Ana sayfa Yazılım PLUG-IN MANAGER, RAPTURE & VINTAGE CHANNEL VC-64

PLUG-IN MANAGER, RAPTURE & VINTAGE CHANNEL VC-64

0

Sonar 8 Producer Edition”ın “Plug-in Manager”, “Rapture” ve “Vintage Channel” özelliklerini inceleyeceğiz.

PLUG-IN MANAGER
Sonar 8 Producer Edition”un en erken sürümlerinden beri alışık olduğumuz bu özellik, Sonar 8 sürümünde daha geliştirilmiş olarak karşımıza çıkıyor. Daha önceki sürümlerinde programla beraber gelmeyen fakat (www.cakewalk.com) resmi sitesinden herhangi bir ücret ödemeden indirebildiğiniz bu eklenti, artık Sonar 8 Producer Edition ile beraber geliyor.

Plug-in Manager  bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz plug-in efektlerinizi, ya da soft synth”lerinizi Sonar içerisinde liste halinde organize edebilmenizi, istemediğiniz plug-in efektlerini kaldırıp, sürekli kullandığınız favori efektlerinizi düzenlemeyi sağlayan çok faydalı bir araç.

Plug-in Manager”a, menüde bulunan “Tools” sekmesi altından ya da, herhangi bir audio kanalda sağ tuş ile “Fx ? Audio Fx ? Plug-in Layouts ? Manage Layouts” yolunu izleyerek ulaşabilirsiniz. Sonar, bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz tüm VST ya da DXi plug-inlerinizi otomatik olarak “Default ? All Plug-ins” başlığı altında organize ediyor. Plug-in Manager sayesinde istediğiniz efektleri kaldırıp kendinize özel bir başlık altında listeleyip saklayabiliyorsunuz.

Plug-in Manager”ı ilk açtığınızda karşınıza “Plug-in Categories, Registered Plug-ins ve Layout File” olarak 3 pencere karşınıza çıkıyor. ‹lk pencere olan “Plug-in Categories”de “Direct X Audio Effects (DX), VST Audio Effects (VST), Direct X Instruments (DXi), VST Instruments (VSTi), MIDI Effects (MFX), DirectX Media Objects (DMO), Control Surfaces” gibi başlıklar bulunuyor. ‹kinci pencere olan “Registered Plug-ins”de ise ilk pencerede bulunan başlıklar altındaki tüm plug-in”lerinizi görebiliyorsunuz. “Layout File” penceresi ilk iki pencerede bulunan tüm plug-in”lerinizi organize edebilmeniz için ihtiyacınız olan seçenekleri barındırıyor.

Plug-in Manager penceresinin altında bulunan “VST Configuration” sekmesinde ise bilgisayarınıza yüklemiş olduğunuz fakat Sonar”da göremediğiniz plug-inleri otomatik olarak aramaya yarayan “Scan VST Plug-ins” seçeneği mevcut. Hemen yanında bulunan “Options” seçeneğine tıklandığınızda ise plug-in”lerinizi manel olarak arayabilmeniz için gerekli olan seçenekler sunuluyor. “Options” sekmesi altında bulunan “Re-scan failed plug-ins” seçeneğini işaretlediğinizde programın her açılışta otomatik olarak “VST” dosyalarını aramasını sağlıyorsunuz. Sonar 8 Producer Edition kullanıcılarının başlangıçta bir kereye mahsus olmak üzere Cakewalk Plug-in Manager ile yapacakları bu düzenlemeler, projeleri üzerinde çalışırken ihtiyaç duyacakları özel efektlere kolayca ulaşmalarını sağlayacaktır.

RAPTURE LE
Rapture LE, Sonar 8 Producer Edition ile gelen son yıllarda piyasaya damgasını vurmuş güçlü, şık, yüksek kontrol sağlayan ve dolayısıyla da kullanıcıların vazgeçemeyecekleri bir synthesizer. Günümüzün pop, dans ve elektronik müzik piyasasında sıkça kullanılan ritmik bas sound”ları, “leads”, “pads” gibi zengin ve modern ses kütüphanesiyle prodüksiyonunuzun en değerli destekleyicilerinden olacak bu sanal enstrüman yaratıcılığınıza güç katacak.

Rapture LE ile gelen kütüphanede “Absolute 110”, “Sequences”, “Basses”, “Leads”, “Pads”, “Keys”, ve “Simulations” adı altında 7 adet seçenek bulunuyor. Bunlara ek olarak “Expansion Pack 1 ve 2” olarak deneme (teaser) ek kütüphanesi mevcut. Eğer kayıtlı Cakewalk kullanıcısıysanız 199$ karşılığı Rapture LE”yi, Rapture versiyonuna yükseltebiliyorsunuz. Bu fiyat karşılığında fazladan bir kütüphaneye ve daha detaylı özelliklere de sahip oluyorsunuz.

Rapture LE programı, 6 elementten oluşuyor. Her bir element “wavetable osilatörü”, “zincir efektler”, “filtreler”, “envelope generators”, “step generators” ve “LFO” gibi kontrolörlere sahip. ‹htiyaca göre her bir elementi aktif ya da pasif hale getirmek mümkün. Her elementte farklı sesler kullanıp bu sesleri osilatörler sayesinde değiştirerek kaydedip, kendi eşsiz sound”unuzu oluşturabiliyorsunuz. Programa sesleri yükleme işlemi ise çok basit. Synth Rack”te programı açtıktan sonra program penceresinin en üstünde bulunan “Empty Program”a tıklayarak “Program Browser”a ulaşıyorsunuz. Burada bulunan ses kütüphanesinden istediğiniz sesleri seçtikten sonra çalışmaya ya da eğlenmeye hazırsınız.

Bu bölümde kullandığınız programın üzerine istediğiniz “waveform”u eklemek de mümkün. Farklı waveform”ları yüklemek program yüklemek kadar kolay bir işlem. Bunun için element”lerin altında bulunan waveform penceresine tıklamanız yeterli. Böylece sınırsız sayıda ses üretme şansına sahip oluyorsunuz. Programla ilgili daha fazla detay için  www.cakewalk.com sitesini ziyaret edebilirsiniz.

VINTAGE CHANNEL VC-64

SONAR, her güncellemesine ve yeni sürümüne program iyileştirmelerinin yanı sıra bazı ilginç yeni sinyal işlemcileri dâhil ediyor. 5. sürümüne “Convolution Reverb”, “Sonitus:fx” efektleri ve “Lexicon Reverb” eklemiş olan Sonar 5, SONAR 6″ya, KJaerhus Golden Channel Plug-in”inin yeni görünümlü olan versiyonu VC-64 Vintage Channel’i ekledi.

Vintage Channel VC-64″ün kullanıcılar tarafından ilk değerlendirmesi pek olumlu değildi. Sonar açıldıktan sonra VC-64, plug-inler listesinde görünmüyordu. Kullanıcılardan gelen olumsuz yorumlar karşısında Sonar, problemi yeni yamalar (updates) çıkararak çözdü. Bilindiği gibi kullandığımız programlar ne kadar profesyonel olursa olsun her yazılımın eksikleri ve sorunları olabiliyor. Kullanıcılardan gelen yorumlar ve hata raporlarıyla yazılım şirketleri bu eksiklikleri yaptıkları yamalar ile çözmeye çalışıyorlar. Bu nedenle programın kullanım aşamasında herhangi bir sorun yaşandığında program tarafından düzenlenen hata raporunun gönderilmesi programın iyileştirilmesi için çok önemli bir rol oynuyor.

VC-64″ün bir diğer sorunu ise kayıp kılavuz konusu. Normalde programın sol alt köşesinde bulunan “gain” kontrol düğmesinin üstünden ulaşabileceğiniz kılavuza program yazılımında olan bir hata yüzünden ulaşamıyorsunuz. Vintage Channel VC-64″ü kullanırken ihtiyaç duyabileceğiniz kılavuza ulaşmak için yapmanız gereken işlem şöyle: “C-Programlar ? Cakewalk ? Vst Plug-ins ? Vintage Channel” yolunu izleyerek (vintagechannel.html) yardım dosyasına ulaşabilirsiniz. İhtiyacınız durumunda istediğiniz zaman kullanmak üzere bu dosyayı kopyalayıp masaüstünüze kaydedebilirsiniz.

Vintage Channel VC-64″ün temel özelliklerinden biri ise CPU dostu olması. Böylelikle işlemci siz çalışırken yorulmamış oluyor. Programın listesinde bulunan efektler ise şöyle; “noise gate”, “de-esser”, “2 compressor”, “2 equaliser”, “4 bölümlü multi mode equalisation; yani: parametric, low shelving, hi shelving, low pass ve hi pass” olarak sıralanıyor. Vintage Channel VC-64″ü ilginç kılan bir diğer özelliği ise “series, parallel” ve “side-chaining” seçeneğinin bulunması. Bu özellik sayesinde aynı anda iki farklı kompresörü kurup, istediğiniz kanala yönlendirme işlemini kolayca gerçekleştirebiliyorsunuz. “Routing” penceresinde sağ ya da sol tıklama ile menünün içerisinden istediğiniz yönlendirmeyi yapabiliyor ve hazır preset”leri seçebiliyorsunuz.

Paralel kompresör yönlendirmesi (parallel compresor routing) ile 60″ların özgün sound”larını yakalamanız mümkün. Vintage Channel VC-64 plug-in”i başlangıçta sorunlu olmuş olmasına rağmen, artık işleyişinde herhangi bir probleme rastlanmıyor. Zamanla ve kullandıkça farklı sound”lar yakalayabileceğiniz bu plug-in, Sonar kullanıcılarının efekt listesinin üst sıralarında yerini almaya aday.

Gelecek sayıda bu köşede Sonar Producer Edition ile beraber gelen Z3TA synthesizer”ı, Channel Tools plug-in”i ve canlı enstrüman kaydı ile ilgili temel bilgilere göz atacağız. O zamana kadar bana  aliinceoglu@gmail.com ve  www.myspace.com/aliinceoglu adreslerinden ulaşabilirsiniz.

 

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here