Ana sayfa Yazılım Plug-in Bohçası

Plug-in Bohçası

0

Geçtiğimiz günlerde “VST” teknolojisinin mucidi Steinberg tarafından “Yamaha Vintage Plug-in Collection” isimli bir dizi plug in piyasaya sunuldu. Tufan Dağtekin sizler için inceledi…
 

VST” ( Virtual Studio Technology) teknolojisi, şüphesiz hayatımızın artık vazgeçilmez bir parçası ve kullandığımız sequencer içerisinde enstrüman kullanmanın en yaygın yöntemlerinden birisi… Bilgisayarların gelişmesi ve her eve girmesi ile müzik teknolojisi, hızlıca bu ortamda var olmaya başladı. Böylece müzik teknolojisi ve enstrümanı geliştiren markalar daha çok insana ulaşabilir ve belki de analog olarak üretilmesi zor yada imkansız, karışık teknolojileri gerçekleştirebilir oldular. Bu durumda efsane olmuş bazı enstrüman ya da sistemlerin bilgisayar ortamına uyarlanması kaçınılmaz oluyor. Tabi ki birçok analog sistemin verdiği performansı burada sağlamak çok mümkün olmuyor. Bu nedenle hala bilgisayar ortamına uyarlanmamış bir çok analog sistem var. Genelde üzerindeki çalışmalar çok uzun sürüyor ama her sene güzel haberler de geliyor.

Ortam dijital olunca yapılan uyarlamanın özellikleri de gerçeği ile farklılıklar gösterebiliyor. Bu tamamen üreticinin izlediği mantık ile alakalı. Ya orjinaline sadık kalınarak klasik bir ürün çıkıyor ya da teknolojinin nimetleri sonuna kadar kullanılarak mutant ve karmaşık sistemler ortaya çıkıyor.
 

vst
 
Geçtiğimiz günlerde “VST” teknolojisinin mucidi Steinberg tarafından “Yamaha Vintage Plug-in Collection” isimli bir dizi plug in piyasaya sunuldu.

Yamaha bu enstrümanlar ile 70’ler ve daha sonralarının sound’larını simule eden bir sistem geliştirmiş. üç paketten oluşan bu koleksiyonda Yamaha”nın “Virtual Circuitry Modeling” teknolojisi kullanılmış.

Vintage Channel Strip, Vintage Open Deck ve Vintage Stomp Pack olarak gruplandırılan bu koleksiyon aynı zamanda VST 3, VST 2.4 ve AU uyumlu. Vintage Channel Strip” üç plug in’den oluşuyor: EQ 601, Compressor 260 ve Compressor 276. Bu enstrümanlar, 70’lerin klasik Yamaha EQ ses karakteristiğini yansıtmak için geliştirilmiş. Görünüş olarak bire bir tasarlanmış. EQ 601, altı parametrik banda sahip. Bu sayede ince değerler üzerinde çalışmak mümkün. En düşük ve en yüksek band, Shelving-Filtresine sahip. Ara bandlarda ise peak filtreleri bulunuyor. Burada bir de drive seçeneği var. Biraz zevk meselesi gerçi ama eskilerden tipik distortion isterseniz etkili bir yöntem.

 

Compressor 276 prodüksiyon dünyasında oldukça tanınmış bir cihaz. Bu hem vokal, hem enstrümanlarda oldukça başarılı verilere sahip bir stereo compressor. 1970’lerin orijinal şalter sistemine bağlı kalınmış. İçerisinde HighPass filtre ve Sidechain bulunuyor. VU göstergeleri sayesinde sinyal akışını eski yöntemlere göre denetlemek mümkün. Compressor 260 ile yine 70’lerin klasik kompresör ve limiter kombinasyonunu görüyoruz. 260 ile hem stüdyo hem de Live ortamında kullanılan bir sistem geliştirilmiş. 260′ ın gücü analog sistemlerdeki yarı iletken şalter ile kullanılan RMS Detektor teknolojisinden geliyor.

Vintage Open Deck ise oldukça enteresan bir ürün. Burada analog band cihazlarının özellikleri simule ediliyor. Swiss “70, Swiss “78, Swiss “85 ve American “70, modelleri bulunuyor.
 

plug in
 
Zaten analog cihazların en efsanesi makara band cihazlarıdır. Dijitalde en temelde yakalanmak istenen kalite de burada birleşir. Tabi ki platformlar tamamen farklı olduğu için her zaman bir fark olacaktır ama buradaki çaba, olabilecek en yakın sound’u elde etmek. Yamaha burada her şeyden önce optik olarak inanılmaz gerçekçi bir ortam yaratmış. Ses kalitesi olarak herkesin düşüncesi farklı olabilir ama bu sistem ile çalışmak başlı başına bir eğlence diyebilirim. Bu cihazları orjinalinde olduğu gibi ayarlayabiliyorsunuz. Kayıt ve çalma olarak farklı modeli kullandığınızda ilginç ses karakteristikleri yaratmak mümkün. Kayıt yaparken giriş ses basıncını belirleyebiliyorsunuz ayrıca distortion oranını ayarlayabiliyoruz. Bu plug in paketinde büyük bir VU meter var ve tam anlamıyla vintage duygusunu yaşatıyor. Gösterge 0.0 ve 20.0 dB arasında ayarlanabiliyor.

Vitage Stomp Pack ise Dual Phaser, Yamaha Phaser, Max 100 Phaser, Yamaha-Flanger ve Wah efektten oluşuyor. Buradaki enstrümanların en büyük özellikleri materyal olarak orjinalleri ile bire bir tasarlanması. Gerçekten de çalışma ortamına ayrı bir renk katıyorlar.

“Yamaha Vintage Plug-in Collection” tüm ihtiyaçları giderecek bir paket geliştirmiş. Burada stüdyo ve live ortamında gerekli hemen hemen tüm dinamik plug-in’ lere sahipsiniz. İşin vintage kısmı aslında niteliğinden daha çok dikkat çekiyor çünkü görüntü çoğu zaman çok önemlidir. Her zaman söylediğim gibi iş ortamındaki mutluluk faktörünün en önemli ögelerindendir. Görselliğin yanında ses renginde bariz bir fark var. Bu plug in’ler mix ve mastering’de geniş yer bulabilirler. Bu koleksiyon ile geniş bilgi ve fiyatları www.compel.com.tr ‘den öğrenebilirsiniz.

Vitage Stomp Pack ise Yamaha Phaser, Yamaha-Flanger ve Wah efektten oluşuyor.

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here