Ana sayfa Haber Porsche elektrikli otomobil prototipi 400 kW şarj hızına ulaştı!

Porsche elektrikli otomobil prototipi 400 kW şarj hızına ulaştı!

0
porsche

Bir Porsche elektrikli otomobil prototipi yeni rekor seviye olan 400 kW şarj hızına ulaşmayı başardı. Bu hıza ultra yüksek enerji istasyonuyla ulaşan araç, FastCharge konsorsiyumunun altyapısını kullanıyor.

Alman Ulaştırma ve Dijital Altyapı Bakanlığı tarafından desteklenen projeye 7,8 milyon Euro civarında bir yatırım yapıldı. Projenin yönetimini ise ilginç şekilde Ulusal Hidrojen ve Yakıt Hücresi Teknolojisi Organizasyonu (NOW) yürütüyor.

Yapılan bir açıklamada firma şuan için kullanımda olan Combined Charging System (CCS) ile 900 Volt ve 500 Amperlik 450 kW gücünde bir şarja imkan sağladığını belirtti.

Porsche halihazırda 350 kW güçte şarj olabilen ve önümüzdeki yıl satışa sunulacak Taycan modeliyle alanın en iyisi. Bugün yapılan açıklamada ise kendi rekorlarını kırıp 400 kW güce ulaştıklarını belirttiler. Firmaya bu sistemi nasıl çalışır hale getirdikleri sorulduğunda cevap “inovatif soğutma teknikleriyle” şeklinde oldu.

Aynı şarj istasyonuna test amaçlı olarak i3 modelini getiren BMW, istasyonun 400 Volt gerilimde de araçları şarj edebildiğini gösterdi. Test sırasında kullanılan i3 modeli 57 kWh pile sahipti ve %10’dan %80 şarj seviyesine sadece 15 dakikada ulaştı.

Porsche aracın detaylarını paylaşmasa da şarj sistemi oldukça umut vadediyor. Araç 3 dakikada yeni istasyon sayesinde 100 km menzil kazanabiliyor. Hızlı şarj teknolojisi bu ivmeyle gelişmeye devam ederse yakında fosil yakıtların yüzüne bakılmayacak diyebiliriz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here