Ana sayfa Donanım PlayStation Vita

PlayStation Vita

0
Sonunda yılların beklenen el konsolu PlayStation Vita’yı inceleme fırsatına kavuştuk. Bu fırsatı olabildiğince iyi değerlendirdik ve cihazı deyim yerindeyse evire çevire inceledik. Sony’nin konsol dünyasındaki yeni mobil çözümü olan PS Vita, PSP’nin başarısını devam ettirmek bir yana, daha da ileriye taşıyacak gibi görünüyor. Zira Vita, yetenekleriyle olsun kullanılabilirliğiyle olsun oyunculara adeta yepyeni bir dünya vadediyor.
ps vita
 

İnovatif tasarım
 

5 inç OLED ekrana sahip olan PS Vita’nın görüntü kalitesi ciddi anlamda oyuncuları tatmin edecek seviyede. Cihazın kullanılabilirliği, Nintendo 3DS ile başa baş gidiyor. ön tarafının yanlarındaki kontrol tuşlarının, ekranın ortada konumlanmasını sağladığını biliyorduk, fakat oyun esnasında nasıl bir rahatlık sunacağını bilmiyorduk. Gördük ki, bu rahatlık beklediğimizden daha iyi! ön taraftaki tuşlar sizi kesmiyorsa, cihazın arka tarafındaki dokunmatik panel oyun deneyiminizi kat kat katlayacaktır. Arka panelde ekran olmamasına karşın dokunmatik panel eklenmesi açıkçası zekice bir hareket olmuş. örneğin, Uncharted oynarken, duvardaki çentiklerden yukarı tırmanmanız gerektiğinde bu arka paneldeki dokunmatik bölüme elinizle tırmanma kombinasyonlarını yapmanız yeterli. Böylece öndeki tuşlara dokunmadan duvara tırmanmayı başarıyorsunuz.

 

Cihazın ön tarafta yer alan kamerası Skype gibi uygulamalarda görüntülü konuşma imkanı sağlıyor. Vita’nın Wi-Fi’ın yanında 3G desteği de sunması şüphesiz ki bağlanılabilirlik açısından da ek puan kazandırıyor. Arka paneldeki kamera ise yine fotoğraf çekme imkanı tanıyacağı gibi, augmented reality oyunlar ile işlevselliğini daha fazla göstermeyi başaracak. PS Vita için hazırlanan augmented reality oyunların ilk örnekleri de kendisini göstermeye başladı. İlk örnek olarak karşımıza Reality Fighter çıkıyor.
 

playstation vita
 
öte yandan Reality Fighter haricinde PS Vita için, ilk aşamada 6 farklı oyun daha piyasaya sunulacak. Bunlar Uncharted, ModNation Racers, Unit 13, Little Deviants, Wipeout ve Everybody’s Golf adlı oyunlar olacak. İlerleyen günlerde ise Littlebigplanet de augmented reality özelliğiyle PS Vita oyunlarına eklenecke. Bu oyunlar sadece ilk aşamada Vita ile birlikte gelecek oyunlar. İlerleyen dönemlerde piyasaya onlarca PS Vita oyunu sürülecek.

 

Sosyal konsol

PS Vita sadece oyun özelliğiyle değil, sosyal ağ ve internet özellikleriyle de beğenimizi kazanmayı başardı. Zaten Vita’ya uygulama indirmek ve diğer çeşitli aktiviteleri gerçekleştirebilmek için PS Network’üne (PSN) bağlanabiliyor ve PSN Store’dan uygulamaları indirebiliyoruz. Vita’nın dahili mikrofonu ve ön kamerası sayesinde Skype gibi mecralar üzerinden görüntülü konuşma yapabilmek mümkün olacak demiştik. Skype haricinde cihazda YouTube, Facebook ve Twitter gibi sosyal ağ dünyasının amiral gemisi uygulamaları da PSN Store’daki yerini alacak.
 

playstation
 
PSN Network, PS Vita oyuncularını kayırmayı da ihmal etmiyor. Near, LiveArea Screens gibi Vita’ya özgü uygulamalar mevcut. Near, konum tabanlı bir servis olarak hizmet veriyor ve cihaz ile yüklü olarak geliyor. Adeta Vita’cılar için özel bir komünite oluşturmayı amaçlıyor. Near ile civarınızdaki Vita’cıları görebiliyor ve bu kişilerin ne oynadıklarını öğrenebiliyoruz. Ayrıca Near ile civarımızda da en çok hangi oyun oynandığını öğrenebilmek de mümkün. üstelik hem 3G hem de Wi-Fi’ı destekliyor. LiveArea Screens ise PSN temelli olacak ve burada oyuncuların infozone’lar mevcut olacak. Ve sıkı durun: PS Vita’da ücretsiz mesajlaşma sağlayan PSN Message adlı bir uygulama yer alıyor ve bu uygulama ile PS Vita kullanıcıları ister Wi-Fi ile ister 3G bağlantı ile birbirleri arasında ücretsiz mesajlaşabilecek!

 

Sonuç

PS Vita’nın artık Avrupa çıkışı da eli kulağında. Sony’nin yeni el konsolu, meraklı bekleyişi uzakdoğuda sona erdirdi bile. Sony Eurasia sayesinde bizler de şimdiden PS Vita’yı inceleme fırsatı bulduk ve kesinlikle beklediğimize değdiğini gördük. PS Vita’nın eksileri yok mu? Tabii ki var. örneğin, batarya sorunu fazlasıyla can yakacak gibi görünüyor. Yoğun kullanımda 4 saat batarya süresi oyun keyfini sekteye uğratabilir. Ayrıca ekstra depolama alanı için alacağımız PS Vita hafıza kartlarının fiyatları el yakacak gibi görünüyor. Fakat bunlara rağmen Vita, kesinlikle benzersiz ve yenilikçi bir oyun deneyimi sunuyor ve artı puanları tek tek toplamayı başarıyor!
 

sony playstation vita
 

http://tr.playstation.com/psvita/
 

Fiyatı: 249 Euro + KDV

Genel Puan: 94

Tasarım: 5
Kullanım: 5
Performans: 4
 

Artıları:

• Dokunmatik işlevsellik
• Pratik oynanabilirlik
• Güçlü performans
 

Eksileri:

• Pil ömrü

 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here