Ana sayfa Donanım Polonya Afiş Sanatı

Polonya Afiş Sanatı

0

Grafik sanat tarihinde önemli bir yere sahip olan Polonya Afiş kültürü…
 

Grafik ile ilgilenenlerin ilk olarak Grafik Sanat tarihini gözden geçirip, yapılan çalışmalar, koşullar, akımlar hakkında bilgi sahibi olmasınu gerektiğini düşünüyorum. Geçen makalemde sizlere Pop-Art akımının mimarlarından biri olan Andy Warhol hakkında bilgiler sunmuştum. Bu büyük sanatçıya yapılan haksız eleştiriler biraz olsun yumuşamıştır sanırım. Bu ay, sizlere grafik sanat tarihinde önemli bir yere sahip olan Polonya Afiş kültürünü anlatmak istiyorum. Grafik tavrı, duruşu ve yetiştirmiş olduğu sanatçılar bakımından çok önemli bir yere sahiptir Polonya Afişi.
 

 
Savaş Yılları

Almanya’nın 1 Eylül 1939′ da Polonya’yı işgal etmesiyle II. Dünya Savaşı başlar. Polonya’nın Almanya’nın eline düşmesinden sonra Polonya, Nazi terörünün ilk kez sahnelendiği ülke oldu. II. Dünya savaşının bitmesi üzerine Ocak 1947’de yapılan seçimler Polonya Komünist Partisi’nin baskısı altında yapıldı ve komünistlerin zaferiyle sonuçlandı. Polonya Halk Cumhuriyeti ilan edildi. Polonya hükümeti Stalin’in baskısıyla ABD’ nin önerdiği Marshall Planı’nı red ederek

Comecon’ a katılma kararı aldı. Polonya bu dönemde Doğu Bloku’nda yer aldı.
Batı Bloku’ nun NATO’ yu kurması üzerine Doğu Bloku ülkeleri de 14 Mayıs 1955 tarihinde Polonya’nın başkentinde Varşova Paktı’ nı kurdular. 1980’li yıllarda SSCB’den başlayan Glasnost ve Perestroyka akımları Polonya’yı da etkiledi. Elbet böyle sert bir geçmişi olan ülkede, farklı ve bu işin mesaj verme heyecanı ile grafik sanatını bir yerlere getirmek isteyen sanatçılar da yetişmedi değil. Belki ilklere imza atıp, afiş sanatını ön plana çıkaran ülke oldugunu da söylemek çok yanlış olmaz. Polonya afiş sanatının iki önemli ismine bu noktada değinmek yerinde olacak.

 

Waldemar Swierzy

Cracow Academy of Fine Arts mezunu halen akti biçimde tasarım yapan poster sanatçısıdır. Daha çok müzik ve film festivalleri üzerine afişler tasarlamıştır. Döneminin en çok konuşulan sıradışı sanatçılarından biridir. Müzik tarihine çok önemli afiş serileri kazandırmış bir sanatçıdır. Serileri arasındaki isimler, Louis Armstrong, Ray Charles, Jimi Hendrix, Charles Mingus ve Charlie Parker’dır. 2500’ün üstünde afiş tasarlayan sanatçı, bir çok ödüle de sahiptir.
 


 
Stasys Eidrigevicius

Stays, 1968’de College of Fine Arts and Crafts Kaunas’dan mezun olmuş, Polonyalı bir grafik sanatçısıdır. Eidrigevicius yağlı boya, illustrasyon ve grafik tasarım gibi bir çok sanat dalında aktif olarak çalışmalarını sürdürmektedir. 1980′ lerin başından beri poster çalışmalarına ağırlık vermeye başlamıştır. Afiş sadece gözüktüğü için değil bunun yanında içeriğindeki anlamın ağırlığından ötürü de kendini hissettirmelidir. Afiş, Grafik tarihinin en ağır kağıt parçasıdır.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here