Ana sayfa Donanım PlayStation 4 ve Xbox One satışları ‘Switch’e rağmen rekor hızla artıyor

PlayStation 4 ve Xbox One satışları ‘Switch’e rağmen rekor hızla artıyor

0

Konsol oyunu dünyası kızışmış durumda. Nintendo Switch, bu rekabette önemli bir faktör. Nintendo”nun melez elde taşınabilen sistemi 10 aylık konsol hayatı boyunca Amerika”da en çok satan sistem olma ünvanını kazanmış durumda. Fakat bu durum PlayStation 4 ve Xbox One satışlarına halel getirmedi. Zira bu cihazlar, daha önceki versiyonlarına oranla daha hızlı bir satış trendine sahipler.

NPD Group”ta analist olarak çalışan Mat Piscatella yaptığı bir açıklamada “PlayStation 4 ve Xbox One”ın toplam satışları rekor hızla devam ediyor. Her bir konsolun piyasada ilk 50 ayda üretilen PlayStation 4 ve Xbox One miktarı, PlayStation 3 ve Xbox 360 miktarını %18″lik bir oranla aşmış durumda. PlayStation 2 ve Xbox”a göre ise %4″lük bir artış söz konusu.”

Microsoft ve Sony, takipçilerinin sistemlerini yeni sisteme yükseltmelerini sağlamak için çalışmalar yaptılar. Xbox One X geçtiğimiz yıl piyasaya çıkarken, PlayStation 4 ise 2016 yılında kullanıma girmişti. Her ikisi de farklı derecelerde 4K çözünürlüğü desteklerken, damardan girmeyi hedeflediler. Bu durum sıkı takipçilerin ve yüksek miktarda harcamalar yapanların yeni donanıma sahip cihazları almalarını sağlayarak, düşük fiyatlı kullanılmış konsolların ikincil piyasaya düşmelerine neden oldu.

Fakat Switch”in piyasaya çıkışıyla birlikte PS4 ve Xbox One”ın başarısını sürdürmeye devam etmeleri, bu sistemlerin kendilerine has, büyük bir takipçi kitlesine sahip olduklarını gösterdi. Switch”in de bu tip bir kitlesi var ve bu kitlesini Microsoft ya da Sony bağımlısı olmayanlardan devşirerek arttırdığı gözleniyor. 

BİR CEVAP BIRAK

Please enter your comment!
Please enter your name here