Ana sayfa Oyun Pokémon Go üreticisi Niantic artık 4 milyar dolar değerinde

Pokémon Go üreticisi Niantic artık 4 milyar dolar değerinde

0
pokemon go

The Wall Street Journal raporuna göre Niantic neredeyse 4 milyar dolarlık bir pazar değerine sahip. Pokémon Go üreticisi bu değere kısa süre önce aldığı 200 milyon dolar yatırım ile ulaştı.

Oyun stüdyolarının değerleri hakkında biraz bilgi verecek olursak, dört milyar dolar Fortnite yaratıcısı Epic Games stüdyolarının İlkbahar başında olduğu nokta. Firma bomba oyununu piyasaya sürdükten sonra yatırımcılardan aldığı destekle birlikte toplam pazar hacmini 15 milyar dolar seviyesine çıkardı. Forbes raporuna göre ise Epic 2012 yılında 660 milyon dolarlık bir değere sahipti ve doğal olarak şimdikinden çok daha farklıydı.

Niantic de Epic de bildiğiniz üzere halka arz edilmiş firmalar değiller. Sektördeki diğer büyükler arasında Take-Two Interactive (2K Games ve Rockstar stüdyolarının sahibi) 11,7 milyar dolarla dururken Electronic Arts 24,2 milyar, Activision Blizzard ise 36,4 milyar dolarla pazarda yer alıyorlar.

Geçen yıl bir yatırım dalgasıyla 200 milyon dolar aldıktan sonra Niantic değerini 2,7 milyar dolara ulaştırmıştı. Pokémon Go heyecanı hemen hemen bitmiş olsa da bu yatırımların devam etmesi, destekçilerin hala stüdyoya güvendiğini belirtiyor. Bunun yanında popüler oyun aslında çok da yerini kaybetmiş sayılmaz. ABD’de indirmeye göre uygulama marketlerinde ilk 200 içinde hala Pokémon Go yer alıyor.

İlgili Haber: Pokemon Go Kış Festivali Başlıyor! (18 Aralık-2 Ocak)

Niantic firmasının büyük yapımı geçtiğimiz günlerde bir PvP modunu oyuna dahil ederek oyuncuların birbirlerine karşı mücadele ettiği bir modu oldukça ilgi çekmeyi başarmıştı. Bu mod eklediği lig özelliğiyle de e-spor turnuvalarına bir önayak olacak gibi duruyor.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here