Ana sayfa Haber PlayStation 5 özel tasarım AMD çip setiyle 2018″de çıkabilir

PlayStation 5 özel tasarım AMD çip setiyle 2018″de çıkabilir

0

Dünya çapında üne sahip olan Sony, akıllı telefon ürünlerinden çok PlayStation marka oyun konsollarıyla tanınıyor. Bir habere göre konsol serisinin bir sonraki sürümü, yani PlayStation 5, özel olarak tasarlanmış bir AMD çipiyle birlikte bu yıl piyasaya sürülecek. Haberde PlayStation 5’te Navi mimarisi üzerinde özel olarak yapılmış bir AMD Zen çipsetinin bulunacağı söyleniyor. Bildiğiniz Navi mimarisi üzerinde üretilen Zen çipseti, oyun tabanlı uygulama dostu Ryzen çiplerinin bir önceki versiyonuydu. Bu çipler vaktiyle Intel’in Core serisinin PC alanında zor günler yaşamasına neden olmuşlardı. çok sayıda geliştirme setinin oyun yapımcılarına gönderildiğine dair iddiaların ötesinde konsolun bu yıl çıkıp çıkmayacağı hakkında bir bilgi bulunmuyor. Haberin kaynağı olan SemiAccurate PlayStation 4, Microsoft X Box One ve Nintendo Switch’le ilgili daha önce tutarlı haberler yapmasıyla tanınıyor. Tabii yine de firma tarafından konuyla ilgili herhangi bir doğrulama yapılmadığı için, habere temkinli yaklaşmak gerek. 

PlayStation 5’te kullanılacağı iddia edilen AMD çipinin platform için arttırılmış gerçeklik içeriği üretilmesini kolaylaştıracak bazı faydaları beraberinde getirmesi bekleniyor. Bu gelişme PlayStation 4 ve Pro versiyonuna oranla yeni bir mimariye geçiş anlamı taşımakla birlikte, eski nesil mimari bütünüyle kullanımdan kaldırılacak mı, yoksa kullanım alanı mı daraltılacak, henüz bilemiyoruz. Yeni çıkacağı söylenen işlemcideki Zen çekirdekler, şu anda PC’lerde kullanılan Ryzen işlemcilerdeki çekirdeklerin aynısı. üstelik 2013 yılında çıkan PlayStation 4’le birlikte gelen Jaguar çekirdeklerin hemen sonrasında çıkarılmışlardı. 

özet olarak PlayStation 5’in güç tarafında PlayStation 4 Pro’ya oranla aşama kaydetmiş yeni versiyon olarak karşımıza çıkacağına yönelik net bir gösterge bulunmuyor. Bununla birlikte eğer bu bilgi doğruysa, Sony’nin konsol ürününü farklı kılmak için bir takım optimizasyonlar ya da özgün değişiklikler yapmasının ihtimal dahilinde olduğunu söyleyebiliriz. Zen mimarisinin bir önceki nesil mimariyle uyumlu olduğu gerçeğini hesaba katarsak, PlayStation 4 oyunlarıyla uyumluluk gibi bir durum da söz konusu olabilir. Bu da demektir ki eğer bu bilgi doğruysa ve yeni konsol 2018’de çıkarsa, PlayStation 4 oyunları bir süre daha çıkmaya devam edecektir. Kaldı ki PlayStation 4 daha iki yıl önce piyasaya çıkmıştı. Tabii tüm bu bilgiler sadece duyumdan ibaret. Yine de beyin jimnastiği yapma açısından faydalı olmadığı söylenemez. Bakalım zaman içerisinde konuyla ilgili daha ne gibi bilgiler edineceğiz.

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here