeceğiniz fotoğraflar, sizi hayal kırıklığına uğratacaktır. Aynı şekilde yavaş bir lens, fotoğraflarınızın gereğinden fazla karanlık çıkmasına sebep olacaktır.
 

portre çekim teknikleri
 
Lensler
Portre fotoğrafında konuyu sade bir şekilde istiyorsanız, muhtemelen burnun önemini azaltmak isteyeceksiniz. Bu nedenden ötürü konuya yaklaşık 10 metre kadar uzak durmak burnun, yüzün geri kalanına göre geri planda kalmasına yardımcı olacaktır. Yüzün burnun dışında geriye kalan bölümlerinin öne çıkarılması için yüksek bir zum yani telefoto lens gerekecektir. Tipik portre lensleri bu nedenle 90-135mm aralığındadır. Birçok profesyonel moda fotoğrafçısı, modeli ile iletişim kurmak için telsiz ya da megafon kullanır ve objeye göre oldukça uzak mesafeden çekim gerçekleştirir. Bu fotoğrafçılar genellikle 300mm veya 600mm lens kullanarak çekimlerini gerçekleştirirler. Bu lensler oldukça ağır ve taşınması zor seçenekler olmakla birlikte kullanıcısına portre fotoğrafçılığında oldukça iyi sonuçları sunmaktadırlar.

çoğu profesyonel portre fotoğrafçısı, Canon, Nikon, Sony DSLR modelleri ile 70-200/2.8 veya 80-200/2.8 portre lensleri bir arada kullanmaktadırlar. Portre fotoğrafçılığında etkili sonuçlar için çok iyi seçimler olan bu lens algoritma yapıları asal lensler ile en etkili halini almaktadır. Bununla birlikte yukarıda bahsettiğimiz ağırlık durumuna(ortalama 4kg ağırlığındadırlar) çözüm olarak telefoto yerine prime lensler yoğun olarak tercih edilir. Prime lenslerin kullanımı daha rahattır. Bu lens modülleriyle zum yapılmaz. Fiyatları zum lenslere göre genelde daha yüksektir. Zum özelliğindeki zayıflığa karşın odaklama prime lenslerde son derece başarılıdır.

 

Eğer Nikon veya Canon küçük sensörlü dijital SLR kullanarak portre çekim yapıyorsanız bu durumda 50/1.8 Full-frame fotoğraf makinesi için ucuz bir 85/1.8 kısa portre lens kullanışlı ve iyi bir seçim olacaktır. Bu lenslerde uzun bir lensteki gibi arka planın flu olması durumu da yaşanmaz.
 
portre
 
Bazı portre fotoğrafçıları objenin parlak olması gerektiğini savunmaktadır. Sizde bu konuda hassassanız ve parlak çıkan fotoğraflarınla gurur duyuyorsanız 100mm makro lens kullanmak sizi oldukça mutlu edecektir. Ayrıca bir bulanıklık portresi ile portre fotoğraflarınıza efektler sağlayabilirsiniz. Ayrıca objektifinizin üzerine bir şeffaf çorap gererek bilgisayar ortamında post-processing”e başvurmadan orijinal efektler yaratabilirsiniz. Yumuşak odak konusundaki uzman fotoğraf sanatçıları, düzeltilmemiş ışık kırılması sonuçlarının sağlanması gerekliliğinin önemini her zaman vurguluyorlar. Photoshop”a gerek bıraktırılmaması yönünde görüşler sunanlarıns ayısı hiç te az değil. Portre fotoğraflarında ışığın kırılmasını önlemenin en bilinen yöntemleri ise filmli SLR fotoğraf makineleri ve Canon EF 135mm f/2.8 gibi yumuşak odak sonucu veren lenslerin birleşimiyle çekim yapılması. Bunun dışında lens seçiminde yüksek kontrastlı zum, makul fiyat, f/5.6, hafif bir prime lens ile ışık kırılması etkileri minimum düzeye indirgenebilir. Işık kırılması ile ilgili daha iyi sonuçlar için 100 / 2 USM veya 135/2L USM lensler de oldukça iyi seçimlerdir.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here