Ana sayfa Donanım PlayStation Vita

PlayStation Vita

0

Sonunda ellerimizin arasında!
 

Yılların beklenen el konsolu PlayStation Vita, bu ay itibariyle raflardaki yerini alıyor. Cihazın 3G ve Wi-Fi gibi bağlantı seçenekleri sunması ve bu bağlantılar üzerinden arkadaşlarınıza iletişime geçmenize olanak sağlaması, Vita’nın oyun deneyimi haricindeki en büyük avantajlarından biri konumunda bulunuyor.

Ekran
Vita’nın ekranı 16 milyon renkli 5 inç (yani 16:9) OLED kapasitif ekran olma özelliği taşıyor. Görüntü kalitesi çok temiz ve net. Sony, bu alanda beklentileri karşılamayı başarıyor. çoklu dokunma desteği bulunan ekranın maksimum çözünürlüğü 960 x 544, ki bu çözünürlük de Vita’nın eleştirildiği nadir noktalardan birisi.
 

sony playstation vita
 
Kullanım
Vita en nihayetinde bir el konsolu. İnsanlar bir el konsolundan ne bekler? Rahat oynanış ve elimizin altında yepyeni bir dünyada gezinme imkanı. Vita burada Sony deneyiminden faydalanmayı başarmış. Tıpkı Sony Tablet S’in başardığı gibi, Vita da el konsolu çizgilerinden şaşmayacak derecede inovatif bir tasarım anlayışına sahip. Vita’nın sağında ve solunda kontrol tuşları yer alıyor. Ekran ise tam ortada. Bu, oyuna tam hakimiyet sağlamanıza sebep oluyor. Vita’nın kontrolleri bununla sınırlı kalmıyor. Arka panelde bulunan dokunmatik panel, çeşitli Vita oyununda ekstra görev alıyor. Mesela duvara tırmanmak istediğinizde, elinizi bu panelde yukarı/aşağı oynatarak bu eylemi gerçekleştirebiliyorsunuz.

 

İnternet
Vita internet bağlantısı konusunda kullanıcıya geniş seçenekler sunuyor. Wi-Fi ve 3G destekleyen Vita, arkadaşlarımızla görüntülü ve sesli olarak iletişime geçmemizi sağlıyor. Vita’da doğal PSN (PlayStation Network) desteği bulunuyor. Bu sayede PSN üzerinden online oyunları oynayabiliyor, puan toplayabiliyoruz. öte yandan Skype, YouTube, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ uygulamaları da PSN Store’da yerini almış durumda.
 
sony
 
Vita ile birlikte kullanıcıların kullanabileceği uygulamalar arasında Near, LiveArea Screens gibi uygulamalar yer alıyor. Near, konum tabanlı bir servis. Cihaz ile yüklü geliyor. Hem 3G hem de Wi-Fi destekliyor. Near ile civarımızdaki Vita’cıları ve onların istatistiklerini görebilmek mümkün. LiveArea Screens ise PSN temelli bir uygulama. Burada, oyuncuların Infozone grafikleri mevcut olacak. Vita ayrıca tıpkı Whatsapp, BBM ve iMessages gibi Vita’cılara özel ücretsiz mesajlaşma servisi sunuyor. Adı da PSN Message.

Fiyatlandırma
Wi-Fi destekli PS Vita: 799 TL
3G + Wi-Fi destekli PS Vita: 959 TL

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here